Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

UKCA Belgesi

 UKCA Belgesi Nedir?

UKCA Belgesi, AB pazarına ürün satmak için gerekli olan CE Belgesi’nin İngiltere pazarı için geçerli versiyonudur. Büyük Britanya (İngiltere, Galler ve İskoçya) piyasasına ürün arz etmek isteyen firmalar UKCA Belgesi almak zorundadır. Kuzey İrlanda için şimdilik böyle bir gereksinim bulunmamaktadır. Bu belge, ürünlerin temel sağlık ve güvenlik gereksinimlerini karşıladığını göstermektedir. İngiltere’ye daha önce CE işaretiyle satılan ürünler, İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla artık UKCA işaretiyle satılmak zorundadır. UKCA (United Kingdom Conformity Assessed) düzenlemesi Ocak 2021’de yürürlüğe girmiştir; fakat firmalar için bir geçiş süreci planlanmıştır. İngiltere’ye ürün ihraç eden firmalar, Ocak 2023’e kadar CE belgelerini kullanmaya devam edebilecektir. Bu tarihten sonra UKCA Belgesi’ne geçiş yapılması zorunludur.


UKCA, İngiltere’nin Brexit süreciyle beraber AB’den ayrıldıktan sonra yaptığı önemli piyasa düzenlemelerinden biridir. Uluslararası ticarette bir sorun yaşamamak ve var olan ticari ilişkilerini sürdürmek isteyen İngiltere yönetimi, AB’de uzun yıllardır uygulanan CE sürecini UKCA ile büyük ölçüde korumaya çalışmaktadır. Bu nedenle, CE işareti ile ilgili düzenlemelerin ve gereklililerin birçoğunun UKCA Belgesi ile büyük oranda aynı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat firmaların ihracatlarını sürdürebilmeleri için UKCA ile ilgili değişikliklere ve yeni gelen düzenlemelere adapte olması gerekmektedir.


UKCA Belgesi Hangi Ürünleri Kapsar?

CE Belgesi’nin kapsamı alanına giren ürünlerin birçoğu UKCA işareti için de geçerlidir. Yani CE düzenlemesinde olduğu gibi piyasaya sürülmeden önce temel sağlık, güvenlik ve çevre gerekliliklerinin karşılanması gereken ürünlerin birçoğu için UKCA düzenlemesi geçerlidir. Bu bağlamda, özellikle şu ürünler için UKCA Belgesi’nin gerekli olduğunu belirmekte fayda var:

 


Yukarıda listelenen ürünlerin yanı sıra başka ürünler için de UKCA Belgesi gerekebilmektedir. Fakat bazı ürünler için UKCA düzenlemesinin dışında farklı gereksinimlerin bulunduğu ve farklı kuralların uygulanacağı bilinmektedir. Bazı inşaat ürünleri, taşınabilir basınçlı ekipmanlar, deniz taşıtları, demiryolu ürünleri ve medikal cihazlar bunlardan bazılarıdır.


UKCA Belgesi Nasıl Alınır?

UKCA Belgesi almak isteyen firmaların yapması gereken çalışmalar CE ile büyük ölçüde aynıdır. Kendi kendine uygunluk beyanı ile işaretlemenin yapıldığı durumlarda firmalar aynı prosedürleri takip ederek ürünlerine UKCA işareti koyabilmektedir. Üçüncü taraf doğrulaması gereken uygunluk değerlendirme prosedürlerinde ise Birleşik Krallık tarafından tanınan uygunluk değerleme kuruluşlarına başvuru yapılması gerekmektedir.
UKCA Belgesi alma sürecinin en kritik çalışması CE’de olduğu gibi teknik dosya hazırlığıdır. Belgelendirme sürecinin tamamında yaşayan bir doküman olan teknik dosya UKCA ile ilgili gerekli tüm çalışmaların dokümanlarını içermektedir. Bu bağlamda belge almak isteyen firmaların bu dosya içerisinde özetle şu dokümanları koyması gerekmektedir:

 


Bu dosya, talep edildiğinde piyasa otorite kuruluşları, denetim ve gözetim kuruluşları veya yasal merciilere sunulmak üzere teknik dosya formatında saklanmalıdır.
Birleşik Krallık Uygunluk Beyanı, UKCA işareti alınacak her ürün için gereklidir ve teknik dosya içerisinde mutlaka bulunmalıdır. Bu beyan özetle şu bilgileri içermelidir:

 

 

UKCA Belgesi Neden Önemlidir?

UKCA işareti İngiltere pazarına erişmek isteyen firmalar için en önemli ve öncelikli gerekliliklerden biridir. Bu belge olmadan İngiltere pazarına ürün sürebilmek mümkün değildir. Bu yılın sonuna kadar CE Belgesi ile ürün satışı yapabilen firmalardan önümüzdeki senenin başından itibaren artık UKCA Belgesi talep edilecektir. Bu nedenle ticarette kesintiye uğramak istemeyen firmalar bu sene dolmadan belgelerini almak zorundadır. UKCA ise ürünlerin Birleşik Krallık pazarında serbestçe dolaşması mümkün hale gelmektedir. Belge, firmaya ticari izinlerin yanı sıra farklı fırsatlar ve avantajlar da sunmaktadır.
Belge sahibi kuruluşlar iç pazarda da marka güvenirliliğini artırmakta ve kurumsal itibarını yükseltmektedir. Bunun yanı sıra bazı kamu ve özel sektör ihalelerinde tıpkı CE Belgesi’nde olduğu gibi UKCA’ya sahip kuruluşlara birtakım imtiyazlar tanınabilmektedir. Bu da firmaların iş hacmini büyütmekte ve dolayısıyla gelirlerini artırmaktadır.
Belge sahibi olmak isteyen firmalar bu süreçte mutlaka bir danışmanlık firmasından destek almalıdır. Bu sayede süreç boyunca en doğru adımlar çok daha hızlı ve kolay bir şekilde atılabilmektedir. Ayrıca, belgelendirme maliyetleri de optimize edilebilmektedir.

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?