Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

MoTAT Mobil Atık Takip Sistemi

MoTAT Sistemi Nedir?

Mobil atık takip sistemi (MoTAT), atıkların karayolunda taşınmasına hakkında yönetmeliğin kapsamında bulunan, atık yönetim uygulamasının önemli bir parçasıdır. MoTAT´ın kullanımı ile her bir taşıma işlemine ait tehlikeli atık bilgileri, atığın kaynağından geri kazanım ya da bertaraf tesisine ulaşana kadar kayıt altına alınabilmektedir. Araçların takip sistemi ile tehlikeli atık yüklü araçların güzergah boyunca takip edilmektedir.
MoTAT´ın tanımlandığı yönetmeliğin son günvellemesi ile tehlikeli atık gönderim işlemi yapılırken çevre ve şehircilik il müdürlüklerinden satın alınan basılı ulusal atık taşıma formu UATF yerine çevrim içi UATF uygulamasına geçilmiştir. Atık gönderim işleminde MoTAT üzerinden yükleme esnasında mobil cihaza taşıma kontrol numarası TKN ve taşıma doğrulama numarası TDN girişi yapılmasıyla birlikte sistem tarafından oluşturulan taşıma numarası kullanılmaktadır.

Taşıma doğrulama numarası TDN; atık üreticileri veya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından atık transfer talebi onaylandığında MoTAT sistemince üretilen ve yalnızca lisanslı atık taşıma firmaları tarafından görülebilen numaradır. Taşıma kontrol numarası TKN ise atık üreticileri veya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından atık transfer talebi onaylandığında MoTAT sistemince üretilen ve yalnız atık üreticisi veya yetkilendirilmiş kuruluş tarafından görülebilen numaradır.

Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Genel İlkeler Nelerdir?

- Atık üreticileri, atık taşıma araçları ve araçların kayıtlı olduğu firmalar, tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınması hakkında yönetmelik ve tehlikeli malların karayolu ile uluslararası taşınmasına ilişkin Avrupa anlaşması ADR´de yer alan hükümlere uymakla yükümlüdür.
- Atıkların taşınacağı araçlar ve bu araçların sahipleri lisans almalıdırlar. Lisans alınan araçlar sadece atık taşıyabilirler. Bu araçlar eşzamanlı olarak başka malların taşınmasında kullanılamaz.
- Atık taşıyan aracın iki tarafında ve arkasında okunaklı bir şekilde siyah renkli " DİKKAT! TIBBİ ATIK" ve "Uluslararası Biyotehlike" ibareleri bulunmalıdır. Tıbbi atık taşıma araçlarının dış rengi turuncu olmalıdır.
- Atıklar, sadece izinli, lisanslı tesislere taşınabilirler.
- Atığın tanımlanmasında 6 haneli atık kodları kullanılır.
- Atık kodu 09 01 fotoğraf endüstrisi atıkları başlığı altında yer alan atıkların taşınmasında lisanslı araç zorunluluğu yoktur. Ancak bu atıkların kayıt altına alınabilmesi için MoTAT sistemine kaydı yapılır.
- Tıbbi atıklar hariç olmak üzere tek seferde 50 kg altında taşınacak olan atıkların taşınmasında lisanslı araç taşıma zorunluluğu yoktur. Ancak bu atıkların kayıt altına alınabilmesi için MoTAT sistemine kaydı yapılır.
- 50 kg altında taşınacak atıklar gidecekleri tesislerin istediği standartlara uygun ambalajlama ve etiketleme yapılarak taşınır.
- N1 ve N2 sınıfı tıbbi atık taşıyan araçlarda il sınırı dışına çıkılmaması koşuluyla ADR şartları aranmaz ama lisans zorunluluğu bulunmaktadır.
- Tıbbi atıklar diğer atıklarla birlikte aynı araçta taşınmaz. Tıbbi atık taşıma araçları diğer atıkların taşınmasında kullanılmaz.
- Atık taşıma işlemi, taşınan atığa göre seçilmiş araçlarla yapılmalıdır. Araçta aynı kap bölme içindeki atıkların kod numaralarının aynı olması gerekir.
- Tıbbi atıklar hariç olmak üzere, atıklar araca yüklendikten sonra atık işleme tesisine teslim edilme süresi en fazla on gündür.
- Atık piller, bitkisel atık yağlar, akümülatörler bu atıklara özel depolara taşınabilir ama MoTAT kaydı gereklidir.
- Taşıma işlemlerinde aşağıdaki aşamalar takip edilmelidir:


MoTAT Sisteminin Aşamaları Nedir?

