Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Yangın Sertifikası

Yangın eğitimi İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre; bütün personele ve şirket içerisinden oluşturulan acil durum ekiplerine belli periyotlar halinde bu eğitimin alınması yasa gereği zorunludur. Yangın sertifikası almak için belirli prosedürler bulunmaktadır.

Türkiye´de her yıl büyük küçük yangınlar meydana gelmekte ve ciddi anlamda zarar vermektedir. Yaşanan yangınların %90´ı, ev ve iş yerlerinde meydana gelmektedir. Yangınların çoğalmasını önlemek ve müdahale etmek, sanıldığı kadar kolay değildir. Yangınların meydana çıkmasını ve çoğalmasını önlemek için verilen bu eğitim sırasında yangın söndürme teknikleri detaylı bir şekilde öğretilmektedir.

Yangın eğitimi; yangının nedenlerini, yangını önlemek için ne yapılması gerektiğini ve yangın sırasında nasıl davranılması gerektiğini içermektedir. Bu eğitim herkes için çok faydalı olup eğitimin sonunda MEB onaylı yangın sertifikası verilmektedir. Özellikle iş yerleri sahipleri ve çalışanları için bu eğitim büyük önem arz etmektedir. Verilen pratik yangın eğitiminin yanı sıra görsel ve sözlü materyaller de kullanılmaktadır. Eğitimi tamamlayanlara Milli Eğitim Müdürlüğü gözetmenleri eşliğinde sınav yapılır. Yapılan sınavlarda başarılı olanlara meb onaylı sertifika verilmektedir.

Yangın riski yüksek iş yerlerinde çalışan herkes, bu eğitimi almalıdır. Yangın türüne göre yangına müdahale etme yöntemi de değişmektedir. Yetkin eğitmenler tarafından verilen yangın eğitimi, bireyler için çok faydalıdır. Bu eğitime katılmak isteyen kişiler, yangın sertifikası nasıl alınır? merak etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen sertifika için sertifikaya hak kazanmak gerekmektedir.

Beyaz ve mavi yaka çalışanların yanı sıra yöneticiler ve kurumların bünyesinde yer alan acil müdahale ekipleri, yangın eğitimi alabilmektedir. Yangın söndürme cihazlarının kullanımına kadar birçok detaylı bilgi verilmektedir. Yangına karşı alınabilecek en büyük tedbirlerden biri olarak görülen eğitim, çalışanların deneyimli ve bilgili olmasını sağlamaktadır.

Yangın Sertifikası İçeriği ve Kapsamı

İşletmelerin ve çalışanların korunması için verilen bu eğitim, yasal bir zorunluluktur. İşletmelerin büyük veya küçük olmasına bakılmadan çalışanların eğitimli kılınması, mecburi hale getirilmiştir. Yangın eğitimi katılımcılarına başlangıçta yangına nasıl müdahale etmeleri gerektiği öğretilmekte ve yangın bilinci aşılanmaktadır. Yangın yerindeki tehlikeleri öğrenenler, yangına karşı daha tedbirli olmaktadır.

Eğitimin İçeriği aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

o   Yangın Bilgisi

o   Yangın Türleri, sebepleri ve söndürme teknikleri

o   Yangını Önleyici Basit Tedbirler

o   Yangında Kullanlan su, köpük, kuru kimyasal tozlu söndürücüler,

o   Co2 gibi Söndürme Maddeleri, malzemeler ve cihazların kullanımı öğretilir.

o   Yangın Mahalindeki Tehlikeler

o   Yangının Başlangcı ve yapılması gereken ilk müdahaleler

o   Acil durum ekibinin hareket tarzları

o   Personelin Tahliyesi

o   Kişisel Koruyucu Ekipmanların kullanılması

o   Acil Eylem Planı

o   Yangına Müdahale Teknikleri

o   Uygulamalı Yangın Söndürme Eğitimi

Yangın eğitiminin sonuna doğru yangın tatbikatı yapılmakta ve öğrenilenler, uygulamaya geçirilmektedir. Çalışanların yangın ile ilgili bilgi ve becerilerinin artırılması, doğabilecek bir yangın sırasında can ve mal kaybının en aza indirilebilmesini sağlamaktadır. Yangın eğitimine katılıp sertifika almak için en az ilkokul mezunu olmak gerekmektedir. Verilen sertifika, ömür boyu geçerliliğini korumaktadır.

Hafta sonları düzenlenen bu ve benzeri eğitimler genelde 20 saatlik bir programı içermektedir. İlkokul mezunu olmak ve 18 yaşını doldurmak şartından başka herhangi bir kriter aranmamakta ve herkes katılım sağlayabilmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylanan sertifikalar, kısa sürede teslim edilmektedir.

Uzman eğitmenler tarafından program dahilinde verilen yangın eğitimi ile kursiyerlere gerekli bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır. Yetersiz ve yanlış müdahaleler ile yangın mal ve can kaybını çoğaltmakta, işletmelerin uğradığı zarar daha büyük olmaktadır. Her zaman her yerde karşılaşılabilir olan yangın için yangın eğitimi almak bir ihtiyaç haline gelmektedir.

Yangın sertifikası eğitimi için gerekli olan evraklar aşağıda listeli bir şekilde verilmiştir.

- Kimlik fotokopisi,

Diploma Fotokopisi

2 adet vesikalık resim

Yangın sertifikası almaya hak kazanan kursiyer, en az ilkokul mezunu olduğunu kanıtlamak için diplomasını ve 18 yaşından büyük olduğunu kanıtlamak için kimlik fotokopisini getirmek zorundadır. Eğitim için bir de vesikalık fotoğraf istenmektedir. Yangın eğitiminden sonra mutlaka tatbikat yaptırılmakta ve teorik bilgilerin ne kadar uygulamaya geçirildiği görülmektedir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?