Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

TAPA FSR Tesis Güvenlik Gereksinimleri Standardı

tapa sertifikası nedir 

 

 

 

TAPA-FSR Sertifikası Nedir?

 

TAPA FSR - Nakledilen Varlıkları Koruma Derneği Kargo Güvenlik Gereklilikleri Standartları

 
TAPA FSR, TAPA tarafından geliştirilmiş ve güvenli depolama ve antrepolama için gerekli tesis şartlarının yer aldığı uluslararası bir standarttır. FSR (Facility Security Requirements | Tesis Güvenlik Gereksinimleri) standardı, alıcılar ve lojistik hizmet sağlayıcıları (LSPs) arasındaki iş ve güvenlik anlaşmalarında kullanılabilmektedir. TAPA FSR, kargoların tedarik zinciri boyunca güvenli bir şekilde depolanması veya gümrüklerde geçici olarak tutulması süreçlerinde gerekli olarak asgari güvenlik şartlarını açıklamaktadır.
FSR, TAPA’nın (Taşınan / Nakledilen Varlıkları Koruma Derneği) ürünlerin kargolama süreçleri için geliştirdiği standartlardan biridir. TAPA, küresel üreticileri, lojistik sağlayıcıları, yük taşıyıcılarını, emniyet teşkilatlarını ve diğer paydaşları uluslararası tedarik zincirlerinden kaynaklanan kayıpları azaltma amacı ile birleştiren bir forumdur. TAPA’nın birincil odak noktası, gerçek zamanlı istihbarat ve en gelişmiş önleyici tedbirlerin kullanılması yoluyla hırsızlık suçlarının önüne geçmektedir. TAPA, tedarik zincirinden kaynaklanan kargo kayıplarını en aza indirerek üyelerin varlıklarını korumaya yardımcı olmaktır. Bunu küresel güvenlik standartlarının geliştirilmesi ve uygulanması, tanınmış endüstri uygulamaları, teknoloji, eğitim, kıyaslama, düzenleyici iş birlikleri ve suç eğilimlerinin ve tedarik zinciri güvenlik tehditlerinin proaktif olarak tanımlanmasıyla başarmaktadır.
 
TAPA FSR, dünyadaki kargo ve nakliye süreçlerinin ve iş hacimlerinin gelişmesi sonucu küresel bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır. İlk olarak 2005 yılında yayınlanmıştır. TAPA’nın sitesinde herkese açık bir şekilde sunulan TAPA FSR standardı, kargoların depolandığı veya antrepolandığı tesislerin mekanik ve elektronik unsurları, kullanım şekli, güvenlik kriterleri vb gibi özelliklerini listelemektedir.
TAPA, FSR sertifikasyonu için üç seçenek belirlemiştir:
TAPA FSR ve diğer standartların kullanıcıları arasında, alıcıları, LSP’leri ve başvuru sahiplerini, kolluk kuvvetleri veya diğer devlet kurumları, profesyonel tedarik zinciri organizasyonlarını ve sigorta şirketlerini sayabiliriz.
TAPA FSR’de yer alan temel güvenlik gereksinimlerini şu başlıklar altında toplayabiliriz:
TAPA FSR’de çoklu tesis sertifikasyonu için aşağıdaki kriterler önem taşımaktadır.
 

TAPA FSR’nin Faydaları Nelerdir?

 
TAPA FSR standardının gerekliliklerini uygulayan ve kargolama, depolama / antrepolama faaliyetlerini bu standarda göre sertifikalandıran işletmelerin elde ettiği temel faydaları şöyle sıralayabiliriz:
 

TAPA FSR Sistemi, Belgelendirilmesi ve Denetlememe Süreçleri

Tesisler, TAPA FSR sistemine göre ihtiyaç duyulan güvenlik ve koruma düzeyine bağlı olarak şu üç farklı seviyeden biri ile sınıflandırılmaktadır:
LSP´ler / başvuru sahipleri veya alıcılar başlangıçta C seviyesinde sertifika alabilir ve daha sonra iyileştirmeler yapıldıkça B veya A seviyesine geçiş yapabilir. Bunun yanında, alıcı ve LSP / başvuru sahibi arasında müzakere edilmek suretiyle, yüksek riskli ülkelerde bulunan tesisler Seviye A´da; diğer tüm ülkeler Seviye B veya C’de sınıflandırılabilmektedir. Her durumda, kendi özel kargo ve risklerine bağlı olarak güvenlik seviyesini doğrudan LSP / başvuru sahibi ile müzakere etmek alıcının kendi sorumluluğundadır.
TAPA FSR denetleme ve belgelendirme süreçlerini şöyle özetleyebiliriz:

 

 

 

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?