Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Sürdürülebilir Liderlik

Sürdürülebilir liderlik, işletmelerin liderlerinin (genellikle CEO´lar) şirketleri çevre, toplum ve uzun vadeli sürdürülebilir kalkınma hedefleri göz önünde bulundurarak yönetmesidir. Çoğu zaman hem insanlar hem gezegen hem de kâr odaklıdır. Sürdürülebilir liderler, yalnızca hissedarları (şirkete finansal yatırım yapan yatırımcılar) değil, paydaşları (çalışanlardan, tüketicilerden, gelecek nesillere kadar bir şirkete bağlı olan herkes) dikkate alır. Bu çalışmaya göre, şirketlerin hem kısa vadeli hedeflerin hem de önceliklerin baskısını uzun vadeli hedeflerle dengeleyebilecek ve dünyadaki sosyal ve çevresel sorunların iyileştirilmesine odaklanan yeni bir dizi ideali birleştirebilecek liderlere ihtiyacı vardır. Her şey finansal performansı korurken, toplumlara ve çevreye fayda sağlayacak bir şekilde liderlik etmekle ilgilidir. Ancak büyük kâr ve finansal getiri önemli olan tek şey değildir.
Küresel vatandaşlar, şirketlerin hesap verebilir olmasını ve özel sektör liderlerinin sürdürülebilir liderlik uygulamalarını benimsemelerini sağlamalıdır. Özel sektör liderlerinin zihniyetinde bir değişiklik olmadan, sosyal ve çevresel sorumluluğu uygulamak zordur. Sürdürülebilir liderlik sayesinde herkes için eşitlikle daha iyi bir dünya yaratmak için gerekli değişikliklerin meydana gelme olasılığı daha yüksektir.

Sürdürülebilir liderliği tanımlayan belli başlı prensiplerden de bahsedilebilir.

-    Sürdürülebilir liderlik, kalıcı ve anlamlı iyileştirmeler yaratmak için başarı anlamındaki geçici kazanımların ötesine geçer.
-    Sürdürülebilir liderliğin en önemli özelliklerinden biri, yalnızca sonradan düşünülen bir şey değil, aynı zamanda liderin atanmasının ilk gününden itibaren devamlılık için planlama ve hazırlık yapmayı içermesidir.
-    Sürdürülebilir liderlik, başarı ile yürütülecekse, paylaşılan bir sorumluluktur ve böyle olmalıdır.
-    Sürdürülebilir liderlik sosyal adalete bağlıdır.
-    Sürdürülebilir liderlik sistemleri belirli içsel ödüller sağlarken aynı zamanda liderlik havuzunda en iyi ve en parlak olanı çeken, motive eden ve koruyan dış teşvikler sunar.
-    Sürdürülebilir liderlik çeşitliliği destekler. Sürdürülebilirliği teşvik eden liderler, sürekli iyileştirmeyi geniş bir düzeyde teşvik eden ortamlar hazırlar ve yeniden oluştururlar.
-    Yararsız bir ortamda, sürdürülebilir liderlik bir tür aktivizm içermelidir.

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?