CE Belgelendirme
20 Aralık 2016

Yangın Hakkında Herşey…

Gerçek bir hayat hikayesidir. Bu site ve bu eğitimler; ateşten, yangından, yanmaktan inanılmaz şekilde korkan, çok korktuğu içinde sürekli güvenlik ekipmanları ile ilgili işler yapmak isteyen birisi tarafından oluşturuldu. Havada tehlikeli bir gaz kokusu sezdiğinde bulunduğu yerden fersah fersah kaçan biri herhalde konuyu daha çok önemseyebilirdi, ve en az kendisi kadar bilgisiz; “işyerlerinde risk altında olabilecek insanları uyarmak ve eğitmek görevimizdir” dedi.
Dünya bir yöne doğru giderken kafamız arka yöne gittiği için belki de tüm bu yaşadıklarımız… Dağ taş, dere tepe yaşayan insanlar gibi hareket etmeye çalışıyoruz hala. Sigaraya veya tiryakiliğe bir sözüm yok ama tekstil ürününün veya bir akaryakıt istasyonunun yanıbaşında, hatta içtikten sonra normal ortamlarda bile çöpe atılan bir izmarite, ve hatta yola atılan onlarca izmarite söyleyecek çoook sözüm var… Yeri gelmişken lütfen izmaritlerinizi söndürdükten sonraya doğaya, çöpe veya yanıcı herhangi bir yer ile temas edecek şekilde bırakmayın neden mi?
“İstanbul’da geçtiğimiz yıl yaşanan 20.046 yangının 8.546’sının yani yüzde 42,6 sının sigara izmariti ve kibritten kaynaklandığı TÜYAK Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç tarafından açıklandı.” İçtiğiniz sigara ile yandığımızın farkındasınızdır.
Bu sitede Yangın ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü bilgiyi, dokümanı, mevzuatı ve hatta eğitimlerimizin detaylarını bulacaksınız. Eğitimlerimize katıldığınızda ise unutmayacaksınız,
Çünkü Biz,
• % 1 tad alarak,
• % 1.5 dokunarak,
• % 3.5 koklayarak
• % 11 işiterek,
• % 83 görerek, öğreniriz.
Yine biz,
• Okuduklarımızın %10’unu,
• İşittiklerimizin % 20’sini,
• Gördüklerimizin, %30’unu,
• Hem görüp hem işittiklerimizin % 50’sini,
• Söylediklerimizin % 80’ini,
• Davranışlarımızla beraber söylediklerimizin % 90’ını hatırlarız.
Yangınların %85 i insan kaynaklıdır, %15 ise insan dışında makine, ekipman, elektrik vb nedenlerden oluşmaktadır. Yangın önlemi ilk olarak yangın çıkartmayacak bir düzene sahip olmaktır, elbette ama yine de yangın çıktığında ne yapacağını bilmek ve kurtarma pozisyonunda olmak en önemli önlemlerdendir. Dolayısı ile Temel Yangın Eğitimi en gerekli ve en temel iş güvenliği eğitimlerindendir.
Müşteri Denetimlerine tabi olan firmaların kullandığı en yaygın tedarik kurallarından olan BSCI Kriterlerinde Belgeleme Ana maddesinin alt B.2.7 Maddesine göre
B.2.7    Is documentation on health and safety training (e.g. fire protection) available?
Sağlık ve güvenlik eğitimine ilişkin belge mevcut mu (örn. yangından korunma)?
ilk bakılan dokümanlar, Yangın Eğitimi Sertifikaları, ilkyardım eğitimi sertifikaları, temel iş güvenliği eğitimi sertifikalarıdır.
Yangınsız, kazasız ama bol sertifikalı bir iş hayatı diliyorum:)) tüm çalışan milettine…

 

Dilek ÇIRAK
05.12.2012, Çarşamba
Beylikdüzü, İstanbul
Dökümanlar