Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Türkak Belgesi

Ülkemizde ve çevre ülkelerde ürün, hizmet denetimi alanındaki kuruluşların denetlenmesini sağlayan bir kalite organizasyonu olan Türkak, belirli alanlarda kalite standardizasyonlarına uygunluğu kontrol etmektedir. Uzun adı ile Türk Akreditasyon Kurumu olarak adlandırılan Türkak 4 Kasım 1999 tarihinde 4457 sayılı kanun ile kurulmuştur.

Kuruluşunda Başbakanlığa bağlı olan Türkak, günümüzde Dışişleri Bakanlığına bağlı Avrupa Birliği Başkanlığı idaresinde çalışmalarını sürdürmektedir. Avrupa Birliği yönetmeliği çerçevesinde yurt içi akreditasyon hizmetleri veren Türkak, çevre ülkelerde de aynı görevi sürdürmektedir. Ülkemiz dışında akteditasyon hizmeti verdiği ülkeler şunlardır:

·       Azerbaycan,

·       Özbekistan,

·       Afganistan

·       Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,

·       Romanya,

·       Lübnan

Türkak Ne İş Yapar?

Kar amacı gütmeyen ve Türkiye Dışişleri Bakanlığına bağlı özel hukuk hükümlerine tabii olan Türk Akreditasyon Kurumu (Türkak) yazımızın başında belirttiğimiz gibi yurt içi ve yurt dışında kalite standardizasyonlarını kontrol etmektedir. Kamu kurumu olarak görev yapan Türkak, mali ve idari özerkliğe sahiptir.

ISO / IEC / 17011 standartlarına uygun şekilde hizmet veren Türkak, gerçekleştirilen hizmetlerde bu standardın eksiksiz yerine getirilmesini amaçlar. Türkak tüm çalışmalarında sonuç odaklı, paydaşlar ile iş birliği içerisinde, güvenilirlik, uluslararası tanınırlık ve yenilikçilik esaslarına dayanmaktadır.

Türkak Görevleri Nelerdir?

Bir kalite alt yapısı olan Türkak, değerlendirme hizmetlerini kontrol etmektedir. Uygunluk değerlendirme kuruluşlarının gerçekleştirmiş olduğu faaliyetleri denetleyen Türkak bu faaliyetlerin uluslararası geçerliliğini kontrol etmektedir. Türk Akreditasyon Kurumu (Türkak) görevleri şu şekildedir:

o   Uyguluk değerlendirme faaliyetleri gerçekleştiren kurumların aktedite edilmesi,

o   Test yapan laboratuvarın muayene raporlarının incelenmesi,

o   Uygunluk değerlendirmesi hizmeti veren firmalarda kalibrasyon sertifika ve yönetim sistemi belgelerinin değerlendirilmesi,

o   Ürün, personel vb. belgelerin standartlara uygunluğunun kontrolü,

o   Dünya genelinde kabul görülen standartların yurt içi ve yurt dışında uygulanması,

o   Ulusal ve uluslararası ticarette yer alan teknik engellerin kaldırılması,

o   Akreditasyon uygulamaları ile ilgili soru işaretlerinin kaldırılması,

o   Küresel ölçekte ülkenin gelişimine katkı sağlamak,

o   Akreditasyon ile ilgili konularda güven mekanizması oluşturmak,

o   Gerek yurt içi gerekse yurt dışında tüketiciye daha sağlıklı ürün ve hizmetlerle buluşturmak,

o   Çevre ülkelerde yer alan akreditasyon kuruluşları ile iş birliği yapılması,

o   Siyasi ve idari baskı altında kalmadan objektif, tarafsız ve bağımsız faaliyet göstermek,

o   Toplum refahını yükseltmek

Türkak Akreditasyon Belgesi Nedir?

Türkak belgesi, kurum tarafından akredite edilen kuruluşların akreditasyon konusunda ve bu bağlamda kapsamlarını gösteren belgedir. Bu belgeye yalnızca Türkak tarafından akredite edilen kuruluşlar sahip olabilmektedir. Akreditasyon sürecinde ISO ya da diğer bir deyiş ile Uluslararası Standartlar Örgütünün yayınladığı Akreditasyona konu olan standartlar baz alınmaktadır. Örnek vermek gerekirse Yönetim sistemleri belgelendirmesi konusunda akredite olacak bir kuruluş için ISO 17021 standardına göre denetlenerek akredite verilmektedir.

Türkak Akrediteli ISO 9001 Belgesi Nedir?

Türkak tarafından sistem belgelendirme için akredite edilen ve belgelendirme kuruluşlarının yapmış olduğu ISO 9001 KYS standardı denetimi sonucunda işletmenizde ISO 9001 sisteminin uygulandığının göstergesi olan ve üzerinde ISO 9001 Belgesi düzenleyen kuruluş ile o kuruluşu akredite eden Türkak logosunun bulunduğu bir belgedir.

Bilinen bir yanlış ise Türkak ISO belgesi düzenlememektedir. Türkak bir akreditasyon kuruluşudur ve ISO Standartlarında işletmeleri belgelendirmemektedir. Ancak ISO 9001 Belgesi Türkak logolu olarak ISO 17021 standardı doğrultusunda Türkak tarafından akredite edilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından düzenlenebilmektedir.

Türkak’ın CE İşaretlemesindeki Rolü Nedir?

Avrupa Birliği yeni yaklaşım direktifleri kapsamında riskli ürünler için CE işaretlemesi zorunluluğu getirmiştir. Bu risk grubundaki ürünlerde CE işaretlemesi için deney, muayene ve belgelendirme sonuçlarının olumlu olması esastır. CE işaretlemesi hakkında 4703 sayılı kanunun uygulanması için hazırlanan yönetmeliklerde işaretleme ile ilgili yetkilendirilen kuruluşların akreditasyon için gerekli standartlara uygunluk sağlamış olmaları gereklidir. Bu kapsamda CE işaretlemesi için kuruluşların Türkak tarafından akredite edilmiş olması gereklidir.

Türkak Akreditasyon Belgesi Nasıl Alınır?

Her ülkenin kendi akreditasyonu kurumu bulunmaktadır. Ülkemizde de bu görevi Türkak sağlamaktadır. Akreditasyon belgesi almak isteyen tüm kuruluşlar için ülkemizdeki yetkili adres Türkak’tır. Belgelendirme kuruluşları, Muayene kuruluşları, laboratuvarlar gibi pek çok kuruluş Türkak tarafından akredite edilmektedir.

Akreditasyon belgesi almak için akreditasyonu kurumuna başvuru yapılmalı ve akreditasyon kurumunun denetimlerinin tamamlanması gereklidir. Faaliyet gösterilen alandaki ilgili akreditasyon standartlarının ve sektörel kriterlerin sağlanmasının ardından belge kuruluşa verilmektedir.

Akreditasyon Belgesi Şartları Nelerdir?

Akreditasyon belgesi almak isteyen kuruluşlar için sağlaması gereken belirli birkaç şart bulunmaktadır. Bu şartlar:

o   İdari şartlar,

o   Yeterlilik şartları,

o   Gizlilik ve tarafsızlık şartları,

o   Yönetim ve Organizasyon şartları,

o   Kaynak (personel, ekipman, tesis vb.) şartları

o   Yönetim sistemi şartları

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?