Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Yeşil Yıldızın Faydaları

Eko-turizm veya sürdürülebilirlik turizm kavramları içinde bulunduğumuz dönemde turizm sektörü için büyük önem arz etmektedir. Çünkü dünya genelinde tüm sektörlerde daha çevreci çözümler, teknolojiler, ürün ve hizmetler kullanılmakta ve turizm sektörü de bu akıma yavaş yavaş ayak uydurmaktadır. Ülkemizde de turizm sektörü çok büyük bir iş hacmine sahip olduğundan ve turizm imkanları açısından oldukça gelişmiş olduğundan bu konuda gerekli adımları atmaktadır. 2008 yılında çıkarılan bir yönetmelik ile artık çevreyi koruyan ve sürdürülebilirliğe önem otellere Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi / Yeşil Yıldız Belgesi verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu gelişmeden sonra oteller artık hizmet anlayışını Yeşil Yıldız uygulamalarının gerektiği şekilde düzenlemeye çalışmaktadır. Bunun yanında, ilgili yönetmelikten sonra inşa edilen oteller arasında Yeşil Yıldız konseptine uygun şekilde tasarlanan otel sayısı da hayli fazladır.

Yeşil Yıldız Belgesi, otellere doğrudan veya dolaylı olarak birçok fayda sağlamaktadır. Faaliyetlerini ve hizmetlerini Yeşil Yıldız usul ve esaslarına göre düzenleyen işletmeler, hem finansal anlamda kâr elde etmekte hem de marka itibarını artırarak daha fazla müşteriye hizmet verme şansı bulabilmektedir. Yeşil Yıldız’ın en önemli faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Ø  Tesis genelinde su tasarrufu sağlanır; banyo, tuvalet, duş, havuz, mutfak vb gibi alanlar su tasarrufunun sağlandığı önemli yerlerdir.

Ø  Enerji verimliliği ciddi oranda artar. Tesisteki ısıtma-soğutma, iklimlendirme, havalandırma, mekanik ve elektronik sistemlerinin tamamında enerji verimliliği yüksek ekipmanlar ve teknolojiler kullanılır. Bu da doğal kaynakların daha tasarruflu kullanılmasına olanak tanır.

Ø  Etkili bir atık yönetimi uygulanır. Böylelikle çevreye verilen zararlar minimuma indirilir.

Ø  Çevreye zararlı madde kullanımı ile ilgili tesis genelinde sıkı kurallar uygulanır. Bu da çevrenin korunumu hedeflerine çok büyük katkılar sağlar.

Ø  Geri dönüşüm uygulamaları sayesinde tesiste çok büyük kazanımlar sağlanır. Çevre korunurken turizm işletmesi de bundan ciddi kazanç sağlar.

Ø  Yenilebilir enerji kaynak kullanımı artar. Yeşil Yıldız Belgesi, otellerde güneş, rüzgar, biyogaz, jeotermal vb gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik eder.

Ø  Yeni kurulacak konaklama tesislerinin daha yatırım aşamasından itibaren çevreci ve sürdürülebilirlik ilkeleri ile tasarlanmasını sağlar.

Ø  İşletme genelindeki tüm çalışanlarda çevre bilinci oluşur. Yeşil Yıldız Belgesi bulunan işletmeler, çevre bilincine sahip kişi ve kurumlar tarafından tercih edilir.

Ø  Yeşil Yıldız Belgesi’ne sahip olan otellerin yapılan yatırımlar ile kısa vadede giderleri artsa da orta ve uzun vadede maliyetleri azalır ve gelirleri sürdürülebilir bir şekilde artar.

Ø  Yeşil Yıldız uygulamalar, eldeki iş gücünün en verimli şekilde kullanılmasını olanak tanır.

Ø  Yeşil Yıldız Belgesi bulunan konaklama tesisleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sunduğu elektrik enerji desteğinden yararlanır.

Ø  Yeşil Yıldız Belgesi, otellerin, bulunduğu coğrafyada rekabet gücünü artırır. İşletmenin marka prestiji ve tanınırlığı artar ve bu da daha fazla müşterinin o oteli tercih etmesini sağlar.

Ø  Yeşil Yıldız çalışmalarının en önemli faydası ise daha yeşil ve sürdürülebilir bir dünyanın gelecek nesillere aktarılması vizyonuna çok büyük katkılar sunmasıdır.
İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?