Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT)

Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT)

Dünyada terörizme dair endişeler gittikçe artıyor. Özellikle terörün son dönemde gittikçe daha da radikalleşmesi, alınacak önlemler konusunda insanları harekete geçirmiştir. Amerika Birleşik Devletleri artan terör kaygıları nedeniyle çeşitli koruma tedbirlerini devreye sokmuştur. Bu koruma tedbirleri özellikle uluslar arası düzeyde ticaret yapan çeşitli zincirlere ciddi bir etkisi olmuştur. Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) tam da bu noktada özel bir parantezi hak ediyor.
Koruma tedbirlerinin varlığı sınırlarda kontrollerin daha da yoğun şekilde yapılmasına neden olmuştur. Bu da hem personel maliyetlerini hem de iş teslimlerini olumsuz etkilemiştir. Bu tip aşırı sayılabilecek önlemlerin yarattığı olumsuz etkileri azaltmak adına Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) etkili bir rol oynamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Gümrük ve Sınır Koruma Birimi, 2001 senesinde bu konuda önemli bir yenilik getirmiştir. C-TPAT olarak kısaltılan bu ortaklıkla beraber gönüllü bir tedarik zinciri güvenlik programı uygulamaya konulmuştur. Programın günümüzde yaklaşık 900 adet üyesi bulunmaktadır. Program bütünüyle tedarik zincirlerinin güvenlik sorununa odaklanır. C-TPAT, tedarik zincirinin istisnasız her aşamasında bütüncül ve özgür bir biçimde güvenlik analizlerini gerçekleştirir.
Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) ilk andan itibaren dünyanın her bölgesinden büyük bir ilgi gördü. Programın öncelikli amaçlarından bir tanesi de ABD’nin sınır konusundaki güvenlik endişelerini azaltmaktır. Nitekim programın üye sayısıyla kısa sürede bunu başardığı görülmektedir. Program ithalatçılar, gümrük müşavirleri ve imalatçılar ile beraber oluşturduğu bir tür iş birliğidir. Kargo güvenliğini maksimum düzeyde temin eden C-TPAT, işletmelere önemli bir avantaj sunar. C-TPAT konusunda siz de profesyonel düzeyde takip ya da danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Risk değerlendirmeleri, tedarikçi eğitimi, iyileştirmeler vs. müşterilerin C-TPAT programından daha verimli yararlanmasını sağlar. Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) büyük ölçüde ABD merkezli markalar tarafından talep edilir. 

C-TPAT Neden Gereklidir?

Bilindiği üzere gümrük idareleri, evrensel düzeyde yürütülen ticari faaliyetlerin yönetim süreçlerinde çok etkili bir role sahiptir. Artık günümüzde pek de yeri olmayan gümrük prosedürleri, verimlilik açısından soru işaretleri barındırmaktadır. Üstelik bu görece daha maliyetli bir tercih olarak kabul görür. Gümrük konusunda yapılan modern düzenleme ve iyileştirmeler, uluslar arası ticareti kolaylaştırmayı amaç edinir. Dünya pazarlarının gelişmesi ve uluslararası ticaret hacminin yoğunlaşması, terörizmle mücadele noktasında yeni önlemleri zorunlu kılmıştır. Özellikle 11 Eylül saldırısının ABD’de gerçekleşmesi ve sonrasında aynı ülkede ortaya çıkan terör eylemleri, gümrük idarelerinin revize edilmesi adına bir fırsat yaratmıştır. Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) bu dönemde yeniden yapılandırılmıştır. Beklenmedik zamanlarda ortaya çıkabilecek terör odaklı saldırılara karşı devletler kayıtsız kalmamıştır. Bu nedenle de acil bir biçimde yetkilendirilmiş bu uygulamayı benimsemişlerdir. Ticari kayıtların şeffaf bir biçimde izlenebilmesi ya da mali yeterlilik benzeri koşulların bulunmaması, güvenliğe dair güven veren kriterler olarak değerlendirilir.
C-TPAT bünyesinde programa katılıp sertifika edinen şirketlerin sayısı müthiş bir hızla artış göstermektedir. Bir tür yetkilendirilmiş yükümlü uygulamasıyla beraber güvenlik haricinde; hem ticaretin pratik biçimde işletilmesi hem de bürokratik işlemlerin azaltılması amaçlanır. Küresel anlamda tedarik zincirinde tam anlamıyla bir güvenlik ortamının sağlanması, ortak olarak yetkilendirilen yükümlü programının doğru bir şekilde uygulanmasına bağlıdır.


C-TPAT Uygunluk Denetimi

Danışmanlık şirketlerine ait uzman denetçiler, tedarik zincirleri konusunda detaylı olarak değerlendirmek yapıp güvenlik tedbirleri alırlar. Güvenlik şartlarına uygunluk konusunda firmalara her anlamda yardımcı olmaya çalışırlar. Şu noktalarda tedarik zinciri denetimleri yapılmaktadır:
•    Fabrika İç Güvenliği
•    Nakliye Limanı Güvenliği
•    Mühür Kontrol Süreçleri
•    Fabrikada Çalışanların Güvenliği
•    Konteynır ve Mal Hareketi
•    Bilgisayar Sistemleri Güvenliği
Uzmanlar, tedarikçi atölyelerinden saha denetimlerine her türlü programa zemin hazırlar. Bu konuda aynı zamanda tedarikçi portföyünüze ilişkin bir rapor temin edersiniz. Dilerseniz denetim süreçlerine online olarak kontrol altına alabilirsiniz. Denetimler ve ödemeler tamamen çevrimiçi şekilde planlanabilmektedir. Denetim raporları da aynı şekilde online ortam üzerinden alınabilir.

C-TPAT Denetim Gereklilikleri

Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) konusunda yerine getirilmesi gereken bazı denetim gereklilikleri söz konusudur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:
•    Taşıyıcı güvenliği
•    Taşeron güvenliği
•    Personel kontrolü
•    İşletme güvenliğinin kanıtı
•    Görsel güvenlik sistemleri
Terörizme Karşı Gümrük Ticareti Ortaklığı (C-TPAT) hazırlık süreci genel anlamda 4 ve 8 hafta arasında değişir. Firmaların performansı bu noktada etkili bir rol oynar. Denetime dair bütün süreçler yakından takip edilir ve ilgili yönetime bu süreçte sıklıkla ara raporlar sunulur.
Sonuç itibariyle terörizm dünyanın pek çok noktasında vahşi bir biçimde tahribatlar oluşturmaya ve kitlelere her açıdan zarar vermeye devam etmektedir. C-TPAT her ne kadar zorunlu olmasa da son derece önemli bir sertifika olarak öne çıkar. Bağlı olduğunuz kuruluşun tedarik zincirlerini belgelendirmesi, güvenlik ve işleyiş açısından büyük bir avantaj sağlar. Ayrıca yüksek düzeyde evrak ve bürokratik belgeyi hayatınızdan çıkarmanıza da yardımcı olmaktadır.

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?