Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

SON (Nijerya Standartları Organizasyonu)

Nijerya Standartları Organizasyonu (SON), Nijerya´daki en yetkili standardizasyon kuruluşudur. Nijerya’daki standartların yayınlanması, güncellenmesi veya geri çekilmesi gibi faaliyetlerin en başında SON yer almaktadır. Bu bağlamda, SON’u Türkiye’deki Türk Standartları Enstitüsü (TSE) gibi düşünebiliriz. Kurumun amaçları arasında şunları sayabiliriz:

·       Ürünler, ölçümler, malzemeler ve süreçlerle ilgili standartların hazırlanması ve bunların ulusal, bölgesel ve uluslararası düzeylerde tanıtılması

·       Endüstriyel ürünlerin sertifikasyonu

·       Kaliteli mal üretimi konusunda üreticilere destek sağlamak

·       Standartlara ilişkin bilgilendirmelerin yapılması

·       Ölçüm doğruluğunun iyileştirilmesi

SON’un yönetim organı Nijerya Standartlar Konseyi’dir. Bu konsey, SON´un idaresini ve mali yönetimini denetlemek için politika ve prosedürler oluşturan bir birimdir. Konseyin birçok görev ve sorumluluğu bulunmasına rağmen en önemli sorumluluklarını şöyle sıralayabiliriz:

Nijerya Federal Hükümetine genel olarak standartlara ilişkin ulusal politika hakkında tavsiyelerde bulunmak;

·       Standart şartnameler oluşturmak

·       Kalite kontrol ve metroloji faaliyetlerini düzenlemek

·       Standartların belirlenmesi, oluşturulması ve onaylanması

·       SON´un genel politikasının belirlenmesi

SON, standardizasyon ve kalite güvence faaliyetleri ile Nijerya’da insanlara daha kaliteli ve güvenilir ürünler sunmayı amaçlamaktadır. Böylelikle, tüketicilerin SON standartlarına uygun üretilen ürünlere daha fazla ilgi göstermesini ve bu ürünlere güvenmesini hedeflemektedir. Küresel rekabet gücünü artırmak ve uluslararası düzeyde saygın bir konuma sahip olmak da SON’un bir diğer hedefidir. Bu çerçevede, kurumun temel değerlerini uzmanlık, disiplin, bütünlük, müşteri odaklılık ve takım çalışması olarak sayabiliriz.

SON’un kalite politikası ise şöyledir: Nijerya´daki tüm ürünler, hizmetler ve süreçler için uluslararası düzeydeki en iyi uygulamalar doğrultusunda standartlar ve kalite güvence hizmetleri sunmak ve sürekli iyileştirmeyi sağlamak.

 

SON’un Faaliyetleri, Yetkileri ve Sorumluluk Alanları

·       Metroloji, malzemeler, ürünler, yapılar ve süreçler açısından standartların belirlenmesi, oluşturulması, onaylanması ve yayınlanması

·       Nijerya genelinde ticaret süreçlerinde ve sanayide ürünlerin sertifikasyonu.

·       Ürünlerin, ağırlıkların ve ölçülerin kalite kontrolü.

·       Metroloji ile ilgili konular; ölçümlerin ve ölçüm cihazlarının kalibrasyonu ve doğrulanması için referans standartların oluşturulması

·       Ürünlerin kalitesinin incelenmesi

·       Standartların uygulanması.

·       Kalite yönetimi.

·       Standart işaretlerin ve spesifikasyonların kaydı ve düzenlenmesi

·       Laboratuvarların kurulması ve bakımı

·       Bilimsel bilgilerin veya sipariş verilerinin derlenmesi ve yayınlanması.

·       Ulusal ve uluslararası konferanslara sponsor olmak.

·       Nijerya hükümetine profesyonel tavsiyeler sunmak veya standart şartnameleriyle ilgili belirli sorunları belirtmek.

·       Standardizasyon konuları ile ilgili araştırmalar yapmak

·       Standart arşivinin kurulması ve yönetilmesi

 

SON’un Standartları

Nijerya endüstriyel standartları, SON Standartlar Konseyi tarafından onaylanan ve en iyi sonuçların elde edilmesini amaçlayan düzenlemelerdir. Bu standartlar, ürün, hizmet, süreç veya üretim yöntemleri için bir kılavuz niteliğinde olmaktadır. Ayrıca, bir ürün, süreç veya üretim yöntemi için geçerli olan terminoloji, semboller, paketleme, işaretleme veya etiketleme gereksinimlerini de içerebilmektedir. Bu nedenle SON standartlarının ürün ve hizmetlerin amaçlarına uygun, karşılaştırılabilir ve uyumlu olmasını sağlamaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

SON standartları, her biri farklı alanda uzmanlaşmış teknik ekipler aracılığıyla düzenlenmektedir. Bu bağlamda, kurumun standart kategorilerini şu şekilde sırlayabiliriz.

·       Elektrik / Elektronik Grubu: Bu grup, elektro-teknoloji, bilgi teknolojisi, yenilenebilir enerji, telekomünikasyon vb ile ilgili standartların geliştirilmesinden sorumludur.

·       Gıda / Kodeks Grubu: Gıda teknolojileri, gıda güvenliği, tarımsal ürünler, hayvancılık ve hayvancılık ürünleri, kümes hayvanları ve ürünleri ile kodeks konularını kapsayan standartların geliştirilmesinden sorumludur.

·       Kimyasal Teknoloji Grubu: Bu grup sabunlar, deterjanlar, boyalar, böcek ilaçları, kağıt hamuru / kağıt ve kimyasal formülasyonlara dayalı tüm ürünleri kapsayan standartların geliştirilmesinden sorumludur.

·       İnşaat / Yapı Grubu: Bu grup, inşaat mühendisliği, bina inşaatı, ahşap teknolojisi vb gibi konuları kapsayan standartlar geliştirir.

·       Hizmet Standartları Grubu: Sağlık, otelcilik, finans ve sigorta, teknik ve bilim, satış ve ticaret, profesyonel eğitim, kamu hizmetleri ve iletişim, gibi hizmet sektöründeki standartların geliştirilmesinden bu grup sorumludur.

·       Mekanik / Metroloji Grubu: Bu grup, makine mühendisliği, metroloji, basınçlı kaplar, motorlu taşıt parçaları, borular vb ile ilgili standartlar geliştirmektedir.

·       Tekstil ve Deri Grubu: Giyim, tekstil, deri ve ayakkabı vb gibi ürünleri kapsayan standartlar bu grup tarafındna geliştirilmektedir.

·       Uluslararası Standartlar Grubu: Bu grup, standartlarla ilgili uluslararası konuları ele almaktadır. Bu bağlamda,

o   Standartların uyumlaştırılması,

o   İş birliği sorunları,

o   Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO),

o   Uluslararası Elektro-kimyasal Komisyonu (IEC),

o   Codex Alimentraius Komisyonu,

o   Afrika Standardizasyon Örgütü (ARSO),

o   Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ve

o   Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS)

ile ilgili konular üzerinde çalışmaktadır.

·       Teknik Kitaplık: Bu grup, standart bilgilerinin dokümantasyonu, düzenlenmesi, yayınlanması ve satışı gibi konular üzerinde çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?