Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Orman Yönetim Konseyi (FSC) - Gözetim Zinciri (CoC) Orman Yönetim Sistemi Temel Eğitim

İnsan nüfusunun artışına paralel olarak artan çevre kirliliği, çevre bilincinin yükselmesine de yol açmaktadır. Bunun doğal sonucunda da ormanların korunmasına verilen önemin büyümesi görülmektedir. Bu nedenle birçok kuruluş, üretimde kullandığı ham madde ve yarı işlenmiş ürünlerin iyi yönetilmiş ormanlardan (yaşlı ağaçların kesildiği ve yerlerine yenilerinin dikildiği ormanlar gibi) sağlanmasını istemektedir. İyi yönetilmiş ormanla ilgili olarak ilk çalışmalar 1990 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir araya gelen, orman ürünleri üreticileri, dağıtıcıları ve kullanıcıları tarafından başlatılmıştır. Bu toplantıya çevre ve insan hakları konularında hizmet veren sivil toplum kuruluşları da katılmıştır. Bu toplantıda Orman Yönetim Konseyi (Forest Stewardship Council-FSC) kurulmuştur.

Uluslararası bir kuruluş olan Orman Yönetim Konseyi (FSC) kar amacı gütmemektedir. Bu kuruluşun temel ilkeleri; insanların bir araya gelerek, kötü orman politikalarını engellemeleri ve orman yönetim sistemlerinin daha yaygın olmasını sağlamaları olarak açıklanabilir. Orman Yönetim Konseyi dünya ormanlarının yönetiminin geliştirilmesi için kurulmuş bağımsız bir teşkilattır. 2008 yılı itibarı ile 79 ülkede 100 milyon hektardan fazla orman alanı FSC Standartları’na uygunluğu sayesinde sertifikalandırılmıştır. Sertifikalandırılan ormanlardan çıkarılan ürünler FSC etiketi kullanabilir ve bu sayede tüketicileri ürünlerin alındığı orman hakkında bilgilendirebilirler.

Merkezi, Almanya’nın Bonn şehrinde bulunan FSC, kurulduktan kısa bir süre sonra; Avrupa, Asya ve Güney Amerika’da bölge temsilcilikleri açmış ve uluslararası bir kuruluş haline gelmiştir. FSC’nin amacı; yeryüzündeki bütün ormanların en doğru şekilde yönetilmesini teşvik etmektir. Orman Yönetim Konseyi, sürdürülebilir orman yönetimi ilkelerini tespit etmiş olup, ormancılığın bu ilkelere göre yürütülmesine yardımcı olmaktadır. Amaç; orman alanlarını korumak ve kalıcı varlığını sürdürmektir.

CoC ise Chain of Custody kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve Gözetim Zinciri ya da Koruma Zinciri olarak dilimize çevrilen bir terimdir. Bu terim, bir ürünün ham madde halinden başlayarak tüketiciye ulaşan son haline gelene kadar tüm aşamalarının izlenmesi veya gözetim altında tutulması gibi bir anlamda kullanılmaktadır.

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi ise; hem FSC’nin standartlarına uygun olan bir ormandan orman ürününün alınmasını hem de bu ürünün tüketiciye ulaşana kadarki tüm aşamalarının gözetim altında olmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir sistemdir. Bu sistemin gerekliliklerine uyan ürünleri FSC-CoC Sertifikası alabilir ve FSC-CoC etiketini kullanabilirler.

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Temel Eğitimi Nedir?

Ülkemizde; FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Temel Eğitimi gibi geniş kapsamlı bir eğitim veren bir firma bulmanız çok zordur. Ancak bu eğitime benzer isimde olan ve içeriği de benzer olan FSC Standartları Eğitimi ya da FSC Eğitimi sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. FSC Eğitimi’nin amacı; FSC etiketinin önemi, firmalara olan katkıları ve bireysel gelişim açısından katkıları konularından bahsetmek olarak açıklanabilir.
FSC Eğitimi’nin süresi ve eğitim ücreti eğitim veren firmaya göre farklılık gösterir. Bu eğitim, içeriğindeki konular çok fazla olmadığından 1 günde tamamlanabilmektedir. Bu eğitime; FSC Standartları’nın uygulanması, geliştirilmesi veya denetlenmesi gibi çalışmalarda görev alacak kişiler ile FSC Standartları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler katılabilir. FSC Eğitimi’ne katılım için herhangi bir ön şart bulunmamaktadır. 

FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi İle İlgili Diğer Hususlar

Orman Yönetim Konseyi’nin çabaları ile oluşturulan Orman Yönetim Sistemi sayesinde kereste ve kereste dışı orman ürünleri, ormanların verimliliğine, biyolojik çeşitliliğine ve ekolojik süreçlerine zarar vermeden elde edilebilmektedir. Aynı zamanda sosyal açıdan, halkın ve toplumun çevre ile ilgili hakları korunmuş olmaktadır. Uzun vadede orman ve orman ürünlerinden yarar sağlayacak ve bu kaynakların sürdürülebilir kullanımını destekleyecek olan uzun dönemli yönetim planlarına da katkı verilmektedir. Ayrıca FSC Standartları, giderek artan böcek ilacı kullanımını da belirli seviyelerle kısıtlamakta hatta bazı şartlar altında tamamen engellemektedir. Buna ek olarak genetiği değiştirilmiş ağaçların yetiştirilmesi de engellenmektedir.

Orman Yönetim Konseyi, ekonomik anlamda, ormanlara yönelik her türlü müdahalenin içinde bulunduğu ekolojik sistemi ve toplumun dengesini bozmayacak şekilde yapılmasına yönelik çalışmalar sürdürmektedir. Orman Yönetim Sistemi bu kapsamda ortaya çıkarılmış ve bu sisteme uluslararası nitelik kazandırılmıştır.
FSC Standartları’na uygunluğu gösteren FSC Belgesi yada FSC Sertifikası, FSC tarafından tanınan (akredite olan) bağımsız belgelendirme kuruluşları tarafından FSC Standartları’na göre yapılan denetimler sonucunda verilmektedir. Bu denetimleri başarıyla tamamlayan kuruluşlar FSC Sertifikası alabilir ve ürünlerine FSC etiketi yapıştırabilir. Bu etiket sayesinde tüketicilerin ürün seçimi aşamalarında fikir yönlendirici bir etki oluşturulabilir. FSC etiketini gören bir tüketici bu ürünü seçerek ormanların sürdürülebilirliğine ve ekolojik dengeye katkı sağlayabilir.


Focus keywords: Orman Yönetim Konseyi (FSC), Orman Yönetim Konseyi, FSC Standartları, FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi, FSC-CoC Sertifikası, FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Temel Eğitimi, Orman Yönetim Sistemi, FSC Eğitimi.
Meta Açıklaması: Bu yazı, FSC-CoC Orman Yönetim Sistemi Temel Eğitimi hakkında genel bilgi verir ve eğitim içeriğinden bahseder.
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?