Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Yeşil Yıldız Sertifikası

Yeşil Yıldız Sertifikası, 2008 yılında çıkarılan “Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama Tesislerine Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi Verilmesine Dair 2008/3 no’lu Tebliğ” ile faaliyetlerini çevreye duyarlılık ve sürdürülebilirlik çizgisinde düzenleyen turizm işletmelerine verilen bir sertifikadır. Bu yönetmelik, büyük oranda enerji verimliliği / tasarrufu, su tasarrufu, çevrenin korunması, sürdürülebilirlik bilincinin artırılması, atıkların azaltılması, yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımının artırılması gibi konuları esas almaktadır. Tesiste kullanılan sistemlerini, teknolojilerini, ürün ve hizmetlerini bu doğrultuda inşa eden veya geliştiren oteller, apartlar, tatil köyleri, golf tesisleri, termal tesisler vb gibi işletmeler Yeşil Yıldız Sertifikası / Belgesi almaya hak kazanmaktadır.

Yeşil Yıldızı Sertifikası’nın en önemli amacı, dünyanın en büyük sektörlerinen biri olan turizm alanında çevreye duyarlılığın artırılmasıdır. Çok önemli bir misyonu olan bu projeye katılan tesis sayısı da giderek artmaktadır. 2020 yılı itibariyle 450’den fazla tesisin Yeşil Yıldız Sertifikası bulunmaktadır. Bu tesislerin yaklaşık yarısı Antalya’da olup İstanbul, 60’dan fazla tesis ile ikinci sıradadır. Bu şehirleri, Muğla, İzmir ve Ankaa takip etmektedir.

Yeşil Yıldız Sertifikası işletmelerin, yapılması gereken yatırımlar ve düzenlenmesi gereken uygulamalardan ötürü kısa vadede giderlerini artırsa da orta ve uzun vadede çok yüksek oranda kazanımlar elde etmesini sağlamaktadır. İşletmeler, su ve enerji tasarrufu yapabilmekte, atık yönetimi ve geri dönüşüm çalışmaları ile giderlerini düşürmektedir. Ayrıca, konvansiyonel enerji kaynakları yerine yenilebilir enerji kaynaklarına yönelebilmektedir. Yeşil Yıldız Sertifikası turizm tesislerinin aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen elektrik enerji desteğinden faydalanmasını da sağlamaktadır.

Yeşil Yıldız Sertifikası almak isteyen bir işletme, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra Bakanlığa başvuruda bulunmalıdır. İlgili turizm işletmesi, bu süreçte eğitim ve danışmanlık firmalarından da destek alabilmektedir. Başvurusu onaylanan işletmeler Bakanlık denetçileri tarafından denetlenmekte ve kapsamı Çevreyde Duyarlı Konaklama Tesisi yönetmeliğinde belirtilen puanlama sistemine göre değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sonucunda asgari puanı elde eden tesis, Yeşil Yıldız Sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

Yeşil Yıldız Sertifikası bulunan turizm işletmeleri, Bakanlık tarafından belirli periyotlarda denetlenmekte ve sertifikanın geçerliliği kontrol edilmektedir.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?