Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Patent Nedir?

Patent Nedir?

 

Patent, bir kişinin ya da bir kurumun sahip olduğu buluşa veya bu buluşa konu olan ürüne üretme, kullanma, satma ya da ithal etme hakkına belirlenen süre boyunca sahip olması durumuna verilen addır. Somut olarak hakkın sahibi olduğunu gösteren belge olarak da adlandırılmaktadır. Kişinin sahibi olduğu buluş ile ilgili belirlenen patent süresi boyunca izni olmadan başkaları tarafından kullanılması, üretiminin yapılması ve satışının yapılmasını mümkün değildir. Patent süresi boyunca tüm mülkiyet patent sahibine aittir.

Patent alınacak buluş ya da ürün birden fazla kişi tarafından gerçekleştirilmiş ise patent isteme hakkı her bir kişi için eşit olarak bölünmektedir. Bu oranlar kişilerin kendi arasında yapacağı anlaşma ile farklılık da gösterebilmektedir.
Ayrıca patentler diğer ürün veya hizmetlerde olduğu gibi satılabilir, lisanslama yöntemleri ile farklı kişilere kiralanabilir. Satılma ve kiralama durumlarının dışında miras yolu ile diğer kuşaklara aktarılabilir.


Patent Nasıl Alınır?


Bir ürün ya da buluşa patent alma konusunda en önemli nokta Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru ve patent araştırması yapmaktır. Başvurunun onay alma ihtimali buluşun fayda sağlaması ve kendini diğer çalışmalardan ayırması ile doğru orantılıdır. Patent başvurusunda uygulanacak adımlar şu şekildedir;

•    Türk Patent ve Marka Kurumu başvurusu,
•    Türk Patent ve Marka Kurumu’nun vereceği araştırma raporu,
•    Araştırma raporunun yayınlanması,
•    Türk Patent ve Marka Kurumu paten inceleme raporunun verilmesi,
•    Uygun görülmesi halinde Türk Patent ve Marka Kurumu’nun vereceği patent belgesi.

Patent Başvuru İşlemleri?

Patent başvuru işlemleri Türk Patent Enstitüsü’ne dilekçe ve başvuru için ödenen ücretin dekontunun verilmesi ile başlamaktadır. Tüm başvuru süreci boyunca titiz ve isteklerin doğru olarak verilmesi süreci kısaltmakta ve onay yüzdesini arttırmaktadır. Başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken belirli bölümler bulunmaktadır. Bunlar;

•    Buluşun özetlenmesi ve üzerinde gerçekleştirilen gelişmeler hakkında kısa özet,
•    Tarifname kısmı buluşa ait en detaylı bölümdür. Bu bölümde tüm ayrıntıların verilmesi, benzer bir buluş bulunması durumunda sizin buluşunuzun farkı ve avantajları belirtilmelidir. Tarifnamenin uzman biri tarafından hazırlanması olası olumsuzlukların ihtimalini düşürmektedir.
•    Teknik resim, buluşun siyah beyaz olarak taslak resimleri, parça detayları, parça adları gibi ayrıntıların numaralandırılarak oluşturulmuş bölümüdür.
•    Buluşun koruma altına alınması gereken kısımlarının açıklandığı bölüm işlemler kısmı olarak adlandırılır. Kopyalanmasının istenmediği bölümler, detaylar bu bölümde verilmektedir.
•    Patent alma aşamasının en önemli bölümlerinden biri de evrakların tamamlanmasıdır. Resmî kurumların başvuru aşamasında gerekli gördüğü tüm evrakları hazırlamak oldukça önemlidir.


Başvuru Yapılamayan Buluş ve Ürünler

Bir buluşun patent alabilmesi için öncelikle belirli şartlara sahip olması gerekmektedir. Ancak aranan bu şartlara sahip olsa bile patent alamayacak buluşlar da bulunmaktadır. Genel ahlaka uygun olmayan ya da kamu düzenini bozacak bir buluşun patentlenmesi mümkün değildir. Bitki ya da hayvan türlerinin biyolojik olarak çoğaltılmasına yönelik buluşlarda patent sistemi dışında kalmaktadır. Matematik teori ve keşiflerinin de patentlenmesi mümkün değildir. Patent kapsamı dışında kalanlar arasında edebi ve sanatsal eserlerde yer almaktadır. Keşiflerde kapsam dışında kalan maddeler arasındadır. Doğada henüz bilinmeyen nesne ve olayların patentlenmesi mümkün değildir. İnsan ya da hayvan vücudu üzerinde uygulanan cerrahi yöntem ve tedavilerin patentlenmesi de sağlanamamaktadır. Ayrıca insan bedeni ve öğelerinin keşfi de patentlenemeyen durumlar arasında yer alır.


Patenti İstenen Buluşlarda Aranan Özellikler

Bir buluşun alınması aşamasında belirli kriterler bulunmaktadır. Bir buluşun patentinin alınması için sadece ülke içinde değil, tüm dünyada yeni olması aranan öncelikli koşullar arasındadır. Daha önceden yapılmış bir ürün ya da bir aygıt üzerine eklenecek tasarımsal değişiklik patent kapsamına girmemektedir.
Teknolojik gelişmelerin ayrılmaz parçalarından biri olan patent, yaratıcı yetenekleri buluş yapmaya teşvik etme ve bu buluşların kullanımını sağlama görevini üstlenir. Bu görevin yanı sıra asıl amacı ve en önemli unsuru olan fikir ve buluşun fikir hırsızları tarafından kullanımını engellemektedir. Patent sayesinde izin dâhili dışında ürün veya buluşun kullanımı, üretilmesi ve satılması engellenmektedir.


Patent Sorgulama Nedir?


Başvuru aşaması öncesinde yapılması gereken ilk işlemlerden biridir. Patent sorgulama ile buluşunuzun bir benzeri ya da daha önce yapılıp yapılmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumun olması patent alınmasına engel bir unsurdur. Tüm istenen belgelerin eksiksiz olması büyük önem arz etmektedir. Patent Sorgulama da bu konuda önemli bir yere sahiptir. Patent sorgulama, başvuru ve diğer tüm işlemlerde konuda hâkim uzman bir kişi ile çalışmak sürecin olumlu olmasında kilit noktalardan biridir.
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?