Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

VCA (Vehicle Certification Agency) Belgesi

 Araç Sertifikasyon Ajansı (VCA), Birleşik Krallık (U.K) Ulaştırma Bakanlığına bağlı bir yürütme organıdır. Kurum, ayrıca, Birleşik Krallık´ın yeni karayolu araçları, tarım traktörleri ve arazi araçları için ulusal onay otoritesidir. Aynı zamanda, tehlikeli malların taşınması için kullanılan ambalaj ve orta büyüklükteki konteynerlerin sertifikalandırılması sürecinde İngiltere’deki yetkili kurumdur.

VCA, Birleşik Krallık Hükümeti ve Avrupa politikaları ile beraber, araç güvenliği ve çevre standartlarının uygulanması için çalışmaktadır. Hükümetin verdiği yetkiyi ve desteği en iyi şekilde kullanan VCA, görev ve sorumluluk alanını giderek genişletmektedir.

VCA’nın merkez ofisi Bristol´dedir. Nuneaton´daki MIRA sahasında bir ofis ve test tesisi; ayrıca, Milton Keynes yakınlarındaki Millbrook Proving Ground´da bir ofisi bulunmaktadır. Tehlikeli Maddeler ekibi, Leatherhead Surrey´de yer almaktadır. VCA’nın dünya çapında ise ABD, Asya-Pasifik (Japonya), Çin, Hindistan, İtalya ve Avustralya´da ofisleri bulunmaktadır. Ayrıca dünyanın birçok yerinde, nerede olduğu fark etmeksizin araç üreticilerinin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan acenteleri mevcuttur.

VCA, araçlar ve yedek parçaları için uluslararası test ve sertifikasyon hizmetleri sunmaktadır. Kurumun verdiği onay sertifikaları, Avrupa Topluluğu, Avrupa Ekonomik Alanı ve Cenevre merkezli Birleşmiş Milletler organizasyonuna (ECE) ait daha geniş ülke grubu genelinde koşulsuz olarak tanınmaktadır.

 

VCA Faaliyetleri

Kurumun faaliyet alanına giren ürünleri ve gerçekleştirdiği çalışmaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 - Araç Tip Onayı

 - Arabalar için Tip Onayı

 - Yük Taşıtları için Tip Onayı

 - Yolcu Otobüsü Sertifikasyonu


 - Motosikletler için Tip Onayı

 - Sistem ve Komponent Onayı

 - Ambulanslar

 - Treyler (Römork) Sertifikası

 - Motorlu Karavan Sertifikası

 - Tarım ve Ormancılık Traktörleri

 - Teknik Hizmetler

 - U.K Ulusal Küçük Seri Tip Onayı (NSSTA)

 - Avrupa Topluluğu Küçük Seri tip onayı (EC)

 - Üretimin Uygunluğu: Üretimin Uygunluğu (CoP), tip onayı belgelerinde belirtilen şartname, performans ve işaretleme gerekliliklerine tam olarak uyan ürünleri üretme kabiliyetini kanıtlamanın bir yoludur. Üretici veya üretici adına onay almak için başvuran aracı kurum olması farketmeksizin her ürün için CoP düzenlemeleri yapılmalıdır.

 -  Mevzuat ve Bilgi Hizmetleri

 - Yakıt Tüketimi & CO2

 - Yeni Araç Yakıt Tüketimi / CO2

 - Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Hafif Araç Test Prosedürü (WLTP)

 - VCA´nın Satış Noktası (POS) Sistemi

 -  Bildirme Yükümlülüğü

 - Araç İthalatı: Bu hizmet, İngiltere´ye kalıcı olarak bir araba, motosiklet veya eşya aracı ithal etmek isteyen kişi ve kurumlara yöneliktir.

 - Diğer Sertifikasyon Faaliyetleri

 - Araç İthalatı

 - Özel Araç Siparişleri

 - Malta için SVA Programı

 - SAE J1349 Sertifikası

 - Yol Dışı Mobil Makineler

 - Sivil Trafik Uygulamaları

 - Kuzey Amerika´ya İhracatçılar için Hizmetler

 - VCA Fren Balatası Veritabanı

 - Tehlikeli Ürünler: VCA Tehlikeli Ürünler Ofisi, ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun olarak tehlikeli malların taşınması için kullanılan ambalajların ve orta hacimli konteynerlerin sertifikasyonu için Birleşik Krallık’taki yetkili birimdir. ADR, TPED ve Birleşik Krallık taşıma yönetmeliklerine uygun olarak tankların ve basınçlı kapların ilk ve periyodik muayenelerini yapmak için uygun test ve muayene kuruluşlarının atanmasından da sorumludur. Ulaştırma Bakanlığı adına bir telefon ve e-posta sorgulama hizmeti de yürütmektedir. BM temelli tehlikeli mal taşımacılığı düzenlemeleri ile bağlantılı olarak diğer birçok işlevi de doğrudan veya dolaylı olarak üstlenmektedir.

 

Araç Tip Onayı Nedir?

VCA’nın en önemli faaliyetlerinden biri araç tip onayı vermektedir. VCA’dan gerekli tip onayı alamayan araçların Birleşik Krallık içerisinde tescil edilmesi mümkün değildir. VCA, EC direktifleri ve ECE yönetmelikleri doğrultusunda tip onayı vermek için yetkilendirilmiş bir otorite ve teknik servis kurumudur. Araç tip onayı, bir tasarımın üretim örneklerinin belirtilen performans standartlarını karşılayacağının teyididir. Bu onay sonucunda ürünün spesifikasyonu kaydedilir ve sadece bu spesifikasyon onaylanır.

 

İngiltere’nin AB’den Ayrılma Sürecinde VCA Faaliyetleri

Geçiş dönemi boyunca, AB tip onayı mevzuatı 1 Ocak 2021´e kadar Birleşik Krallık´ta ve İngiltere´de geçerli olmaya devam edecektir. Bu nedenle VCA, AB Teknik Servisi ve AB Tip Onay Otoritesi olarak çalışmalarına devam edecektir. Buna istinaden VCA, AB onaylarını (E11) vermeye ve AB´de kabul edilmeye devam edebilecektir.

UNECE tip onaylarının hiçbir durumda etkilenmediği unutulmamalıdır. UNECE tip onayı yönetmeliklerine uygun olarak tip onayı ve işaretlere sahip tüm ürünler (sistemler ve bileşenler) hem AB hem de Birleşik Krallık tarafından kabul edilmeye devam edecektir. VCA, UNECE yönetmeliklerine (E11) uygun olarak onaylar vermeyi sürdürecektir.

Araçlar için Birleşik Krallık Ulusal Küçük Seri Tip Onaylarının (NSSTA) geçerliliğini koruduğu da unutulmamalıdır. İngiltere’deki mevcut IVA ve MSVA programları da devam edecektir. Daha önce önerilen Geçici Birleşik Krallık Tip Onay Şeması ile ilgili olarak, VCA bu yıl boyunca ShareFile sistemini açık tutacak ve daha önce gönderilmiş olan bilgileri saklayacaktır.
Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?