Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Organik Gıda Belgesi

Organik Gıda Belgesi

 

Organik tarım, Türkiye’nin de dâhil olduğu Avrupa Birliği bölgesinde hızla büyüyor. Bunun nedeni her geçen gün daha çok sayıda tüketicinin, beslenme için doğa dostu organik gıda seçeneklerine öncelik vermesi. Siz de işletmenizin yüksek karlılık oranı olan bu pazarda yer almasını istiyorsanız, organik gıda belgesi almak için neler yapmanız gerektiğini bu yazımızda derledik.

Cevabını bu yazıda bulamayacağınız tüm sorularınız için Taksim Danışmanlık’a dilediğiniz an ulaşabilirsiniz. Uzmanlarımız tüm sorularınıza en kısa sürede dönüş yapacaktır.


Organik Gıda Belgesi Nedir?


Tarımsal ürünün oldukça yüksek oranda organik bileşenlerle yetiştirildiğini, bu ürünün tüketenlerin çok az kimyasala maruz kalacağını ve üretim süreçlerinin doğaya zararının minimize edildiğini gösteren belgedir. “Oldukça yüksek oranda organik bileşen” tanımının yüzdesel değeri dünyanın her köşesinde farklı bir orana karşılık gelebilir. Örneğin bizi en yakından ilgilendiren Avrupa Birliği’nde bu oran minimum % 95 olarak belirlenmiştir. Diğer bir deyişle AB pazarında organik gıda belgesi almış ürünün girdileri en az % 95 oranında doğaldır ve kalan % 5 göz ardı edilebilir hata payıdır.


Organik Gıda Belgesi Kimden Alınır?

Türkiye’de verilen belgenin yasal dayanağını oluşturan AB yönetmeliği, organik gıda belgelendirme sürecinin kamu tarafından denetlenmesini mecbur kılar. Türkiye’de organik gıda belgelendirme için üst merci Tarım ve Orman Bakanlığı’dır. Fakat organik tarımda üretimin her aşaması kontrol edildiği ve nihai ürün sertifikalandırıldığı için süreç kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarının denetiminde ve sözleşme dâhilinde uygulanır. Yani belgeyi almak isteyen işletmeler Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşlarla muhatap olacaktır.


Organik Gıda Belgesi Yetkilendirilmiş Kuruluşlar


Geleceğin tarım yöntemi olan organik tarımla ilgileniyor, organik gıda üretimine en düşük maliyetlerle başlamak istiyorsanız, birlikte çalışacağınız uzman yetkilendirilmiş kuruluşun fark yaratabileceğini bilmelisiniz.


Uzman organik gıda sertifikasyon kuruluşu, işlemleri en hızlı şekilde tamamlayacak, bu karlı piyasaya bir an önce girmenizi sağlayacaktır. Uzman kuruluş ayrıca bölgeniz ve üretim yapmayı düşündüğünüz ürün grubu için sizi devlet teşvikleri hakkında bilgilendirecek, maliyetlerinizi en baştan azaltacaktır. Organik gıda belgesi üzerine tüm sorularınız için Taksim Danışmanlık uzmanlarına dilediğiniz an ulaşabilirsiniz.


Türkiye’den Alınan Organik Gıda Belgesi Hangi Ülkelerde Geçerlidir?


Türkiye’deki belgelendirme süreci tamamen AB yönetmelikleri çerçevesinde gerçekleştiği için tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir.


Organik Gıda Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?


Belgenin geçerlilik süresi 3 yıldır. Üçüncü yılın sonunda genel bir denetimle yine 3 yıl geçerli olacak yeni bir belge verilir.


Organik Tarıma Nasıl Başlanır?


1- Organik gıda üretmek isteyen girişimci, şu belgelerle kontrol ve sertifikasyon kuruluşuna başvurur:

- Girişimcinin adı, adresi, T.C. kimlik numarası ve varsa vergi numarası, yabancı uyruklu girişimciler içinse yabancı kimlik numarasını içeren kimlik bilgi ve belgeleri

- İşletmenin yer ve konumuna dair belgeler

- Gıda işletmeleri için 17 Aralık 2011 tarihli 28145 sayılı Resmî Gazete´de yayımlanan Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik gereğince İşletme Kayıt Belgesi veya İşletme Onay Belgesi

- Yem işletmeleri için 27 Aralık 2011 tarihli 28155 sayılı Resmî Gazete´de yayımlanan Yem Hijyeni Yönetmeliği uyarınca İşletme Kayıt Belgesi veya İşletme Onay Belgesi,

- Su ürünleri yetiştirmek için Su Ürünleri Yetiştiricilik Belgesi veya Su Ürünleri Kuluçkahane Belgesi.


2- Organik tarım ister bireysel olarak isterseniz de üretici grubu ile veya tüzel kişilik altında yapılabilir. Organik tarım yapacak girişimci, başvurduğu yetkilendirilmiş kuruluş ile sözleşme yapar. Ayrıca, tarım faaliyetini üretici grubuyla yapacaksa her bir paydaş ile ayrı sözleşme imzalar. Bu durumda müteşebbis, yetkilendirilmiş kuruluş ile temsil ettiği üretici grubu adına sözleşme yapar. Grup içinde yer alan çiftçiler, ayrı birer girişimci olarak değerlendirilir ve bir kod ile kayıt altına alınır. Aracılık hizmeti alınan (tüccar, depocu, gıda işleme noktası vb.) gerçek veya tüzel kişilerle de sözleşme yapılır.


3- Orman ve doğal alanlardan ürün toplayacak müteşebbis, ürün toplamadan önce, bu alanların mülkiyet veya kullanma hakkının ait olduğu makamdan yazılı izin alır.


4- Organik su ürünleri üretimi yapılacaksa Bakanlıktan yetiştiricilik izni alınır. Organik su ürünleri kamuya ait alanda üretilecekse, yetkilendirilmiş kuruluşla sözleşme öncesi ilgili kurumdan yazılı izin alınır.


5- Yetkilendirilmiş kuruluş ile girişimci her bir üretim aşaması için, ayrı ayrı sözleşme yapabilecekleri gibi, her faaliyeti ayrı ayrı belirtmek kaydıyla tek bir sözleşme de yapabilirler. Yetkilendirilmiş kuruluş, Bakanlıkça hazırlanan kodlama sistemine göre sözleşmede taraf olan her bir girişimciye bir kod numarası verir.

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?