Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Yüksekte Çalışma Eğitimi ve Sertifikası

Her geçen gün başka bir düzenleme, yönetmelik, kanun vb. mevzuatlarla toplumsal hayat düzene sokulmaya, huzur ve güven sağlanmaya veya insan sağlığı ve hakları korunmaya çalışılmaktadır. Ayrıca, yapılan mevzuat çalışmalarına ek olarak; standardizasyon ve sertifikasyon çalışmaları da hayatımızda önemli bir etki oluşturmaktadır. Örnek olarak; ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi veya Uluslararası Çalışma Standartları (International Labour Standards - ILS) gibi standartlar ve sistemler sayesinde İş Sağlığı ve Güvenliği gibi kavramlar da ortaya çıkmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği kavramı ile ilgili olan hususlar hem işverenin hem işçinin sağlığını koruyucu (ama özellikle işçinin) maddeler içermektedir. Yüksekte çalışma eğitimi ve bu kapsamda verilen sertifika da, bu ve buna benzer düzenlemeler sonucu ortaya çıkmış bir gerekliliktir.

Yüksekte çalışacak personelin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak bilgiler ile donanması ve kaza anlarında gerekli kurtarma görevlerini yerine getirebilecek düzeyde eğitilmesini sağlayan eğitime Yüksekte Çalışma Eğitimi denir. Bu eğitim, işi gereği emniyetli olmayı gerektirecek yüksekliklerde çalışan bir personele özeldir. Personelin güvenliğinin sağlanması amacıyla gerekli bilgilendirmelerin yanı sıra kurtarma becerilerini kazandıran uygulamaları da içermektedir. Eğitim kapsamındaki uygulamalar, alanına özgü emniyet gereksinimlerine göre düzenlenmiştir. Bu uygulamalara kurtarma konusu da ilave edilerek tamamen işe özel bir program oluşturulmuştur. Teorik ve pratik eğitim iç içe bir şekilde verilmektedir. Bu eğitimin, bizzat çalışılacak iş yerinde verilmesi eğitim etkinliğini arttırmaktadır.


Yüksekte Çalışma Eğitimi’nin Koşulları ve Eğitimi Alması Gereken Kişiler

Yüksekte çalışma konusunda herhangi bir fiziksel veya psikolojik engeli olmayan ve yüksekte çalışması gereken çalışanlar bu eğitimi almalıdırlar. Eğer bir kişinin yüksekte çalışma ile ilgili fiziksel veya psikolojik engeli varsa o kişi yüksekte çalıştırılmamalıdır. Yüksekte Çalışma Eğitimi bizzat iş yerinde ve iş yerinin koşulları göz önünde bulundurularak verilir. Bu eğitim, iş güvenliği uzmanlarıyla birlikte, uluslararası yüksekte çalışma sertifikasyon sistemi olan SPRAT/IRATA eğitimine sahip eğitmenler ile verilmektedir.
Genel olarak bu tarz eğitimlerde kazandırılan beceri ve uygulama alışkanlıklarının zaman içinde unutulması veya hatalı bir şekilde yapılmaya başlanması ihtimali yüksektir. Bu tür hata ve unutkanlıkların önüne geçmek için Yüksekte Çalışma Eğitimi periyodik olarak tekrarlanmaktadır. Yani bu eğitim 2 yılda bir kez tekrar verilir ve eğitimi alan kişi, eğitim sonunda sınava tabi tutulur. Eğitimi alan kişilerin sınav sonuçlarını saklamaları kendilerinin yasal açıdan bir sıkıntı yaşamaması için ideal olan bir durumdur.
Bilindiği gibi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince işveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede, mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dahil her türlü tedbirin alınması için çalışmalar yapmalıdır. İlgili kanunda belirtilen hususlardan da anlaşılacağı üzere işveren, çalışanların yüksekte çalışması gerekiyorsa, onların Yüksekte Çalışma Eğitimi almasını sağlamalı diğer bir deyişle onları ilgili eğitim merkezlerine yönlendirerek onlara bu eğitimin verilmesini sağlamalıdır.Yüksekte Çalışma Eğitimi ile İlgili Sertifikalandırma İşlemi

Yetkili eğitim merkezlerinde ya da yetkili firmalarda Yüksekte Çalışma Eğitimi’ni alan ve eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan kişiler “Yüksekte Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi”ni başarıyla tamamladıklarını gösteren sertifikayı alırlar. Bu sertifikaya sahip olan kişiler sertifika kapsamına giren iş yerlerinde çalışabilirler. Bu eğitim sayesinde hem çalışanın hem de çalışanı denetleyen denetçi veya işverenin sağlığı ve güvenliği için etkili bir adım atılmış olunur.

Yüksekte Çalışma Eğitimi İçeriği

•    Kanunlar (İş Güvenliği’nde Yüksekte Çalışma ve Düşmeyi Önleyici Sistemler ile ilgili mevzuat),
•    İşverenin yükümlülükleri,
•    İlgili standartlar,
•    “Yüksekten Düşme”nin açıklanması,
•    Kaza istatistikleri ve bunların değerlendirilmesinin yapılması,
•    Yüksekte çalışırken güvenlik önlemleri almak ile ilgili hususlar,
•    Yüksekte çalışma sırasında meydana gelebilecek kazaların önlenmesi ve iş güvenliği performansının iyileştirilmesi,
•    Düşmeyi engelleyici sistemler ve teçhizatlar,
•    Düşmeyi engelleyici sistemler ve teçhizatların kullanımına dair hususlar,
•    Düşmeyi durdurucu sistemler ve teçhizatların kullanımına dair hususlar,
•    Düşmeyi durdurucu sistemler ve teçhizatlar,
•    Düşme tehlikesi bulunan ortamlar (Merdivenler, korkuluklar, iskeleler, dar alanlar, çatılar, boşluklar),
•    Temel olarak yüksekte çalışma modülü,
•    Personeli koruyan standart ekipmanlar,
•    Düşmeden korunmanın hiyerarşisi,
•    Düşmeden korunmanın teorisi ve uygulamaları,
•    Eğitim sonunda katılımcıların kazanması hedeflenen davranışlar,
maddeleri ile açıklanabilir.

Ülkemizde, Yüksekte Çalışma Eğitimi yetkili firmalar tarafından verilmektedir. Siz de bu eğitime ihtiyaç duyuyorsanız hemen uygun bir firmaya başvuru yapıp eğitim süresi ve ücretine dair bilgileri öğrenebilirsiniz. Son zamanlarda, işçilerin hakkının ve hayatlarının savunulmasını sağlayan sendikaların da katkısıyla işçinin sağlığı ve güvenliği konusu giderek önem kazanmıştır. Hatta ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu da yürürlüktedir. Hem bu kanun hem de bu kanun kapsamında yapılan düzenlemelerle çalışanlar artık eskisinden daha güvendedir. Yüksekte Çalışma Eğitimi de, işçinin sağlığı ve güvenliği kapsamında mutlaka görülmesi gereken eğitimlerden biridir. Çalışanların işyerindeki sağlığından ve güvenliğinden sorumlu olan işverenler bu konulara dikkat etmelidirler.

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?