Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

USDA (ABD Tarım Bakanlığı) Belgesi

USDA (ABD Tarım Bakanlığı) Belgesi

 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Tarım Dairesi (USDA), çiftçilik, ormancılık, kırsal ekonomik kalkınma ve gıda ile ilgili federal yasaları geliştirmek ve uygulamaktan sorumlu federal yürütme birimidir.


USDA;

·       Çiftçilerin ihtiyaçlarını karşılamak,

·       Tarımsal ticareti ve üretimi teşvik etmek,

·       Gıda güvenliğini sağlamak,

·       Doğal kaynakları korumak,

·       Kırsal toplulukları desteklemek ve

·       ABD’de ve uluslararası alanda açlığı sona erdirmek


için çalışmalar yürütmektedir. Kurum, bilimi esas alan yönetim ve uygulama anlayışıyla; gıda, tarım, doğal kaynaklar, kırsal kalkınma, beslenme ve ilgili konularda kamu politikalarına liderlik sağlamaktadır.


USDA’nın yenilikler ve inovasyon yoluyla ekonomik fırsatlar oluşturmak ve ABD’nin kırsal bölgelerinin gelişmesine yardımcı olmak gibi geniş bir vizyonu bulunmaktadır. USDA bu hedeflerle, ülkenin doğal kaynaklarını; tarım arazilerini, ormanlık alanlarını ve su havzalarını korumak için geniş çaplı çalışmalar yürütmektedir.


USDA, ülke genelinde ve yurtdışında 4.500´den fazla noktada Amerikan halkına hizmet veren ve yaklaşık 100.000 çalışanı olan 29 ajans ve ofisten oluşmaktadır. Kuruma bağlı olarak faaliyet gösteren ajansları şöyle sıralayabiliriz:

·       Tarımsal Pazarlama Servisi (AMS)

·       Tarımsal Araştırma Servisi (ARS)

·       Hayvan ve Bitki Sağlığı Kontrol Servisi (APHIS)

·       Ekonomik Araştırma Servisi (ERS)

·       Çiftlik Hizmetleri Ajansı (FSA)

·       Gıda ve Beslenme Servisi (FNS)

·       Gıda Güvenliği ve Denetim Servisi (FSIS)

·       Dış Tarım Servisi (FAS)

·       Orman Hizmetleri (FS)

·       Ulusal Tarım İstatistikleri Servisi (NASS)

·       Ulusal Gıda ve Tarım Enstitüsü (NIFA)

·       Doğal Kaynakları Koruma Servisi (NRCS)

·       Risk Yönetimi Ajansı (RMA)

·       Kırsal Kalkınma (RD)


USDA’nın kuruluşu 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanmaktadır. 1862´de ABD başkanı olan Abraham Lincoln, ABD Tarım Dairesini kuran bir kongre yasasını imzalamıştır, Kurum, 2012 yılında 150. yılını kutlamıştır.

 

USDA’nın Faaliyet Alanları


·       Hayvanlar


Hayvan hastalıkları, hayvan yönetimi ve hayvan sağlığı araştırmaları gibi çalışmalar yürütmektedir.


·       Biyoteknoloji


USDA, 21. yüzyılın tarımsal zorluklarını ve tüketici ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak için biyoteknolojik çalışmaları desteklemektedir.


·       Genişbant


Güvenilir ve uygun fiyatlı yüksek hızlı internet bağlantısı, ABD´deki ekonomik faaliyetler için en önemli konulardan biridir. USDA da bu konuda çalışmalar yürütmektedir.


·       İklim


Değişen iklim, ABD tarımsal üretimi, orman kaynakları ve kırsal ekonomiler için ciddi tehditler oluşturmaktadır. USDA da iklim değişikliği sorununa modern çözümler üretmek için adımlar atmaktadır.


·       Koruma


USDA, tarım arazilerinin ve ormanların korunması ile sürdürülebilir bir tarımın sağlanacağına inanmaktadır.


·       Veri


USDA, Ekonomik Araştırma Servisi, Dış Tarım Servisi ve Ulusal Tarım İstatistikleri Servisi dahil olmak üzere analiz ve istatistik sağlamak için araştırma yapan birkaç ajansa sahiptir.


·       Felaket


USDA, olası felakatlerin doğru bir şekilde yönetilmesi ve atılacak adımların belirlenmesi için diğer kurumlarla beraber çalışmaktadır.


·       Gıda ve Beslenme


USDA, milyonlarca aileye beslenme yardımı sağlamaktadır.


·       Ormancılık


USDA´nın orman hizmetleri, mevcut ve gelecek nesillerin ihtiyaçlarını karşılamak için ülkenin ormanlarının ve tarım arazilerinin sağlığını, çeşitliliğini ve üretkenliğini sürdürmek için çalışmaktadır.


·       Sağlık ve güvenlik


USDA´nın Gıda Güvenliği ve Denetleme Hizmeti, ülkenin et, kümes hayvanları ve işlenmiş yumurta tedarikinin sağlıklı ve güvenli olmasını ve ürünlerin uygun şekilde etiketlenmiş sağlamaktadır.


·       Organik


USDA, halihazırdaki organik ürünler ve organik üretimine geçiş yapmak isteyen üreticiler ile ilgili çalışmalar yürütmektedir.


·       Bitkiler


USDA´nın Zararlı Ot Programı ve haşere popülasyonlarını yönetmek için teknolojik ürünler olmak üzere araştırma ve izleme, kontrol stratejisi vb gibi   kaynakları ve kabiliyetleri mevcuttur.


·       Yeniden yaratma


USDA’nın evcil hayvan seyahati için kurallar ve gereklilikler, hayvanların ithal edilmesine ilişkin yönergeler ve düzenlemeler, rekreasyon ücretleri ve geçişler, raporlar ve yayınlar gibi kaynakları bulunmaktadır.


·       Araştırma ve Bilim


USDA, 100 yılı aşkın süredir güvenli ve bol miktarda gıda ürünü üretme çalışmalarında Amerika´nın çiftçilerini desteklemiştir. Bu desteğin arka planında ise yıllardır süregelen araştırmalar ve bilimsel faaliyetler mevcuttur.


·       Kırsal


USDA, kırsal kalkınma misyonu ile kırsal topluluklar, yerliler ve işletmeler için finansal kaynaklar ve destek sağlamaktadır.


·       TicaretUSDA, araştırma, veri ve analiz, ticaret anlaşmaları, hibeler ve programlar yoluyla, Amerikan çiftçileri ve tarımsal işletmeler için hem dış hem de iç pazarları genişletmek ve devamlılığını sağlamak için çalışmaktadır.


USDA’nın Teşvikleri


USDA, ABD’de tarımsal faaliyetleri geliştirmek ve sürdürülebilir hale getirmek için kişi ve kurum bazında birçok destek programı sunmaktadır. Kurumun verdiği ana teşvikleri şöyle sıralayabiliriz:


·       Tarım İnovasyon Ajandası

·       Birleşik Federal Kampanyası

·       Enerji

·       Federallerin Gıda Aileleri

·       USDA Çiftçi Pazarı

·       Veteranlar

·       Tarımda Kadın

·       Gençlik ve Tarım

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?