Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

WATERMARK Belgesi

Watermark sertifikası olarak adı geçen geçen sertifika Avustralya tesisat düzenleme sistemleri tarafında düzenlenmiş ve kullanıma girmiştir. Bu sertifika Avustralya’da kullanılmaya başlanmış olsa da ürünlerin küresel pazarda yer alması için kullanılan uluslararası bir sertifika olma özelliğine sahiptir. Bu sertifika tesisat ürünleri için küresel pazarda kullanılmaktadır. Watermark sertifikası sıhhi tesisat ve drenaj tesisatlarında kullanım için uygun ve güvenli olduğunu belirlemek için kullanılan zorunlu bir sertifikasyon sistemidir. Ürünlerin piyasaya arz edilip serbest dolaşıma girmesi için zorunlu olan bu sertifika aynı zamanda sıhhi tesisat ev drenaj tesisatı ürünlerinin kullanıcılar için güvenli ve sağlıklı olduğunu da göstermektedir. Sertifikayı almış olan ürünler Watermark Ürün Veri tabanı sisteminde listelenmektedir. Veri tabanı sisteminde yer almaya başlayan Watermark Lisanslı ürünlerin üzerinde de sertifikanın işareti yerleştirilmektedir. Sıhhi tesisat ve drenaj tesisatı ürünleri için kullanılan Watermark sertifikasyon sistemi Avustralya Yapı Kodları Kurulu (ABCB) tarafından yönetilmektedir.

Watermark Sertifikası Gerektiren Durumlar

Sertifika gerektiren durumlar ABCB tarafından şemalarla belirlenmiştir. Sıhhi tesisat ve drenaj sistemlerinde sertifikanın iki seviyesi bulunmaktadır. Bu iki sertifikasyon seviyesi risk faktörüyle ilişkilidir. Yüksek riskli ürünler için kullanılan bir denetim programı Watermark Seviye 1 ve Tip test programı Watermark Seviye 2 olarak adlandırılan seviyeleri vardır. Watermark sertifikası kapsamında yer alan ürünlerden bazıları:

-  Bağlantı parçaları,

-  Musluklar,

-  Borular,

-  Tuvaletler,

-  Yağmur suyu boruları,

-  Polietilen yağmur suyu tankları,

-  Su altyapı malzemeleri,

-  Su ısıtıcıları,

Şeklinde sıralanmaktadır. Watermark sertifikasına sahip olan ürünler ve sıhhi tesisat sistemlerinin bu alınan sertifika sayesinde düzgün ve güvenli biçimde çalışıyor olduğu ve tüketiciler için güvenli bir şekilde kullanılabilecek olduğu güvence altına alınmış olmaktadır. Sıhhi tesisat e drenaj ürünlerinin güvenli olup olmadığı ve bu sistemlerde kullanılması amaçlanmış olan ürünler bir risk değerlendirmesinden geçmesi gerekmektedir. Bu risk değerlendirme aşaması olası herhangi bir üretim hatasını ve kurulum hatası riskini tanımlamak amacıyla kullanılmaktadır. Watermark sertifikası gerektirmeyen ürünler de tanımlanmış risklere sahip ürünler olarak Hariç Tutulan Ürünler Programında listelenerek veri tabanında yer almaktadır. Watermark sertifikasını almış olan herhangi bir sıhhi tesisat ya da drenaj ürünü geçerli olan ürün spesifikasyonuna göre değerlendirilmiştir ve bir Watermark lisans numarasına sahiptir. Sertifikasyon ticari markasını taşıyan lisans numarası da satılan ürünün ya da ambalajının üzerinde yer almak zorundadır. Ürünlerin ve sertifikanın detayları da Watermark Ürün Veri tabanında listelenmelidir. Bu veri tabanı sayesinde kullanıcılar ürünlerin lisans numarası, marka adı, model adı, lisans sahibi adı ya da ürün açıklamasına göre veri tabanı sisteminde arama yapabilmektedir.

Watermark Sertifikalandırma Süreci

Bir sıhhi tesisat ürününün Watermark sertifikası alabilmesi için bazı şartları yerine getirmelidir ve bu sertifikayı almak için ürün bir süreçten geçmektedir. ilk olarak yeni ürün sıhhi tesisatta kullanılmak üzere ya da drenaj tesisatı ürünü olarak tasarlanmış olmalıdır. Ardından ürün ya listelenmiş uygulanabilir şartname ya da listelenmemiş uygulanabilir şartnameye göre sınıflandırılır. Listelenmemiş uygulanabilir şartnamede ürünlerin almış olduğu riskler ABCB için değerlendirme, inceleme ve doğrulamaya Uyum Değerlendirme Protokolü Sıhhi Tesisat Ürünlerinin Riskleri tarafından saptanmaktadır. Listelenmiş uygulanabilir şartnamede yer alacak ürünlerse Ürün Değerlendirme Watermark Sertifikası Uygunluk Belgesi ve Lisans (WMCAB) kapsamında yer alır. WMCAB ürünleri ürün spesikasyonları ya da standartlarına göre değerlendirmektedir. Ürünleri bu değerlendirme şartlarına göre onaylar. Bu konular Watermark ürün programında listelenmiştir. Bir ürünün mevcut olan bir ürün spesifikasyonuna göre değerlendiremediği çeşitli durumlarda ABCB ofisinin gözden geçirmesi ve onaylayabilmesi için bir başvuru hazırlanabilmektedir. Bu başvuru yeni ürün spesifikasyonu ya da standardı alanında yer alabilmektedir. Başvuru onaylandıktan sonra programa dahil edilmektedir. Ürün bu programa dahil edildikten sonra WMCAB ürünü yeni ürün spesifikasyonu ya da standartları ölçütleri çerçevesinde değerlendirebilir ve ürüne onay verebilir. Watermark sertifikası ürünün gereksinimleri karşıladığına dair bir WMCAB tatmin edici sonuçları olan bir kuruluş olduğu sürece kurallarda ve kılavuzlarda ana hatları verilen ürünler Watermark sertifikasına sahip olabilir. Watermark uygunluk değerlendirme kuruluşları WMCAB olarak akredite isteyen kuruluşlar gibi durumlarda doğrudan Jas-Anz akreditasyon kurumundan ulaşabilmektedir ve buradan akreditasyon alabilmektedir. Sertifika akreditasyonu için gerekli olan gereksinimler yerine getirildiğinde akreditasyon onaylanmaktadır. ABCB tarafından edinilebilecek olan onaylayıcı sözleşmesiyle gereken anlaşmalar ve başvurular yapılarak akreditasyon alınır ve onaylanır.Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?