Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Teknik Reglament Belgesi

EAC (GOST-R) olarak da geçmektedir.

Rusya, Kazakistan ve Beyaz Rusya öncülüğünde 2010 yılında kurulan Avrasya Ekonomik Topluluğu’na 2015 yılında Kırgızistan ve Ermenistan da dahil olmuştur. Bu yeni oluşum beraberinde yeni yönetmelikler ve yeni düzenlemeler getirdi. Bu ülkelerin genelinde geçerli olan GOST Sertifikaları yerini EAC Belgesi diye bilinen ve gümrük birliği ülkelerine ihracat yapmak için zorunlu olan yeni belgelere bıraktı.

Yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesi ve geçiş döneminde firmaların sahip oldukları GOST Sertifikaları geçerliliğini korudu yeni belge almak isteyen firmalara EAC Belgesi verildi ve ürün gruplarına göre GOST Sertifikaları zaman içerisinde yürürlükten kalkmıştır.

EAC (GOST-R), Rusça’da “Norm” cümlesinin karşılığıdır ve R de Rusya anlamına gelmektedir. Rusya Federasyonu Devlet standartlarının 30 Temmuz 2002 yılında No:64 “Kalite belgelendirilmesi zorunlu olan ürün ve hizmetler kanununa” istinaden ürünlere EAC (Gost-R) sertifikası alınması mecburidir. Firmaların Rusya’ya yapacağı ihracatta, alması gereken bir belgedir. İhracat yapacağı başlıca ana ürünler, gıda ve insanlarla ilişkili malzemeler; gıda, kimyasal, petrol veya gaz, inşaat ve diğer endüstriler için araç ve gereçler; mekanik ve elektrikli ürünlerdir. İlaveten gıda maddeleri, tekstil ve giyim, kozmetik ve parfümeri, evsel ürünler ve oyuncaklar v.b. mallar için de bu belge zorunludur. EAC (GOST_R) Belgesi her ihracatınız için bir kez ya da 1 ve 3 sene olarak alınabilmektedir.

TEKNİK REGLAMENT SERTİFİKASI / EAC (GOST-R) KAPSAMI

Rusya Federasyonu devletince, tüketicinin korunması ve standardizasyonun sağlanması nedeniyle oluşturulan EAC (GOST R) Belgesi mal ve hizmetlerin kaliteli, insan sağlığına ve çevreye uygun olduğunu garanti altına almaktadır. İhraç edeceğiniz mallarının ve hizmetlerin kalitesinin ve güvenliğinin Rusya standartlarına uygunluğunu onaylayan bir belgedir. EAC (GOST R ) Sertifikası, Kalite sertifikası, Güvenlik Sertifikası, Gümrük Sertifikası da denilebilir. Rusya Federasyonu ve bu belgeyi onaylayan diğer devletlerin sınırları dâhilinde toptan ve perakende satışı yapılan her mal ve hizmet için bu belge istenmektedir.

EAC (GOST-R) Belgesinin Resmi olarak geçerli olduğu ülkeler: Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya ve Kazakistan’dır.

EAC (GOST-R) Belgesinin etkili olduğu ülkeler: Türki Cumhuriyetler, Baltık Ülkeleri, Moldavya, Kafkas Cumhuriyetleri’dir.

EAC (GOST-R) Ukrayna: Sistem olarak aynı, fakat ayrıca alınması gereken Ukr SEPRO Kalite Belgesi istemektedir.

EAC(GOST R)Sertifikası Kullanıldığı Alanlar aşağıda listelenmiş bir şekilde verilmiştir.

§  Rusya Gümrükleri (Zorunlu)

§  Perakende Mağazalar (Perakende satılan ürünler için)

§  İnşaatlar (İnşaat Kontrolleri isteği doğrultusunda iskan ruhsatı alabilmek)

§  Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane gibi yerler (Çalıştırma izni almak için)

§  Üretim tesisleri (Çalışma izni ve üretim izni almak için)

EAC (GOST-R) Uygunluk Sertifikası Rusya’ya ihraç edilen malların ve üretim esnasında Rusya Güvenlik Standartlarına uygunluğu onaylanmaktadır.

İhracatçının isteğine bağlı olarak EAC(GOST R) Belgesi PARTİ BAZINDA (BİR SEFERLİK): Rusya Federasyonunda ithalatçı firma için gereklidir, Sadece bir kere, miktarı ve cinsi sertifika üzerinde belirlenmiş ürünler için geçerlidir.

1 SENELİK SERİ ÜRETİM SERTİFİKASI: Uzman (Expert) ve örnek ihtiyacı olmadan evrak ve dokümanlara istinaden verilen belgedir. 3 senelik seri üretim için verilen sertifika ile aynı görevi görür.

3 SENELİK SERİ ÜRETİM SERTİFİKASI: Uzman ziyareti yapılarak 3 senelik seri üretim belgesi verilebilir. 3 sene içinde ister gümrük ister iç pazarda zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir.

Ürüne bağlı olarak EAC(GOST R)Sertifikası önceden Yangın Sertifikası veya GOST Hijyen Sertifikası gerektirebilir.


İki tür Uygunluk Sertifikası mevcuttur:


EAC(GOST-R)Zorunlu Uygunluk Sertifikası: İmalatla alakalı olup zorunlu onaya tabidir;

EAC(GOST-R)Gönüllü Uygunluk Sertifikası İmalatla alakalı olup gönüllü onaya tabidir.


EAC(GOST-R)Yangın Sertifikası: Bu sertifika ürünlerin Rus yangın emniyeti standartlarına uygunluğunu onaylamaktadır. Bazı durumlarda EAC (GOST-R) Belgesi almak için mecburidir. Bazı ürün grupları mecburi yangın emniyeti onayına tabidir. Bunlar;


·       Yanıcı özelliği olan inşaat malzemeleri (Halı, duvar kağıdı, polimer esaslı yer kaplamaları, kapı vb.)

·       Yangın Sinyalizasyon Sistemleri ve veri iletim kabloları

·       Yangın geciktirici ya da önleyici malzemeler, yangın kapıları

·       Yangın Dolapları ve iç aksamı

·       Yangın Söndürücüler

·       Yangın Damperleri

·       220 Volt ve üstü gerilim taşıyan elektrik kabloları

·       Kompresörlü buzdolapları

·       Gaz ile alakalı konutlarda kullanılan LPG ya da doğalgaz ile çalışan gaz ocağı, kombi, şofben v.b. ürünler

·       Gaz ile alakalı endüstriyel yakıt, kazan, ısı jeneratörü v.b. ürünler
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?