Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Swedac Belgesi

 Swedac belgesi İsveç Hükumeti’nin İsveç’te akreditasyon sağlayan kurul olan Swedac tarafından verilen belgedir. Avrupa ve uluslararası alandaki standartlara uygun olarak verilmekte olan bu akreditasyon da gerekli yeterliliklerin resmi olarak sağlandığını gösterir. Onaylanmış kuruluşlar şirketlerin mal ve hizmetlerini izler ve bu hizmetlerle ilgili değerlendirmeler yapar. Akredite kuruluşları ürün ve hizmetlerle ilgili taahhütleri yerine getirmek için yapılan çalışmaları incelemeli ve onaylamalıdır. Akredite işleminin yapılabilmesi için bazı prosedürler ve gereklilikler vardır.
 

Swedac Belgesi İçin Akreditasyon Şartları Nelerdir?

Swedac belgesi için akredite olmak gereklidir. Akredite olabilmek için de prosedürler ve gereklilikler yerine getirilmelidir. Prosedür ve gerekliliklerin yerine getirilip getirilmediği testler yapılarak sağlanır. Bu sayede kalite gereksinimlerinin standartlara uygun olup olmadığı belirlenmiş olur. Standartları karşılayan durumların ardından Swedac şirketin akreditasyon gereklilikleri ve prosedürlerini hala karşılamaya devam edip etmediğini düzenli bir biçimde kontrol eder.

Swedac tarafından verilen bu akreditasyonun amacı sertifikasyon işlemlerinin, denetim ve testlerin daha yüksek kalitede olması, çevre, yaşam ve insan sağlığı açısından güvenli bir şekilde yürütülmesini sağlamaktır. Akreditasyon sayesinde denetimler tarafsı, doğru ve uluslararası anlamda kabul görmüş standartlar çerçevesinde gerçekleştirilmesini sağlar. Swedac birçok alanda akredite işlemleri sürdürmektedir. Endüstriyel, otomotiv, tesisler, sağlık hizmetleri çevre ve gıda bu hizmetlerden bazılarıdır. Akreditasyon kalite, güvenlik ve yeterlilik için önemli bir göstergedir. Swedac ulusal akreditasyon işlemleri için önemli çalışmalar yapan bir otoritedir ve onaylanmış kuruluşların da akredite çalışmalarında işbirliği sağlar, bu kuruluşların denetimini yapar. Swedac herhangi bir durumda ortaya çıkabilecek sorunlarda ya da işlemlerde nasıl harekete edeceğini açıklayan bir çalışma politikasına sahiptir. Bu sayede bu ortaya çıkan durumlarda hızlı çözümler sağlar.

Swedac Yasal Metroloji

Yasal metroloji alanında yapılan çalışmalar Swedac tarafından düzenlenir. Swedac tarafından faaliyet gösteren birçok ölçüm cihazının ölçümleri ve faaliyetleri kontrol edilmektedir. Sayaçlar, benin pompaları, teraziler gibi ölçüm aletleri de Swedac’ın sorumluluğu altındadır. Sayaçlarla ilgili olarak Swedac tarafından yapılan düzenlemeler, yapılan ölçümlerin standart kalitesini sağlamak ve etkin çalışmasını sağlamak için yapılmaktadır. Yapılan ve belli bir standartta ve kalitede tutulan ölçümlerin değerleri kullanıcının korunmasında ve sayacı kullanan işletmelerin eşit rekabet etmesine yardımcı olur. Swedac ölçüm ve diğer direktifleri AB Direktiflerine ve ulusal kurallara dayandırılmaktadır. Yapılan çalışmalarda çerçeveyi bu direktifler aracılığıyla belirlemektedir. Bu direktifler aynı zamanda bir ölçü aletinin standartlarını da belirler. Piyasaya sürülecek olan ölçü aletinin kullanıma sunulması için nasıl hazırlanacağı ve üretileceği, testlerin yapılması gerekliliğine karar vermektedir. Ürünün piyasaya arz edilmesinden sonra ekonomik olan operatörler üründen sorumlu olan kuruluşlardır. Üretici firma ya da ithalatçı firma ürünün piyasaya sürülmesi için yapılacak olan işlemlerde akredite bir kuruluştan onay almalıdır.

Swedac Piyasa Gözetimi Koordinasyon Faaliyetleri

Swedac tarafından yapılan piyasa gözetimi faaliyetleri güvenlik, sağlık, tüketicinin ve haklarının korunmasını ve şirketler arasında yaşanabilecek haksız rekabeti önlememeyi hedeflemiştir. Piyasa gözetimi sayesinde risk oluşturabilecek tehlikeli ürünler kontrol altına alınmış olur. Piyasa gözetimi yetkili kuruluşların piyasada bulunacak olan ürünlerinin geçerli olan direktiflere uygun olmasını ve yönetmeliklerde belirtilen şekilde test ve etiketleme işlemlerinin yapılması anlamına gelir. Gerekli görüldüğünde yetkili olan makamlar yasal olarak gereklilikleri karşılayamayan ürünlere ve şirketlere karşı işlem yapabilir. Bu işlemler ürünün satışının yasaklanması, ürünlerin piyasadan geri çekilmesi ya da para cezası kesme şeklinde uygulanabilir.

Swedac Belgesi İçin Onaylanmış Kuruluşlar

Onaylanmış kuruluşlar ilk olarak bağımsız kuruluşlardır. Bu kuruluşlar üreticiler tarafından meydana getirilmiş olan ürünlerin Avrupa Birliği düzenlemeleri çerçevesinde uygun olup olmadığının belirleme işlemi sırasında yardımcı olur. Bu işlem Avrupa Birliği mevzuatına uygun olacak biçimde testler, incelemeler ve sertifikasyon işlemleriyle sağlanır. Onaylanmış olan kuruluşlar üye olan devletin onaylamış olduğu kuruluşu Avrupa Birliği Komisyonu’na bildirir. Bu sayede kuruluş Avrupa Birliği Direktifleri kapsamında onay alarak test ve onaylama yetkisi kazanır. Avrupa Birliği’ne bildirilen kuruluş dört haneli bir kimlik numarası alır. Kuruluşun adı ve adresi Avrupa Birliği Komisyonu Resmi Gazete’de yayınlanır. Bu kuruluşlar veri tabanına işlenmektedir.

Swedac İsveç ulusal bildirim otoritesi olarak hizmet verir. Swedac tüm yetkili sektör otoriteleriyle işbirliği içinde çalışır ve onaylanmış kuruluşların denetimi ve belgelendirme işlemlerini gerçekleştirir. Ayrıca Swedac İsveç’te atanmış olan kuruluşlar da dahil olmak üzere başvuruları gözden geçiren otoritedir.

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?