Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Q-MARK Belgesi

Q-Mark Modeli ürün, hizmet ve montaj kalitesi spesifikasyonlarını, uluslararası, AB, ulusal, sektörel ve üretici firma standartları esas alınarak geliştirilmiş bir belgelendirme modelidir.

Piyasalarda hareketlilikler ilerledikçe proje firmaları, mimarlar, müteahhitler ve son kullanıcılar özellikleri test edilmiş ve belgelendirilmiş ürünleri talep etmektedirler. Üreticiler ise ürünlerinin bütün bu özellikleri taşıdığını iddia ederler. Ancak ürünlerin bu özellikleri taşıdığını ispatlamak için, bağımsız, tarafsız, akredite ve onaylanmış bir test ve belgelendirme kuruluşuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Pazarlama maliyetleri ve etkinliğinin genelde ölçümü yapılmamaktadır. Yapılan araştırmalar belgeli ürün ve hizmetlerin avantajlarını göstermektedir. Tüketiciler belgeli ürünlerin diğerlerine oranla %87 daha güvenilir olduğuna inanmaktadır. Ayrıca tüketiciler belgeli ürünlerin ortalama %85 dahakaliteli olduğunu düşünürken, belgeli ürünler için tavsiye etme eğilimi, diğerlerine oranla %72 daha yüksektir. Dikkat çekici bir istatistik de tüketicilerin %75´i, bu seçkin kalite garantisine sahip ürünler için daha yüksek fiyat ödemeye hazırlar.

Q-Mark ile rekabetçi pazarlarda kurum ya da kuruluş ürünlerinin farklılığını ortaya koyup, bunu kurum reklamlarında da daha farklı ve daha etkin kılmak mümkün olmaktadır.

Q-mark hizmeti veren birçok kuruluş yapı malzemeleri endüstrisine yönelik geniş kapsamlı test, belgelendirme ve teknik destek hizmetlerini dünyada birçok ülkede sunmaktadır. Q-Mark belgesinin gücü, bu belgenin tarafsızlığı ve bağımsızlığındadır. Hem nihai kullanıcı hem de üretici nezdinde ürünün güvenilirliği, bağımsız, tarafsız ve akredite bir kuruluş tarafından test edilmiş ve belgelendirilmiş olması büyük önem taşımaktadır.

 

Q-Mark programı gereği, kurum ya da kuruluşun ilgili standartlara ve fabrika üretim kontrolü sistemi şartlarına uygunluğunu teyit etmek amacıyla denetim yapılmaktadır. Ayrıca sistemin sürekliliği ve doğrulanması gözetim denetimleriyle sağlanmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre kurumlar sadece hatalı ürünlerin maliyetlerinden tasarruf ederek dahi q-mark belgesini alabilmektedirler.

Q-Mark Product, yapı malzemelerin kapsamındaki ürünlerin kalitesinin Standart kuruluşlar tarafından ilgili standartlara göre onaylandığını gösteren işarettir. Q-Mark Product işareti, piyasaya sunulan her ürünün aynı kalite ve performans özelliklerine sahip olduğunu ve sürekli olarak aynı özeliklerle üretileceğinin güvencesini vermektedir.

Q-Mark Sertifikası Kapsamı

Q-Mark Service Dealer Quality şirketlerin bayi / distribütör / şube / istasyon / mağaza ve benzeri birimlerini geliştirmek ve tek bir ortak kalite yönetim sistemi altında toplamak amacıyla geliştirilmiştir.

Q-Mark Installer, ürün ve sistem montajını yapan şirketler için geliştirilmiş bir belgelendirme modelidir. Ürününüzün ne kadar kaliteli ve pahalı olduğu önemli değildir. Kötü monte edilmiş bir ürün/sistem, performans (ısı, ses, kullanım ömrü, hava sızdırmazlık, yangına dayanıklılık vb.) özelliklerini kaybeder. Q-Mark Installer gereği belgelendirilmiş montajcı, personel yetkinlik değerlendirilmesi ve seçilmiş inşaat/uygulama sahası tetkikine tabi tutulur.

Belgenin alınması ile ilgili maddeler aşağıda listelenmiş bir şekilde verilmiştir.

Ø  İhracatçı işletmelerin uluslararası pazarlara giriş yapabilmeleri için gerekli belgeleri %50 oranında 250.000 Dolara kadar ekonomi bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

Ø  İlk defa alınacak ya da süresi dolmuş belgelere verilecek olan destek için ön şart belgelendirmenin akredite bir kuruluş tarafından yapılmasıdır.

Ø  Belgenin alınış süresinden itibaren 6 ay içerisinde başvurulması gerekmektedir. Belgelerin yenilenmesi durumunda ise eski belge ve belgenin kullanıldığı ülkeye yapılan ihracatın gümrük beyannamesinin örneğinin sunulması gerekmektedir.

Ø  2014/8 sayılı Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesine İlişkin Karar’ın Uygulama Usul ve Esasları Genelgesi’nin 4. maddesinde tanımı yer alan “Akredite Edilmiş Kurum/Kuruluşlar”dan alınan ve 2014/8 sayılı Karar ile Uygulama Usul ve Esasları Genelgesi ‘nde yer alan şartları taşıyan ve uluslararası nitelikteki, diğer ülke pazarlarına girişi sağlayan ilgili kişi ya da kurumlarca belirtilmiş olan belgeler  ile desteklenmektedir.

Q-Mark Plus-Sigortalı Garanti, Q-Mark programının en üst seviyesidir. Ön şartı Q-Mark Product ve Q-Mark Installer modellerinin beraber uygulanmasıdır. Standart kuruluşlar bu modelin kapsamında müşteriye teslim ve monte edilmiş ürünün garantisine ilave olarak 3. taraf sigorta ile güvence altına almaktadır. Üründe montaj hatasından çıkacak herhangi bir uygunsuzluk durumunda, düzeltme montajı ücreti sigorta şirketi güvencesi altındadır.

Q-Mark ürün ve montajcı belgelendirmesine sahip şirketler ürünlerinde aşağıdaki etiketleri kullanırlar, tüketicinin aldığı ürün ve hizmetin Q-Mark belgeli olduğunun bir göstergesidir.

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?