TS EN ISO 15838 Müşteri İletişim Merkezi Yönetim Sistemi

TS EN ISO 15038 Tercüme Hizmetleri Yönetim Sistemi
10 Haziran 2019
ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı
10 Haziran 2019

TS EN ISO 15838 Müşteri İletişim Merkezi Yönetim Sistemi

Müşteri istek, şikayet ve memnuniyetsizlikleri dinleyerek sorun yaşayan kişilere çözüm önerileri sunan çağrı merkezi sistemi şirketler için kilit noktada önem taşımaktadır. Ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren tüm kurumlar çağrı merkezi organizasyonu bünyelerinde gerçekleştirmek zorundadırlar. Bu kapsamda “EN ISO 15838” Çağrı ve Müşteri İletişim Merkezlerinin aldığı bir belgedir. Bu belge uluslararası geçerliliğe sahip çağrı merkezleri standartlarını düzenleyen bir sisteme tabidir.

Bu standart çağrı merkezlerinin gereksinimlerini ve hizmetlerini gerçekleştirebilmeleri için “Avrupa Akreditasyon Örgütü” (CEN) tarafından 2009 yılında yayınlanmıştır. Sistem çağrı merkezleri ile ilgili gerekli olan tüm teknik koşulları tanımlamaktadır. Ülkemizde ise 2010 yılından Türk Standartları Enstitüsü tarafından “TS EN ISO 15838” Türk standardı olarak kabul görmüştür.

TS EN ISO 15838 Standartlarına sahip şirketler müşteri iletişimde sağladıkları yüksek kalite sayesinde rekabet etme güçlerini artırarak, kötü hizmet ve hatalı servis gibi yanlışlıklarından kaynaklanabilecek kayıpları önlemiş olurlar. Doğru iletişim her zaman müşteriyi daha iyi anlama olanağı sunar. Böylece gereksiz zaman kayıplarının önüne geçilmiş olunur.