Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

MSCI Global Sürdürülebilirlik ve SRI Endeksleri

MSCI Nedir?

MSCI, kurumsal yatırımcılara ve finansal riskten korunma fonlarına hisse senedi endeksleri, portföy riski ile performans analitiği ve yönetişim araçları sağlayan bir yatırım araştırma firmasıdır. MSCI ismi, Morgan Stanley Capital International ifadesinin kısaltmasıdır. Bu firmanın, MSCI Bara tarafından yönetilen MSCI Gelişen Pazar Endeksi ve MSCI Sınır Piyasaları (Frontier Markets) Endeksi de dâhil olmak üzere karşılaştırma endeksleri ile en iyi bilindiği söylenebilir. MSCI tarafından her yıl endeksler çıkarılmaya devam etmektedir.
MSCI’nın amacı; yatırım toplumunun daha iyi bir dünya için daha iyi kararlar vermesini sağlayarak finansal piyasalara daha fazla şeffaflık getirmek olarak belirtilebilir. MSCI tarafından sağlanan endeksler ile dinamik ve giderek karmaşıklaşan finansal piyasalara açıklık getirilebilmekte ve piyasaların analiz edilmesi daha da kolaylaşabilmektedir.

MSCI Global (Küresel) Sürdürülebilirlik Endeksleri

MSCI Global Sürdürülebilirlik Endeksleri, güçlü sürdürülebilirlik profillerine sahip şirketlere dair fikir edinmek isteyen yatırımcılar için tasarlanmıştır. Endeksler, her yıl yeniden oluşturulmakta olup, altta yatan temel ölçüt (parent benchmark) açısından nispeten düşük izleme hatasına sahiptir. MSCI Global Sürdürülebilirlik Endeksleri ailesi, MSCI Dünya ESG Endeksi, MSCI EM ESG Endeksi ve MSCI ACWI ESG Endeksi’ni içermektedir. Küresel kıyaslama (karşılaştırma) endekslerinin lider bir sağlayıcısı olan MSCI şirketi, 600’den fazla öz sermaye ve sabit gelirli çevresel, sosyal ve yönetişim (Environmental, Social and Governance – ESG) endekslerine sahiptir. MSCI ESG Araştırma, dünya çapında 5.700’den fazla halka açık şirketi kapsayan küresel yatırım topluluğuna lider bir ESG derecelendirme ve analiz sağlayıcısıdır. 4,5 trilyon doları aşan varlığı olan 125’in üzerinde varlık sahibi, MSCI ESG Araştırma ürünlerine veya hizmetlerine abone olmakta ve MSCI ESG Araştırma’nın küresel olarak 15 trilyon doları aşan varlığı olan 900’den fazla müşterisi bulunmaktadır.

MSCI Global Sürdürülebilirlik Endeksleri’ne benzer olarak sürdürülebilirlik açısından incelenebilecek bir başka endeks ise Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (Dow Jones Sustainability Index)’dir. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi ya da kısaca DJSI, dünya genelinde istikrar ve sürdürülebilirlik merkezli şirketlerin mali yapısını ve performanslarını takip eden bir sistem olarak açıklanabilir. Birbirinden farklı sektörlerde sürdürülebilirlik konusunda işlem yapan ve bu markaları izleyen DSJI, belirli dönemlerde listeler yayınlayarak sürdürülebilirlik açısından en başarılı şirketleri açıklıyor. Listede genellikle; Swiss, Siemens, Air France, Alcatel, KLM, Unilever, BMW ve Roche gibi büyük markaların yer aldığını söyleyebiliriz. Şirketlerin ya da firmaların mali performanslarını takip eden bu sistem, yatırım endeksi (göstergesi) olarak aynı zamanda sektörel rekabetin hız kazanmasını ve verimliliğin artmasını da sağlıyor.

SRI Endeksleri

SRI Endeksleri ya da daha doğru ifade ile MSCI SRI Endeksleri; yüksek Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) puanı/değerlendirmesi alan şirketlerin performanslarını temsil için tasarlanmıştır. SRI kısaltması, Socially Responsible Investing ifadesinin kısaltmasıdır ve dilimize Sosyal Sorumluluk Sahibi Yatırım ya da Etik Yatırım olarak çevrilebilir. Bu endeksler, MSCI ESG Derecelendirmelerine (ESG Ratings) göre her sektördeki ilk %25’lik şirketi hedeflemek için “sınıfın en iyisi” seçim yaklaşımını kullanmaktadır. SRI Endeksleri, etik değerlere uyumlu hale gelmek ve finansal riskleri yönetmek isteyen kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılabilir. Ayrıca bu endekslerin; tartışmalı silahlar (sıfır tolerans) ve sivil ateşli silahlar, nükleer silahlar ve tütün (minimum tolerans) gibi tartışmalı faaliyetlere dâhil olan şirketleri kapsam dışı bırakmak ya da dışlamak için tasarlandığı söylenebilir. MSCI SRI Endeksleri’nin temel özellikleri şu maddelerle ifade edilebilir;

•    Bu endeksler, yüksek ESG Derecelendirmeleri’ne (Ratings) sahip şirketleri hedefler,
•    Ürünleri olumsuz sosyal veya çevresel etkiler oluşturan şirketleri içermez,
•    Tartışmalı şirketleri içermez,
•    Her bir sektörünün piyasa değerinin %25 oranında temsil edilmesini hedefler,
•    MSCI SRI Endeksleri, MSCI ESG Araştırma tarafından sağlanan araştırma ve verilerden yararlanır. Bu endekslerde MSCI ESG Derecelendirmeleri, MSCI ESG Tartışmaları (Controversies), MSCI İş Katılımı Tarama Araştırması kullanılmaktadır,
•    Bölgesel ve sektörel çeşitliliği korumak ve ana pazar sınır endeksine benzer bir profili korumak için tasarlanmıştır,
•    Termal kömür madenciliği ve enerji üretimi ile ilgili şirketleri kaldırarak endeksin karbon yoğunluğunu en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır.
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?