Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Patent Tescili

Patent bir tasarıma, teknolojik icatlara, tarımla ilgili çözümlere resmi makamlardan alınan belgedir. Patent bir buluş yapan kişinin veya firmanın bu ürünü belli bir süre ile üretme, kullanma, satma hakkıdır. Buluş sahibinin bu hakkı aldığını gösteren belgeye de patent denir. Patent hakkı kişiler ve firmalardan ayrı olarak ülkelerinde ilgilendiği bir alandır. Özellikle gelişmekte olan ülkeler için teknoloji transferlerinin aracı olmasından dolayı önemli bir yer tutar. Patent sınai mülkiyet hakkıdır. Patent hakkı özellikle endüstri alanında bir buluşu yapan kişiye resmi organlarca bu buluşu kullanma hakkıdır. Bir belge verilir ve yeni ürünü buluşu yapan kişi dışında kimse kullanamaz. Patent belli süreler için kişilere verilmektedir. Bu süre zarfında buluşu yapılan ürün sadece patent sahibi tarafından kullanılabilir. Marka tescili ile benzerlik göstermektedir. Amaç ürünü ve yaratıcısını veya sahibini korumaktır. Patent tescili sadece buluş sahibini korumakla kalmaz ülke çapında ve uluslar arası boyutta da önemi vardır. Patent işlemleri yeni buluşları koruma altına alarak tanınmalarını sağlar. Kişilerin yaratımları konusunda destekçi bir sistemdir. Ayrıca teknoloji transferlerinin devamını sağlayarak, yabancı yatırımların artmasına yol açması ve sınai politikalar açısından da patent tescili önemlidir. Yanı sıra yapılan buluşların paylaşımının gerçekleşmesini sağlayan önemli bir sistemdir. Yeni bir ürün veya sistem yaratan kişiler veya firmalar bu iş için zaman, emek ve para harcarlar. Ürünlerini patent tescili yaptırarak hem duyurmak ve toplum içinde yaygınlaştırmak ve duyurmak isterler hem de koruma altına alınmasını isterler. Bu iş için tek yol patent tescilidir. Buluş sahipleri icat ettikleri ürünlere patent alırlarsa bu ürünlerin izinsiz olarak üretimini ve kullanımını engellemiş olurlar. Ayrıca bu ürünlerin satışını, ihracatını da belli bir süre için engellemiş olurlar. Bunun için buluşu yapan kişiler buluşunun detaylarını herkesin ulaşabileceği patent belgesinde anlatır ve böylece patent belgesi alırlar. Bir anlamda patent belgeleri buluş sahipleri ile toplum arasında bir sözleşme belgesi niteliğindedir.
 

Bir buluşun patent ile korunabilmesi için;
 

 - Buluşun yeni olması

 - Tekniğin bilinen durumunun aşılması olması

 - Sanayiye uygulanabilir olması gerekmektedir.
 

Patent tescillerinde iki çeşit sistem tercihi bulunmaktadır.
 

İncelemeli Patent

Ulusal ofise yapılan müracaat neticesinde uluslar arası anlamda araştırması yapılmış, araştırmadan sonra tekniğin bilinen durumunun aşılması yönünden incelemesi yapılmış, yeni, sanayiye uygulanabilir buluşlara verilen koruma belgesidir. Tekniğin bilinen durumu ile ilgili araştırma TPE veya TPE tarafından yetkisi kabul edilmiş uluslar.

 

İncelemesiz Patent

İncelemesiz patent, nitelik olarak patenttir ancak; tescil konusunun gerçekliği ve yararlılığı devlet tarafından garanti edilmez. İncelemesiz patentin koruması süresi 7 yıl olup, bu süre içerisinde inceleme talebinde bulunularak tescilin ?incelemeli patent?e dönüştürülebilmesi mümkündür.
 

Patent Tescili için Gerekli Kriterler Nelerdir?

Yenilik, Tekniğin bilinen durumunun aşılması, Sanayiye uygulanabilirlik. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?