Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

UTZ Belgesi

UTZ, sürdürülebilir kahve, çay, kakao ve fındık yetiştiriciliği için geliştirilen bir sertifika programıdır. Bu gıda ürünlerini yetiştirirken gerekli şartları sağlayan kurumlara UTZ Sertifikası verilmektedir. Program, insanlar ve doğa için daha iyi bir gelecek yaratmak için uluslararası düzeyde faaliyet gösteren ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Rainforest Alliance´ın (Yağmur Ormanları Birliği) bir parçasıdır.

Rainforest Alliance, doğayı korumak, çiftçilerin ve orman topluluklarının yaşamlarını iyileştirmek için sosyal ve piyasa güçlerini kullanarak daha sürdürülebilir bir dünya yaratmak için çalışmaktadır. Rainforest Alliance ve UTZ, insanlığın karşı karşıya olduğu şu kritik zorluklarla mücadele etmek için 2018´de birleşmiştir: Ormanların yok olması, iklim değişikliği, yoksulluk ve sosyal eşitsizlik. Bu bağlamda;

·       Doğanın korunduğu

·       Biyolojik çeşitliliğin geliştiği

·       Çiftçilerin, işçilerin ve toplulukların başarılı olduğu ve

·       Sürdürülebilir arazi kullanımı ve sorumlu iş uygulamalarının teşvik edildiği

bir gelecek inşa edilmesi amaçlanmaktadır. Bu hedeflere yönelik kurallar belirleyen Rainforest Alliance, UTZ Sertifikası aracılığıyla tarım uygulamalarının kalitesini ve sürdürülebilirliğini artırmaktadır.

 

UTZ Sertifikası Nedir?

UTZ Sertifikası ‘nın en önemli amacı sürdürülebilir çiftçiliktir. Çiftçiler, aileleri ve bütün dünya için daha iyi fırsatlar oluşmasını hedeflemektedir. UTZ programı, çiftçilerin daha iyi tarım yöntemlerini öğrenmelerini, çalışma koşullarını iyileştirmelerini ve çevreye karşı daha duyarlı olmalarını sağlamaktadır. UTZ Sertifikası aracılığıyla çiftçiler, çevreyi ve dünyanın doğal kaynaklarını korurken daha iyi mahsuller yetiştirmekte, daha fazla gelir elde etmekte ve daha iyi fırsatlar yaratmaktadır.

Dünya çapında bir fark yaratmak vizyonuyla yola çıkılan UTZ Sertifika programı ile sürdürülebilir çiftçiliğin dünyadaki en doğal uygulama olması hedeflenmektedir. Günümüz dünyasında kahve, kakao ve çayın çok önemli bir kısmı sorumlu (responsible) bir şekilde yetiştirilmektedir. Halihazırda tüm sertifikalı sürdürülebilir kahvelerin neredeyse %50’sinin UTZ Sertifikası ‘na sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Mars, Ahold, IKEA, D.E Master Blenders 1753, Migros, Tchibo ve Nestlé gibi dünyaca ünlü firmalar UTZ Sertifikası ‘na sahiptir. Dolayısıyla, bu markaların ve UTZ Sertifikası bulunan diğer markaların ürünlerini satın aldığınızda, çiftçilera daha fazla destek sunulabilmektedir.

Kahve, kakao ve çay ürünlere UTZ Sertifikası  belirli bir prosedür takip edildikten sonra verilmektedir. UTZ Sertifikası bulunan çiftlikler ve işletmelerin gerekli kurallara ve mevzuatlara uygunluğu, bağımsız üçüncü taraf kuruluşlar ile yakından takip edilmektedir. Bu gereklilikler arasında;

·       İyi Tarım Uygulamaları (GAP)

·       Çiftçilik yönetimi,

·       Güvenli ve sağlıklı çalışma koşulları,

·       Çocuk işçiliğinin kaldırılması ve

·       Çevrenin korunması

gibi önemli konular yer almaktadır.

UTZ Sertifikası markalara; kahve, kakao ve çay ürünlerini mağazadaki raftan çiftçiye kadar izleme imkanı sunmaktadır. Ürünlerde bulunan UTZ logosu / UTZ Sertifikası, markanın sürdürülebilir tarımı desteklemesini ve bunu paydaşlarına gösterme fırsatı sağlamaktadır.

 

UTZ Sertifikası ‘nın Kapsamı

UTZ Sertifikası, doğrudan kakao, kahve, çay ve fındık gibi ürünlere verilirken, çiftçi veya şirketlere de verilebilmektedir. Bu bağlamda, bu ürünler ile ilgili faaliyet yürüten çiftçilerin ve şirketlerin de UTZ Sertifikası alarak ürünlerini sertifikalı hale getirmesi mümkündür.

UTZ Sertifikası bulunan bir çiftçi olmak büyük faydalar sağlamaktadır. Hem tüketiciler hem de tedarikçiler tarafından oldukça beğenilen ve uluslararası üne sahip olan bu sertifikasyon programının avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

 - İşletmenin sürdürülebilirliğini ve gelecekteki beklentilerini iyileştirmesi

 - Tedarikçilerle etkin ve uzun vadeli ilişkiler kurulması

 - Daha iyi bir çiftlik yönetimi

 - Ürünlerin kalitesinin ve miktarının nasıl iyileştirileceği ile ilgili uzman desteği ve eğitimi

 - Toprak iyileştirme teknikleri,

 - Daha iyi hasat ve değişen hava koşullarına uyum sağlama konusundaki rehberlik
 - Daha iyi mahsuller üretmek

 - Daha iyi, daha sürdürülebilir bir gelir elde etmek

 - Daha iyi bir ticaret

 - Pazarlara daha iyi erişim

 - Alıcılarla uzun vadeli ilişkiler kurulması ve sürdürülmesi

 - Daha yüksek ve sürdürülebilir gelir sağlamak

 - Daha iyi bir yaşam ve çalışma koşulları

 - Sağlık ve güvenlik, işçi hakları, çevrenin korunması ve eğitim ve öğretime ilişkin UTZ yönergelerinin tümü, üretkenliği artırmayı amaçlamaktadır.

 - Daha iyi bir gelecek

o   UTZ Sertifikası , tüm çiftçilerin ve işçilerin çocuklarının sağlıklı ve güvenli bir ortamda büyümesini amaçlamaktadır. Çocuk işçiliğinin yasaklanması özel şartlar da yine UTZ Sertifikası ‘nın en önemli bileşenlerinden biridir. Bu sayede, tedarikçilerin ve tüketicilerin saygı duyduğu ve uzun vadede daha sürdürülebilir işler yapılması sağlanmaktadır.

 

·       Güvenli bir tedarik zinciri oluşturulması

·       Güçlü bir marka imajı ve saygın kurum kimliğin sahip olmak

·       Yüksek müşteri memnuniyeti

·       Daha düşük ürün maliyeti ve yüksek kâr oranları elde etme

  

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?