Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Yeşil Yıldız Projesi

Ülkemiz tüm dünyada turizm sektörü açısından en gelişmiş ülkelerden biridir. Yapılan yeni yatırımlar ile bu sektörün daha da büyümesi sağlanmakta ve ülkemize gelen yıllık turist sayısının her geçen yıl artırılması amaçlanmaktadır. Bunun yanında, ülkemizdeki iş, tatil, kongre ve kültür turizminin geliştirilmesi için de birçok çalışma yürütülmektedir. Bunu yaparken dünyadaki gelişmelere entegre olunması ve güncel trendlerin de yakından takip edilmesi büyük önem arz etmektedir.

Tüm dünyada çevre konusunda giderek artan hassasiyet artık her alanda kendini göstermeye başlamıştır. Tüm sektörlerde daha yeni, çevreci ve sürdürülebilirlik teknolojilerin, ürün ve hizmetlerin kullanılması bir bakıma zorunlu hale gelmiştir. İşletmeler, kendilerini bu sürece adapte ederek sürdürülebilirlik bilinciyle hareket etmeyi, maliyetlerini düşürmeyi ve sektörde güçlü bir konuma sahip olmayı amaçlamaktadır. Turizm sektörü de küresel ölçekte sürdürülebilirlik anlayışının önem kazandığı ve hacmi itibariyle dünyanın en büyük sektörlerinden biridir. Ülkemizin de bu konuda çok gelişmiş olması turizm sektöründeki gelişmelerin yakından takip edilmesini, yeniliklerin ve trendlerin hızlı bir şekilde benimsenmesi zorunlu kılmaktadır.

Özellikle 2000’li yılların başında gündeme gelen ve zamanla tüm dünyada etkisini göstermeye başlayan ekolojik, çevreci ve sürdürülebilir turizm anlayışı, ülkeleri bu konuda birtakım somut adımlar atmak zorunda bırakmıştır. Bu bağlamda, ülkemizde de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çevreye duyarlı konaklama tesisi sınıfına giren tesislere “Yeşil Yıldız Belgesi” verilmesini amaçlayan bir proje başlatılmıştır.

Yeşil Yıldız Projesi’nin en önemli amacı, turizm sektörünün en önemli unsurlarından biri olan otellerin, yönetiminde ve verdikleri hizmetlerde daha çevreci politikalar izlemesini sağlamaktır. Bu bağlamda, otellerde su ve enerji tasarrufunun yapılması, atık yönetiminin uygulanması, çevreye zararlı kimyasalların takibi, ekolojik mimari anlayışının benimsenmesi, yeni ve sürdürülebilir teknolojilerin kullanılması gibi uygulamaların hayata geçirilmesi amaçlanmaktadır. Yeşil Yıldız Projesi her ne kadar turizm sektörü odaklı bir süreç olsa da faydaları itibariyle tüm dünyada giderek büyüyen çevre sorunlarının çözümüne katkı sağlamaktadır.

Oteller, Yeşil Yıldız Projesi ile hem maliyetlerini düşürmekte, hem de dünyada giderek artan eko-turizm konseptine hızlı bir şekilde ayak uydurmaktadır. Zira, dünyanın dört bir yanında insanlar iş, eğlence, kültür, eğitim vb gibi amaçlarla seyahat ederken artık çevre duyarlılığı olan otelleri tercih etmeye başlamıştır. Ülkemizde turizm konusunda sahip olduğu potansiyelleri en iyi şekilde kullanmak ve sürdürülebilir turizm anlayışının benimsenmesini sağlamak amacıyla Yeşil Yıldız Projesi’ni yürürlüğe koymuştur.

Yeşil Yıldız Projesi kapsamında oteller, güncel versiyonu 2017 yılında yayınlanan Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi Verilmesine Dair Tebliğ’de yer alan kriterleri karşıladığı takdirde Yeşil Yıldız Belgesi almaya hak kazanmaktadır. Proje ilk yayınlandığı andan itibaren oldukça ilgi görmüş ve birçok otel bu belgeyi almak için çalışmalara başlamıştır. Yönetimini ve verdiği hizmetleri Yeşil Yıldız Projesi ile uyumlu hale getirmeyi ve bakanlık denetimlerini başarıyla geçmeyi başaran tesisler Yeşil Yıldız Belgesi alarak faaliyetlerinin çevreci olduğunu ispatlamıştır. Proje kapsamında Yeşil Yıldız Belgesi sahibi olan oteller, bakanlık tarafından periyodik olarak denetlenmekte ve belgelerinin geçerliliği takip edilmektedir.

Yeşil Yıldız Projesi, dünyanın en büyük sektörlerinden biri olan turizm sektörünün çevreci politikalar ile yönetilmesini sağlamakta ve bu süreçten elde edilen kazanımlar ile tüm dünyanın küresel ısınma, iklim değişikliği, su tüketimi, biyoçeşitliliğin bozulması vb gibi sorunlarla yürüttüğü mücadeleye destek olmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?