Malzeme Güvenlik Bilgi Formu – MSDS Formu Hazırlama

Kimyasal maddelerin kullanımı ve depolanması sırasında oluşabilecek İşçi Sağlığı İş Güvenliği risklerini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaların önemli bir parçasını oluşturan ve kullanıcıyı doğru ve yeterli düzeyde bilgilendirmek amacıyla hazırlanan, ilgili kimyasal maddelerin tehlike ve riskleri ile diğer bilgileri içeren dokümanlara Malzeme Güvenlik Bilgi Formu denir. Genelde kullanılan kısaltması ile “MSDS” aslında “Material Safety Data Sheet” kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmektedir. “Material” yani malzeme kelimesi bu kavramda kimya otoriteleri tarafından artık kullanılmamakla beraber SDS olarak adlandırmaktadırlar. Türkçede ise “Güvenlik Bilgi Formu (GBF)” olarak karşılık bulmuştur. Buna rağmen “Malzeme Güvenlik Bilgi Formu” MSDS Formu olarak da kullanılabilmektedir. Malzeme Güvenlik Bilgi Formu nasıl hazırlanır? MSDS nedir? Gibi sorularınıza cevap vermeye çalışacağız. Oldukça tecrübeli personellerimiz ile Malzeme Güvenlik Bilgi Formu hazırlama konusunda danışmanlık hizmeti vermekteyiz. MSDS hazırlama konusunda yaşadığınız sorunları da tarafımıza bildirerek kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu Neden Gereklidir

Malzeme Güvenlik Bilgi Formları kimyasal maddelerin ve içerisinde bulunan karışımların, üreticisi veya ithal eden firmaların ve son kullanıcılarının kimyasal ürünü güvenle kullanmak için yeterli bilgiye sahip olmasını sağlamak amacı ile hazırlanmaktadır. Güvenlik bilgi formları kimyasal ürünlerin üretici ve kullanıcı arasındaki en önemli risk iletişim aracıdır. Malzeme Güvenlik Bilgi Formu sayesinde üretici firmalar, satıcılar müşterilerine ürünle ilgili geniş ve detaylı bilgiyi bu MSDS Formu ile ulaştırabilmektedirler. MSDS bir anlamda ürünlerin kimlik kartlarıdır ve ürün hakkında gerekli tüm bilgiyi özet olarak kullanıcısına aktarmaktadır. Üreticilerin sosyal sorumlulukları olarak da önemli bir görevi olan MSDS Formları, çağımızda her noktada kullanılan kimyasallara karşı daha bilinçli yaklaşım sağlamak, çevre ve insan üzerindeki potansiyel tehlikelerini tanımlamak adına oldukça önemli bir görevi bulunmaktadır.

MSDS Formu Bileşenleri

MSDS Formu bileşenleri yani mutlaka olması gereken bilgiler aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.

 • İş sahibinin tanıtımı,
 • Kimyasal maddenin tanımı bulunmalıdır,
 • İlk yardım tedbirleri,
 • İçinde bulunan tehlikeli kimyasalların bileşimi bulunmalıdır,
 • Yangınla mücadele tedbirlerinin neler olduğu,
 • Olası bir kaza sonucu yayılmaya karşı tedbirlerin ne olduğu,
 • Tüm fiziksel ve kimyasal özellikleri bulunmalıdır,
 • Depolama ve kişisel koruma,
 • Yanıcı ve Patlayıcı bilgileri bulunmalıdır,
 • Sağlık için meydana gelebilecek tehlike bilgileri ve düzeyleri bulunmalıdır,
 • Ekolojik bilgileri,
 • Mevzuat bilgileri,
 • Toksikolojik bilgileri,
 • Bertaraf bilgileri,
 • Kullanımı sırasında ne gibi önlemler alınması gerektiği belirtilmelidir.

MSDS Formu

MSDS Formu firmalara ve kimyasal ürünlere özgü dokümanlardır. İçeriklerindeki ham maddelerin veya direk maddelerin insan ve çevre üzerinde yaratacağı tehlikelere karşı çok iyi analiz edilmiş olması ve son ürüne maruz kalınması durumunda nelerle karşılaşılacağını, nasıl önlemler alınabileceğini göstermesi gerekir. MSDS sadece yazılmış olmak için hazırlanmamalıdır. Gerçek anlamda ürünle ilgili riskler belirlenmeli ve uzmanlar tarafından doğru şekilde yorumlanarak kullanıcıya ulaştırılmalıdır. Türkiye’de yürürlükte olan yönetmelikler çerçevesinde MSDS Formları akredite kurum tarafından sertifikalandırılmış uzmanlarca hazırlanmak zorundadır.
Firmamız bünyesinde bulunan uzmanlarımız, TSE sertifikalı, konusunda deneyimli bir ekipten oluşmaktadır ve MSDS Formlarınızı özenle hazırlamaktadır.

MSDS Formu Risk Kodları

MSDS Formu Güvenlik Kodları

Dilerseniz “Kimyasal Tehlikeler ve Güvenlik” dosyasını ve “Zararlı Maddeler ve Karışımlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Yönetmelik” inceleyebilirsiniz. Siz değerli müşterilerimizin istekleri doğrultusunda uzman MSDS Formu Hazırlamak için gerekli alt yapıyı kurarak, firmanızdaki konunun uzmanı bir kişiyi ileri düzey eğitimlerimiz ile eğitip süreklilik kontrollerini yapmaktadır. Malzeme Güvenlik Bilgi Formu Hazırlamak bir defaya mahsus hazırlanan bir belge değildir. Bu dokümanların organik yapısı sürekli gelişme ve yeni düzenleme yapısına ihtiyaç duymaktadır. Taksim Danışmanlık olarak yüzlerce seçkin firmaya MSDS Formu hazırlayarak, sektörün önde gelen MSDS Hazırlayan Firması olmanın haklı gururunu taşımaktadır. Konuyla ilgili soru, öneri ve görüşlerinizle hiç çekinmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.