Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Woolmark İşareti / Belgesi

Pek çok üretim alanında olduğu gibi tekstil alanında da dünya çapında kabul gören ve daha da önemlisi referans kabul gören standartlar söz konusudur. Woolmark İşareti ya da Woolmark Sertifikası olarak tanınan referans da yün sektörü için böylesine mühim bir anlama sahiptir.

Woolmark evrensel düzeyde tanınan ve saygınlığı yüksek olan bir oluşumdur. Woolmark aynı zamanda nitelikli ürünlerin, bazı testlerden geçmek koşulu ile sertifikasına sahip olduğu, dünyaca tanınan bir yün markasıdır. Yün üreticileri ve girişimcilerinin pazar payında kendine yer bulabilmesi adına bu standartlara ve sertifikanın sunduğu katı koşularla uyum sağlaması gerekir.

 

Yün Nedir, Neden Önemlidir?

Bilindiği üzere yün, kimi memeli hayvanlardan elde edilir. Bu kıl kökenli doğal liflerin ortak adı yün olarak kabul görür. Yün hangi hayvandan elde edilmişse o hayvanın bizzat adını alır. Sıcak tutmasından dolayı yorganlardan yastıklara dek pek çok kışlık giysi ve malzemede yüne başvurulur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yün üretimi ve tüketimi konusunda özel bir ilgiden söz etmek mümkündür.

Yüksek ısıda yıkanmasından dolayı kolayca çeker ve asılarak kurutulduğu zamanlarda kolayca deforme olabilir. Çünkü yün ısıyı çok iyi bir biçimde yalıtabilir. Yoğun ne özelliğine sahip olması bu durumun en önemli nedenidir. Şeklini kaybetse de çok geçmeden yeniden bulabilir. Hem sararma hem de keçeleşmeye oldukça eğilimli ve hassas bir malzemedir. Yün türleri tüm dünyada beş ayrı sınıfta toplanır. Bunlar ince yün, orta yün, uzun yün, melez yün ve halı yünüdür.

İnce yün ülkemizde Merinos tip yün adıyla da bilinir. Melez tip ise crossbred şeklinde anılabilir. Orta yüne de zaman zaman vasat yün adı verilmektedir. Tüm bu yünlerin kendi içlerinde çok özgün nitelikleri vardır ve bunların karakteristik özelliklerini doğru analiz etmek, tanımak son derece önemlidir. Dünya çapında dağıtımı yapılan yünlerin niteliği iklim koşullarına, koyun türüne ya da mevsimsel koşullara göre değişebilir. Türkiye de bu anlamda avantajlı bir ülke olarak öne çıkar. Ülkemizde özellikle yatak üreticileri için de bu konu son derece önemli bir hal almıştır. Woolmark işareti olan ürünler de tüketiciler nezdinde referans olarak görülmektedir.

 

Yün Sektöründe Kalite ve Performans Ölçüsü

Pazarlama stratejilerinde bu işaret ya da sertifika yatak üreticileri tarafından öne çıkarılır. Yünün varlığı uyku ürünleri için son derece önemlidir. Bir ürünün saf yani doğal ve orijinal yünden üretildiğini anlamanın en basit ve güvenilir yollarından bir tanesi de üründe yer alan Woolmark etiketidir. Woolmark sertifikası bir anlamda ürünün kalite ya da performans açısından pek çok testten geçirildiğini garanti altına alır. Bu kalite ve performans test süreçlerinde Taksim Danışmanlık ile iş birliği yapabilir ve süreci kendi adınıza kolaylaştırabilirsiniz.

Woolmark yün üretimi ve pazarlamasına dair pek çok standardı belirler. Yün sektörünün geldiği noktada bu anlamda çok önemli bir payı bulunur. Bu sertifikaya hak kazanan üreticilerin ürünlerinin üzerinde Woolmark işareti yer alır. %100 doğal ve saf yünden yapılan ürünler, tüketicilerin kalite anlayışlarına hitap eder.

 

Yatak, Halı ve Battaniye Üreticileri İçin Önemli

Bu konuda konulan standartlar, aynı zamanda insan sağlığının de korunmasına yöneliktir. Çünkü yapılan araştırmalara göre insan yaşamının %30-35 lik bir kısmı doğrudan yatakta geçiyor. Böyle bakıldığında bu ciddi zamanın niteliği son derece kritik bir hal alıyor.  Yün kıvrımlarından dolayı hava geçirgenliğini saplıyor ve kötü kokulara engel oluyor.

Woolmark bu açıdan bir türü garanti markası gibi görülür. Sadece yataklarda değil battaniyelerde, yorganlarda, halılarda Woolmark İşareti olması son derece belirleyici bir kriterdir. Yün işleyen veya yün karışımlı ürünler ortaya çıkaran üreticilerin, girişimcilerin almakla yükümlü olduğu bu belgeye dair her türlü detaya Taksim Danışmanlık farkıyla ulaşabilirsiniz.

 

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?