Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Uygun Olmayan Ürün Kontrolü

Günümüz iş hayatında ürün veya hizmet üreten bir işletmenin diğer işletmeler ile rekabet edebilmesinin ön koşulu ürettiği veya ithal ettiği ürünleri satabilmesidir. Bu satışlardan elde ettiği gelirler ile giderleri karşılayıp kâr elde etmesi ve bu kârını artırması, işletme için en temel hedeflerden biridir. Fakat bunun gerçekleşebilmesi için de satışa koyduğu ürün ya da hizmetlerin satılabilir; yani kaliteli, güvenli ve müşterileri tarafından talep edilebilir olması gerekmektedir. Son kullanıcılar veya ara işlemciler, kendilerini memnun etmeyen, sorunlu veya uygunsuz ürünleri satın almayacaktır.

Müşterilerine doğru ve kaliteli ürün satmak isteyen işletmeler, ürün kalitesini artırmak ve üretim ya da satın alma sürecinde uygunsuz olan ürünleri tespit edip ayırmak zorundadır. Aksi takdirde, müşteriye hedeflenen kalitede ürün satışı gerçekleşmeyecek ve bu durumda müşteri memuniyeti sağlanayamayacaktır. Bu ihtiyacın karşılanması ve bu konuda temel bir prosedür teşkil etmesi amacıyla ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kapsamında uygun olmayan ürünlerin kontrolü ile ilgili bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem, temelde üretim tesisleri için uygulanabilir olsa da farklı süreçler için de adapte edilebilmektedir.

Ürün ya da hizmetler son kullanıcıya iletilmeden evvel, tedarik zinciri sürecine farklı aşamalardan geçmektedir. Bu bağlamda bir ürün bu süreçte, ana tedarikçi, üretici, toptancı, dağıtımcı, perakedenci vb gibi işlemciler arasında bir bakıma yolculuk etmektedir. Hatta her işlemcide ürünün farklı aşamalardan geçtiği belirli alt süreçler olabilmektedir. Bu nedenle, ürünün nihai tüketiciye ulaştığında istenen ve hedeflenen kalitede olabilmesi için uygun olmayan ürün kontrolü prosedürlerinden geçmesi ve uygunsuz ürünlerin bu süreçlerde ana ürünlerden ayrılması gerekmektedir.

 

Uygun Olmayan Ürünü Kontrolü Nasıl Yapılır?

Uygun olmayan üründen kasıt, üretim tesisinde geçirdiği aşamalarda ve daha sonra depolama, sevkiyat, dağıtım vb gibi süreçlerde gerekli spektleri karşılamayan ürün, hammadde veya yarı mamüldür. Bu aşamalarda uygunsuz ürünleri tespit etmek için belirli kontrollerin, testlerin, analizlerin veya muayene işlemlerinin uygulanması gerekmektedir. Hatalı, yanlış veya uygunsuz olan ürünler doğru bir şekilde işaretlenmelidir. İlgili ürünün uygunluğu veya uygunsuzluğu ile ilgili bir işaret taşımaması da yine onun uygun olmayan ürün kapsamında değerlendirilmesine neden olacaktır.

Tedarik zinciri sürecinin herhangi aşamasında uygun olmadığı tespit edilen ürünler için süreçteki yetkililer tarafından bir tutanak düzenlenmelidir. Ürünün uygunsuzluğuna neden olan nedenler ve bunların potansiyel kaynakları dokümante edilmelidir. Eğer ürün, hammade ya da yarı mamül, uygunsuzluğu giderilebilecek bir durumda ise alınması gereken aksiyonlar da yine düzenlenen bu dokümanda yer almalıdır. Çeşitli sebeplerden ötürü uygunsuzluğu tespit edilen ürünler, tesisteki uygun olmayan ürünler için ayrılmış özel alana alınmalıdır.

Bu ürünler ile ilgili yapılacak en temel aksiyonlar ise şunlardır: Söz konusu ürün, ara ürün, yarı mamül ya da hammadde ile ilgili satın alınan şirket ile iletişime geçilir ve bu durum kendilerine bildirilir. Bu aşamadan sonra ürün kendilerine iade edilebilir veya kendilerinden ilgili durum ile ilgili yönlendirmeler talep edilir. Fakat her ne olursa bir sonraki aşamaya aktarılmamaktadır.

Uygun olmayan ürün kontrolü bir üretim tesisinin kendi içerisine yapılıyorsa, süreçler arasında uygunsuzluğu tespit edilen ürünler ile ilgili kalite departmanına raporlama yapılmalıdır. İlgili ürünler, kalite bölümü tarafından kontrol edilir ve uygunsuzluğa neden olabilecek sebepler araştırılır. Uygunsuzluğun ürünün kendisinden mi yoksa üretim süreçlerindeki eksiklikler, yanlışlıklar veya uygunsuzluktan mı kaynaklandığı belirlenmeye çalışılır. Bu durumda, eğer üretim süreçlerinde bir yanlışlık tespit edilirse bunun düzeltilmesi için hemen aksiyon alınır ve düzeltici & önleyici faaliyetler devreye sokulur.

 

Uygun Olmayan Ürün Kontrolünün Önemi

Bu ürünlerin belirlenmesi ve akabinde gerekli adımların atılması her şeyden önce bir sonraki alıcı, işlemci veya müşteriye kalitesiz, yanlış ve uygunsuz ürün gitmesini engellemektedir. Bunun yanı sıra, uygunsuzluğun nedeni incelenerek işletmeden kaynaklı sorunlar tespit edilmeye çalışılır. Bu kontrol ve analizler ile işletme, kendi süreç kalitesini de gözden geçirmiş olur ve kalitesiz ürünlere neden olacak işlemleri ve uygulamaları kaldırır ya da yeniden düzenler. Böylelikle toplam kalite iyileştirilmesi sağlanmış olur.

Uygun olmayan ürünlerin asıl kaynağı ürünün, hammadde ya da yarı mamülün satın alındığı tedarikçi ise bu raporlama kendilerine yapılarak o tedarikçinin de kalite süreçlerine katkı sağlanmış olur. Hatalı ve uygunsuz ürünler satın alınamayacağı için ilgili tedarikçi de kendi süreçlerini gözden geçirecek ve gerekli aksiyonları hemen alacaktır. Böylelikle, uygun olmayan ürün kontrolü ile tüm paydaşlar için kaliteli ve doğru süreçler oluşturulabilecektir.


İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?