Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Yeşil Yıldız Simgesi

Ülkemizde ilk olarak 2008 yılında yürürlüğe giren bir yönetmelik ile başlayan Çevreye Duyarlı Tesis / Yeşil Yıldız Projesi ile birçok otel, gerekli kriterleri kapsadığını raporlar ve denetimler ile ispatladığı takdirde Yeşil Yıldız Belgesi almaya hak kazanmıştır. Bu uygulama ile ülkemiz de tüm dünyada giderek popüler olan sürdürülebilir turizm çalışmalarına büyük bir katkı sunmaktadır. Yeşil Yıldız Belgesi sahibi olan işletmeler, yönetim anlayışı, hizmetleri ve faaliyetleri itibariyle çevreci bir yaklaşıma sahip olduğunu ve sürdürülebilirliğe gereken önemi verdiğini paydaşlarına beyan etmektedir.

Tesisini “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi”ne dönüştüren veye sıfırdan bu anlayış  ile inşa edilen işletmeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı denetlemelerinden geçtikten sonra üzerinde Yeşil Yıldız simgesi bulunan bir plaket ile ödüllendirilmektedir. Bilindiği üzere Bakanlık denetlemeleri sırasında tesisteki ürünler, hizmetler ve süreçler belirli bir puanlama sistemine tabii tutulmaktadır. Bu puanlama neticesinde tesisler, sayısı birden beşe kadar değişen bir derecelendirmeye sahip olmaktadır. Otellerin sahip olduğu Yeşil Yıldız simgesinde şu bilgiler yer almaktadır.

Ø  Tesisin Adı

Ø  Derecelendirme sonucunda sahip olunan yıldız sayısı (1 - 5 arası); yıldızların her birinin yeşil renkte olması, tesisin Yeşil Yıldız Belgeli olduğunu göstermektedir.

Ø  Yıldızların altında, “Çevreye Duyarlı Tesis / Environmentally Friendly Establishment” yazısı

Ø  En alt kısımda da “T.C Kültür ve Turizm Bakanlığ Denetimindedir” yazısı

Yeşil Yıldız simgesi ile işletmelerin sahip olduğu klasik “Turizm İşletmesi Belgeli Tesisler” simgesi değişmektedir. Yeşil Yıldız Projesi ile işletmelere ülkemizde geçerli, dünyada tanınan ve tesisin, faaliyetlerinde sürdürülebilirlik ilkelerini önemsediğini gösteren bir “çevre etiketi” verilmiş olmaktadır.

Yeşil Yıldız Belgesi alınması, işletmeler için bir zorunluluk değildir. Fakat günümüzde “Yeşil Turizm” anlayışı tüm dünyada giderek daha da önemli ve gerekli hale gelmektedir. Turizm sektöründeki birçok otorite kuruluş ve doğrudan devletlerin kendisi; hizmet konsepti fark etmeksizin her otelin, tatil köylerinin ve diğer tüm konaklama tesislerinin Yeşil Yıldız Belgesi almasını desteklemektedir. Hatta hükümetler, Yeşil Yıldız Belgesi alan konaklama tesislerine birçok teşvik ve yardım da sunmaktadır.

Yeşil Yıldız Belgesi, bu tür avantajların ötesinde tesisin kendi çıkarları için de oldukça önemlidir. İşletmesinin tanıtımını Yeşil Yıldız Simgesi ile yapan tüm oteller, hem uzun vadede enerji tasarrufu kaynaklı finansal kazançlar elde etmekte, hem de daha prestijli bir işletme imajı ortaya koyarak daha fazla müşteri çekmektedir. Bu otellerde kalan müşterilerin memnuniyeti de çok yüksek olmaktadır.

Ülkemizde özellikle son yıllarda Yeşil Yıldız Simgesi olan konaklama tesislerinin sayısı giderek artmaktadır. Gelecekte neredeyse tüm otellerin bu konsept ile hizmet vereceğini söylemek mümkündür.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?