Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

TSE (Türk Standartları Enstitüsü)

Dünyanın pek çok ülkesinde ürün ve hizmet kalitesini belli bir çıtaya çekmek, tüketici haklarına dair asgari koşullar oluşturmak son derece önemli bir konu olarak kabul edilir. Bunun için standartlar belirleyen ve bunları belli periyotlarla çeşitli mevzuatlarla güncelleyen kurumlar söz konusudur. Türkiye’de pek çok sektöre dair standartları belirleyen ve referans olarak gösterilen kurum takdir edileceği üzer Türkiye Standartları Enstitüsü’dür. Bu kurum kısaca TSE olarak adlandırılır.

TSE Amaçları

Türkiye özelindeki hizmet standartlarına apayrı bir boyut kazandıran TSE, son derece kapsamlı bir organizasyondur. Benzer kurumlara dünyanın birçok ülkesinde rastlamak olasıdır. Bunun dışında uluslararası düzeyde kabul gören ve evrensel standartlar belirleyen kurumlar da bulunur. TSE, ülke içindeki hizmet ve ürün kalitesine dair minimum koşulları ortaya koyar.

Piyasadaki genel kalite düzeyini belirleyen ve bunu korumak adına sektörlere özel mevzuatlar oluşturan TSE’nin ana hedefleri şu şekilde özetlenebilir:

·       Ülkemizin rekabet gücünü önemli ölçüde artırmak,

·       Ticarete dair şartları iyi hale getirmek,

·       Yaşam düzeyini ve kalitesini artırmak,

·       Gerek insan gerekse de çevre sağlığına katkı sağlamak,

·       Standartlara uyum süreçlerini her sektörde teşvik edebilmek.

TSE’nin gelinen noktada yıllar içinde marka değerini büyüttüğünü ve pek çok kurumun kendisiyle uyum içinde çalışmaya başladığını görebiliyoruz. Bu anlamda başlangıçta ortaya koyduğu pek çok amacın sonuç verdiği söylenebilir.

Bilindiği üzere Türkiye Standartları Enstitüsü, TC Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile entegre olarak faaliyet gösteren bir kurumdur. Tam olarak 18 Kasım 1960 tarihinde yolculuğuna başlayan bu değerli kurumun merkezi Ankara’dır. Herhangi bir mevzuat düzenlemesinin TSE standardı olabilmesi adına her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan resmi düzeyde onay alınması gerekir. Bu onay işleminden hemen sonra ilgili içerik resmi gazetede kendine yer bulur. Bu aşamalardan geçemeyen herhangi bir düzenlemenin TSE standardı olabilmesi olanaksızdır. Standartlar sabit ve keskin çizgilere sahip değildir. Her mevzuat dönemin koşullarına ve dinamiklerine bağlı olarak çeşitli revizelere uğrayabilir.

 

Hem Üreticiler Hem de Tüketiciler İçin Önemli

Türkiye Standartları Enstitüsü, tüketicilerin mal ve can güvenliğini muhafaza eden önemli bir kurumdur. Pek çok madde ya da ürüne dair usulleri belli etme yetkisi bulunur. TSE’nin varlığı üreticilerin de tüketicilerin de çok daha bilinçli olmasını sağlar. Sağlıklı ve kaliteli ürün ya da hizmet için TSE, teşvik edici bir güç olarak kabul edilir. Gerekli yeterliliği sağlayan ve belirlenen kriterleri karşılayan işletmeler, Uygunluk Belgesi almaya hak kazanır. Uygunluk Belgesi başta olmak üzere TSE’ye ilişkin pek çok konuda bilgi almak ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak adına Taksim Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz. TSE, bir tür kamu kurumudur ve amaçları, misyonu, mevzuatları, koşulları ya da üyeleri, çok şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılır. TSE’nin resmi sitesinde tüm bu mevzuatlara ve diğer bilgilere detaylıca erişim sağlayabilirsiniz.

TSE’nin genel anlamda uygunluk belgesi bir sene için geçerlidir. Bu sürenin sonunda firmalar yenileme işlemlerini gerçekleştirmek zorundadır. Kriterlerin karşılanması durumunda ürün ya da ambalajlarda TSE amblemleri kullanılır. TSE bu hakkı işletmelere tanır. Söz konusu amblemin varlığı sektörde işletmeler için çok önemli bir referanstır. Pek çok işletme kendilerini tanıtırken “TSE onaylı” ifadesini ön plana çıkarmaya çalışır. Çünkü güvenlik ve sağlık gibi kriterlerin resmi düzeyde karşılanmış olması tüketiciler adına da önemli bir referanstır.

 

TSE Belgesinin Yararları Nelerdir?

Türkiye Standartları Enstitüsü’nün, tüketiciler ve üreticiler açısından son derece önemli etkileri vardır. TSE Uygunluk Belgesi almanın işletmeler ve tüketiciler açısından faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz.

·       Mevzuatların hayata geçebilmesi noktasında çeşitli çalışmalar yürütür.

·       Kalifiye personellerin yetişmesini teşvik eder.

·       Tüketicilerin güvenini kazanır.

·       İşletmelerin hedef kitle açısından güven kazanmasını sağladığı gibi marka değerinin de yükseltmesine olanak tanır.

·       Piyasa içinde sağlıklı ve nitelikli ürünlerin dolaşıma girmesinde etkin şekilde rol oynar.

·       Kalite ürün konusunda bilincin artmasına neden olur.

·       Tarafsız ve objektif duruşundan taviz vermediği için güven veren sonuçlar yaratır ve gönül rahatlığı ile referans olarak kabul edilir. Kaliteli ürünlere ulaşmak bu sayede kolaylaşır.

·       Denetlemeler sayesinde kaliteyi muhafaza eder.

Türkiye Standartları Enstitüsü kapsamındaki pek çok mevzuata detaylı şekilde hakim olan uzman danışman kadromuzdan dilediğiniz zaman destek talep edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?