Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

TS EN 1276 ve TS EN 13697 Dezenfektan Belgesi Almak

Covid-19 pandemisiyle beraber hızla büyüyen global dezenfektan ve antiseptik talebi Türk üreticilerin önünde yepyeni pazar fırsatları doğurdu. Türkiye’nin pandemiye karşı verdiği sıradışı mücadele de dünyanın ilgisinin ülkemize yoğunlaşmasını sağladı. Eğer siz de işletmeniz için hızla büyüyen fırsatları değerlendirmek istiyorsanız çok geniş kullanım alanlarına hitap eden TS EN 1276 ve TS EN 13697 belgelerinizi alma yolunda Taksim Danışmanlık olarak yanınızdayız.

TS EN 1276 Dezenfektan Standardı

TS EN 1276 standardı gıda sanayiinde, evlerde ve kuruluşlarda kullanılan kimyasal dezenfektanlar ve antiseptiklerin bakterisidal aktivitelerini tespit eden standarttır. TS EN 1276 bu grup ürünlerin asgari gerekliliklerini ve nicel süspansiyon test metotlarını belirler.

TS EN 13697 Dezenfektan Standardı

TS EN 13697 standardı gıda sanayiinde, evlerde ve kuruluşlarda kullanılan kimyasal dezenfektanlar ve antiseptiklerin bakterisidal, fungusidal ve maya öldürücü aktivitelerinin gözeneksiz yüzeydeki nicel etkinliğinin değerlendirilmesi standardıdır. TS EN 13697 bu grup ürünlerin asgari gerekliliklerini ve nicel süspansiyon test metotlarını belirler.

TS EN 1276 Dezenfektan Testi

Testler uygulama ortamındaki kullanım şekillerini temsil eden koşullar altında gerçekleştirilen safha 2 adım 1 testleridir. Gerçek ortamlarda çözeltiler her zaman deney organizması ve bozucu maddeler eklenerek üretildiğinden, TS EN 1276 testlerinde ürünler yalnızca % 80 ya da daha düşük derişimde deneye tâbi tutulur. Tüm dezenfektanlar ve antiseptiklerin biyosidal etkinlik testleri sadece T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün onay verdiği laboratuvarlarda yapılmalıdır.

TS EN 1276 testlerine konu olan ürünler kullanıma hazır halde suda çözünmüş olarak sunulan ya da sert suda çözdürüldüğünde homojen ve fiziksel olarak stabil çözeltiler oluşturabilen dezenfektanlar ve antiseptikler olabilir. Tıbbi amaçlı dezenfeksiyon için üretilen dezenfektanlar ile eller hariç olmak üzere canlı dokularda yapılacak dezenfeksiyon için üretilen dezenfektanlar bu standardın kapsamı dışındadır. Tıbbi dezenfektanlar ve antiseptiklerle ilgili testleriniz için ilgili yazılarımızı okumanızı rica ederiz.

TS EN 13697 Dezenfektan Testi

Bu testler gıda sanayii, evler ve diğer kuruluşlarda kullanılan dezenfektanlar ve antiseptiklerin bakterisidal, fungisidal ve maya öldürücü aktivitelerinin belirlenmesi için gözeneksiz yüzey nicel deneyini tespit eder. Deney metodu mekanik müdahale olmadan safha 2 adım 2 test etme şeklindedir. Bu testler mikobakteriye karşı etkinliği ölçmek için kullanılamaz. Testler yalnızca T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün onay verdiği laboratuvarlarda yapılmalıdır.

TS EN 13697 testlerine konu olan ürünler kullanıma hazır halde suda çözünmüş olarak sunulan ya da sert suda çözdürüldüğünde homojen ve fiziksel olarak stabil çözeltiler oluşturabilen dezenfektanlar ve antiseptikler olabilir. Tıbbi amaçla üretilen dezenfektanlar ile eller hariç olmak üzere canlı dokularda yapılacak dezenfeksiyon için üretilen dezenfektanlar bu standardın kapsamı dışındadır. Tıbbi dezenfektanlar ve antiseptiklerle ilgili testler için ilgili yazılarımızı okumanızı rica ederiz.

TS EN 1276 ve TS EN 13697 Belgeli Dezenfektanların Kullanım Alanları

TS EN 1276 ve TS EN 13697 belgeli ürünler şu endüstriyel, evsel ya da kurumsal alanlarda kullanılabilir:

- Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, balık dâhil deniz mahsulleri ve benzer ürünler, yumurta ve yumurta ürünleri, hayvan yemleri gibi hayvansal besinlerin; içecekler, meyveler ve türevleri, sebzeler ve türevleri (şeker ve içki imalatı dahil), un ve unlu mamulleri gibi bitkisel kaynaklı besinlerin işleme tesisleri, dağıtım kanalları ve perakende satış noktalarında.
- Yemek dağıtımı yapan işletmeler, kamu alanları, toplu taşımacılık, okullar, yuvalar, mağazalar, spor salonları, atık toplama üniteleri, oteller, meskenler, klinik olarak risk taşımayan hastane alanları, ofisler gibi kurumsal ve evsel alanlar.
- Ambalajlama malzemeleri, biyoteknoloji birimleri (maya, proteinler, enzimler vb.), eczacılık üniteleri, kozmetik ve güzellik salonları, tekstil, uzay endüstrisi, bilgisayar teknolojisi gibi diğer endüstriyel alanlar.

Taksim Danışmanlık hızla büyüyen dezenfektan ve antiseptik pazarında ihtiyaç duyacağınız tüm profesyonel danışmanlık, test ve belgelendirme hizmetlerini işletmenize tek elden verir. 2007 yılından bu yana 4000’den fazla kuruluşa verdiğimiz uzman destek bizden alacağınız hizmet kalitesinin güvencesidir.

Yerel ve global pazarlarda markalaşma sürecinizde Kalite Yönetim Sistemleri, Sosyal Uygunluk, İş Sağlığı ve Güvenliği alanlarında almak istediğiniz tüm danışmanlık, denetim, gözetim, eğitim ve belgelendirme hizmetleri için mutlaka Taksim Danışmanlık’a ulaşın.
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?