Teklif Formu
0850 888 85 63
info@taksimdanismanlik.com

Psikoteknik

[vc_row][vc_column offset="vc_col-lg-9" css=".vc_custom_1565185475540{padding-right: 20px !important;}"][gem_dropcap shape="hexagon" letter="P" color="#ffffff" background_color="#ff9069"][vc_column_text]sikoteknik değerlendirme; sürücülerin sürüşle ilgili özel zihinsel ve psikomotor becerilerini ölçen ve güvenli araç kullanımını sağlayan standart testlerin yer aldığı bilgisayar tabanlı bir değerlendirme sistemidir. Temel zihinsel beceriler "dikkat, algı, bellek, izleme ve muhakeme" ve psikomotor beceriler ise "el-ayak-göz koordinasyonu, tepki zamanı, çevresel görüş, hız mesafe tahmini ve çarpışma zamanı tahmini" olarak tanımlanabilir. Bu becerilere sahip olmanın, kurallara uygun karar vererek ve doğru motor hareketleri yaparak kazalardan kaçınabilme ve araç kullanabilmenin ilk basamağı olduğu söylenebilir. Avrupa?da psikoteknik değerlendirmenin kullanımına baktığımızda; psikoteknik değerlendirmenin gelişmiş ülkelerde sürücülük becerilerinde yaşa bağlı zayıflamanın meydana gelmesi nedeniyle yaşlı sürücülere mecburi hale geldiği, yolcu ve eşya(emtia) taşımacılığı yapan profesyonel sürücülerin araç kullanma beceri düzeylerini bilgisayar destekli testlerle kanıtlanmak zorunda oldukları ve ceza puanını aşan sürücülerin psikoteknik değerlendirmeyi geçmek mecburiyetinde oldukları görülmektedir. Psikoteknik Belgesi, ticari amaçla sürücülük yapan şahısların her 5 yılda bir "Yetkili Psikoteknik Merkezi"nde test ve mülakattan geçerek aldıkları Sağlık Bakanlığı Onaylı raporun ve kartın genel adıdır.Psikoteknik testine giren ticari araç sürücüsünün raporları Psikolog, Uzman Psikiyatrist Doktor ve İlçe Sağlık Müdürlüğüne onaylatılarak psikoteknik raporları üç nüsha olarak teslim edilir. Bu rapor; beş yıl süreliğine geçerlidir. Psikoteknik testinin süresinin bitimine bir ay kala personellerimiz tarafından hatırlatma yapılmaktadır. Her 5 yılda bir yenileme yapmayan sürücülerin GBT sinde gözükmediğinden yüklü bir ceza ile her an karşılabileceği olasıdır.
Psikoteknik Belgesi Başvuru Evrakları:
 • Ehliyet
 • Kimlik Fotokopisi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
Firmamız psikoteknik belgesi ve psikoteknik raporu çözüm ortağı yetki belgeli psikoteknik merkezleri ile sağlamaktadır. Yeni Psikoteknik Belgesi almak ve ya 5 yıl önce aldığınız Psikoteknik Belgenizi ve Psikoteknik Raporunuzu yenilemek için.firmamızla iletişime geçiniz.
PSİKOTEKNİK BELGESİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
[/vc_column_text][vc_tta_accordion c_icon="chevron" active_section="1"][vc_tta_section title="PSİKOTEKNİK RAPORLARIN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?" tab_id="1565954708503-25589e1a-bf9c"][vc_column_text]Raporların geçerlilik süresi 5 yıldır.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title="PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME NE KADAR SÜRÜYOR? " tab_id="1565954708524-460cb231-0fa2"][vc_column_text]2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu (Ehliyet İadesi nedeniyle) ve buradaki Usul ve Esaslara dayandırılarak bitiştirilen Karayolu Taşıma Yönetmeliği 60-e Maddesi gereğince yapılan uygulamalar yasa gereği en az 1 (bir) saat sürmek zorundadır.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title="SÜRÜCÜ YETKİNLİKLERİ DEĞERLENDİRMESİ NE KADAR SÜRÜYOR?" tab_id="1565954815121-973aeb5e-4950"][vc_column_text]Kurumların herhangi bir yasal gereklilik için değil (kendiliklerinden gönüllü olarak uygulattırdıkları), gerek işe alım süreçlerinde ve / veya mevcut elemanlarının gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla istedikleri uygulamalardır. Genelde, ilave testler ve kurum talebine göre ayrıca uygulanan trafik bilgi testleri ve envanterler nedeniyle daha uzun sürmektedir.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title="BİLGİSAYAR BİLGİM YOK, PSİKOTEKNİK TESTTE BAŞARILI OLABİLİR MİYİM?" tab_id="1565954839415-79ba4779-b075"][vc_column_text]Bilgisayar bilgisine kesinlikle ihtiyaç yoktur. Ayrıca, psikoteknik testler henüz daha bilgisayarlar ortada yok iken mekanik cihazlar ile yapılmakta idi. Bilgisayar teknolojisi gelişti ve bu mekanik cihazların yerini aldı.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title="PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME TESTİ ÖNCESİNDE NELERE DİKKAT ETMEM GEREKİYOR? " tab_id="1565954863038-848cd996-66ab"][vc_column_text]Testlere katılmadan önce hazırlık anlamında yapmanız gereken bir şey yoktur. Ancak , testlere katılmak üzere geldiğinizde aşağıdaki hususları sağlar bir durumda olmanız gerekmektedir:
