Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Temel Eğitimi

 

SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, işletme çalışanlarına yönelik olarak SA 8000 ´de öngörülen standartların sağlanmasına yönelik eğitimlerdir. Bu standartlar çocuk çalışan ve iş kullanma becerisi zorunluluğu, iş sağlığı ve güvenliği koşullarının sürdürülmesi, örgütlenme özgürlüğü, ayrımcı ve / veya zorlayıcı uygulamaların olmaması, çalışma saatlerinin tanımlanması ve adil ücretlerdir.  Değerlendirme kriterleri, SAAS (akreditasyon kurumu) tarafından uluslararası olarak yayınlanan standartlara göre, üç yılda bir gerçekleşir ve sertifika zorunluluğu vardır.

SA 8000 standardı 15 Ekim 1997 ´de CEPAA (Ekonomik Öncelikler Akreditasyon Kurumu) tarafından geliştirilerek resmi olarak yayınlanmış ve daha sonra SAI (Social Accountability International) tarafından güncellenmiştir. SA 8000, "Sosyal Hesap Verebilirlik" anlamına gelen ve bu ilkeye dayanan uluslararası  standartların kısaltmadır.  

SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Temel Eğitimi : Temel şartları

            SA 8000 standartlarının temel şartları aşağıdadır  ve SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Eğitimi ile bu şartlar konusunda detaylı olarak bilgi sahibi olursunuz.

1.     Zorunlu çalışma / Zorunlu İşçilik : Çalışan kişilerin yaptıkları işe uygun olmaları ve her hangi bir şekilde  zorlanmamaları konusundaki standartları kapsar.

2.     Çocukların çalışması / Çocuk İşçiliği : Üretim döngüsünde çocuk işçilerin kullanılmaması. 16 yaş altındaki çocuklarının çalışmasına izin verilmemektedir.

3.    İşçi sağlığı ve güvenliği : İşyerinde güvenlik ve sağlık hakları

4.    Dernek özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkı : Sendika özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkına saygı

5.    Çalışma saatleri : Doğru  çalışma süresi hakları

6.    Çalışanların Ücretleri : İşe uygun ücretlerin tanımlanması

7.     Çalışanlar arasında ayrımcılık : Erkek, kadın, din, ırk vb ayrımlar yapılmaksızın çalışılmasına dair standartlar

8.    Çalışanlar arasında disiplin : Mesai saatlerinin çalışanlar arasında belirlenen kurallar dahilinde devam etmesi için belirlenen standartlar

9.    Sosyal sorumluluk yönetim sistemi: Üst yönetimin sorumlu olduğu yönetimsel standartlar

 

SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Temel Eğitimi : Faydaları

            SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Temel Eğitimi ´ne işletme sahipler, işletmelerde ilgili departmanlarda görev alanlar ile bu konuda bireysel olarak kendini geliştirmek isteyen kişiler katılabilirler. Katılım sağlayan  kişi aşağıda belirtilen faydaları bulunan SA 8000 standardı ile ilgili bilgi sahibi olur; hem bireysel anlamda hem de temsil ettiği kurum adına farkındalığını arttırır:

ü  Çalışanlardan imalatçılara, perakendecilere, tüketicilere ve diğer ilgili taraflara kadar işletme içinde ve dışında güveni arttırır . Müşterilerin işletmeye duyduğu güven artar.

ü  Çevresel Personelin performansını sürekli iyileştirmek ,çevresel faktörlerin büyük önem arz ettiği pazarlara daha kolay giriş sağlar.

ü  Şirketlerin  zorunlu mevzuata uygun olarak personel yönetimini garantiye almalarını sağlar  . Çevre ile ilgili birçok yasal mevzuata kolaylıkla uyum sağlanır.

ü  Şirketin mal ve hizmet tedarikçisi olarak kalifikasyonu artar.

SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Temel Eğitimi : Sertifikasyon Süreci

SA 8000 denetimleri en önemli uluslararası standartları (ISO 9001, ISO 14001, OHSAS  18001) entegre bir şekilde gerçekleştirilebilir.

 

SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Temel Eğitimi sürecinin aşamaları şöyledir:

Anahtar kelimeler: SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Temel Eğitimi

Meta yazısı: Bu yazıda, ISO SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Temel Eğitimi ´nin kapsamından bahsedilmektedir.

 

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?