 • Alkollü içki , uyuşturucu ve keyif verici maddelerin etkisi altında olmamalısınız. Yukarıdakine benzer şekilde etki eden herhangi bir ilaç etkisi altında olmamalısınız.
 • Bünyenizin alışık olduğundan fazlası bir şekilde uykusuz olmamalısınız.
 • Bünyenizin alışık olduğundan fazlası bir şekilde yorgun olmamalısınız.
 • Yakın gözlüğü kullanıyorsanız yanınızda bulunmalıdır. Bilgisayar ekranı yakın mesafenizde olacaktır.
 • Cep telefonu uygulama sırasında kapalı olacaktır. Bu nedenle öncesinde sizi arayacakları bilgilendirmeniz gerekecektir.
[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title="MERKEZİNİZ HANGİ RAPORLARI VERMEKTEDİR? PSİKOTEKNİK RAPOR İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?" tab_id="1565954945053-31a37a14-4746"][vc_column_text]Psikoteknik rapora göre istediğimiz belgeler değişmektedir. 1) Karayolu taşıma yönetmeliği 60-e maddesine göre yasal psikoteknik değerlendirme raporu, buna dayalı psikiyatrik muayene raporu ve kart verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı, ehliyet fotokopisi, 2 adet resim. 2) 2918 sayılı karayolları trafik kanununa göre ehliyeti elinden alınan sürücülere yasal psikoteknik değerlendirme raporu ve buna dayalı psikiyatrik muayene raporu verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı fotokopisi, ilgili emniyet müdürlüğünden sevk yazısı veya ehliyetinizin elinizden alındığına dair belge. 3) Kurumsal sürücü yetkinliklerini değerlendirme raporu ve kartı verilmektedir. Bunun için istediğimiz belgeler: Nüfus cüzdanı, ehliyet fotokopisi, 2 resim.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title="BENİM ZAMANIM YOK. BENİM YERİME KARDEŞİM GELSE OLABİLİR Mİ? ZATEN, İKİMİZDE AYNI ARACI KULLANIYORUZ." tab_id="1565954977133-86c0c6bc-3276"][vc_column_text]Rapor teste giren kişi adına düzenlenir. Aracı kullanacak her kişi kendi adına teste girip rapor almak zorundadır.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title="BENİM ZAMANIM YOK. PSİKOTEKNİK TESTİNE GİRMEDEN RAPOR ALABİLİR MİYİM?" tab_id="1565955018773-986ed695-0695"][vc_column_text]Teste girmeden kesinlikle rapor verilmemektedir. Teste girilmeden alınmış olan raporların tespit edilmesi durumunda raporlar iptal edilmekte ve sorumluluk altına girilmektedir.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title="EHLİYET SINIFIMI DEĞİŞTİRDİM. YENİDEN PSİKOTEKNİK TESTLERE GİRMEM GEREKİYOR MU? " tab_id="1565955040404-9206fcd0-6de4"][vc_column_text]Ehliyet sınıfına dayalı bir değerlendirme söz konusu değildir. Yeniden testlere girmek ise sizin takdirinizde olan bir konudur.[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title="SİZDEN DAHA ÖNCE ALDIĞIM PSİKOTEKNİK BELGEMİ KAYBETTİM. YENİSİNİ ALABİLİR MİYİM?" tab_id="1565955062460-70892c57-6638"][vc_column_text]Dosyanızdaki suretten merkezimizin tasdik ettiği bir örneğini vermekteyiz.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][gem_divider margin_top="50" margin_bottom="50"][vc_empty_space height="75px"][/vc_column][vc_column offset="vc_col-lg-3 vc_hidden-md vc_hidden-sm vc_hidden-xs"][gem_textbox content_background_color="#d1d1d1" content_background_style="cover" padding_left="0" padding_right="0" padding_top="0" padding_bottom="0"][vc_widget_sidebar sidebar_id="page-sidebar-1"][/gem_textbox][/vc_column][/vc_row]

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
 • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:55 Beylikdüzü / İstanbul
 • Telefon : 0850 888 85 63
 • Fax : 0212 438 42 07
 • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?