1- Atık taşıma firma lisansı ve araç lisansı verilmesi
2- Ulusal atık taşıma formu UATF talebi ve doldurulması
3- Atıkların yüklenmesi ve boşaltılmasını da kapsayan taşıma işlemi
4- MoTAT sistemiyle takip etme
5- Verilerin izlenmesi ve değerlendirilmesi


MoTAT Kaydı Nasıl Yapılır?

https://online.cevre.gov.tr/ adresinden çevre bilgi sistemine girilir ve kayıt başlangıç sayfasından yeni firma/işletme türü seçilerek kayıt işlemi başlatılır. Firma/işletme bilgileri, "vergi numarasına göre kontrol et" düğmesine tıklanarak alınır. Tesisler sayfasında, varsa mevcut olan "firma/işletmenin tesis" bilgileri kaydedilir. Sonraki sayfada MoTAT sistemi seçeneği seçilir ve başvuru formu çıktısı alınarak, "tesisin ya da firma/işletmenin" bulunduğu il müdürlüğünden onay alınır. Onay işlemi tamamlandıktan sonra çevre bilgi sistemine kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapıp MoTAT uygulamasına erişilir.

MoTAT Sistemi Üzerinden Atık Taşıma Talebi Nasıl Yapılır?

Firma, çevre bilgi sistemine kayıtlı MoTAT uygulaması aktif ise atık gönderim işlemi için; https://online.cevre.gov.tr/ adresinden kullanıcı adı ve şifre ile çevre bilgi sistemine giriş yapılır. Açılan ekranda "atık yönetim uygulaması (atık beyan sistemi (TABS) / MoTAT / kütle denge sistemi (KDS))" ne giriş yapılır ve "atık gönderim işlemleri" menüsünden "taşıma talebi ekleme" ekranına girilip çevrimiçi atık taşıma talebi yapılır. Atık yükleme esnasında, çevrimiçi atık taşıma talebi yapılması sonucu oluşan taşıma kontrol numarası TKN ve taşıma doğrulama numarası TDN´nın ilgili taraflarca mobil cihaza giriş yapılır. Bu işlemden sonra taşıma numarası, atık yönetim uygulaması üzerinden atık üreticisi, taşıma firması ve atık işleme tesisi tarafından görülebilecektir.

Atık Taşıma Talebi Formu Nasıl Doldurulur?

Atık taşıma talebi beyanı çevrimiçi olarak yapılır ve aşağıdaki bilgilerin girilmesi istenmektedir:
Atık Kodu; Atık yönetim yönetmeliğinde belirtilen listede, maddelerin başında yazan 01-20 arasındaki sayılar "atık adı" ´dır. Maddelerin yanında yazan 6 haneli sayılar ise "atık kodu" ´dur. Her atık kodunun yanında bulunan harflerden "A" ibaresinin anlamı analiz yapılmaya gerek kalmadan kesin tehlikeli olarak sınıflandırıldığını, "M" ibaresinin anlamı ise muhtemel tehlikeli atık olarak sınıflandırıldığına ve tehlike durumunun belirlenmesi gerektiği anlamına gelmektedir.
Atık adı; Atık kodu listesinde 01-20 arasında yazan kategori adlarından atığa uygun olan yazılır.
H Numarası; Atık yönetim yönetmeliği eklerinde 1´den 15´e kadar sınıflandırılmış atığa ait tehlike kodlarıdır.
20° C´de fiziksel özellikleri; Toz, katı, akışkan (macun), çamurlu, sıvı, gaz, diğer seçenekleri arasından işaretlenir.
Atık rengi; Listeden renk seçilir.
Ağırlık: Atık ağırlığı kg cinsinden yazılmalıdır.
Ambalaj ve konteyner türü; Nakliyeyi yapacak firmadan alınan ambalaj ve konteyner türü bilgisi girilir.
Ambalaj ve konteyner sayısı; Nakliyeyi yapacak firmadan alınan ambalaj ve konteyner sayısı bilgisi girilir.
Taşıma Şekli: Hava, deniz, kara yolu, tren ve iç karasular seçenekleri arasından işaretlenir.

Bertaraf / Geri Kazanım İşlemleri:

Bertaraf yöntemleri; Atığa uygun bertaraf yöntemleri yönetmeliğin eklerinde D1-D15 arası kodlar ile tanımlanmıştır. Atığa uygun olan kod oradan seçilir.
Geri kazanım işlemleri; Atığa uygun geri kazanım yöntemleri yönetmeliğin eklerinde R1-R13 arası kodlar ile tanımlanmıştır. Atığa uygun olan kod oradan seçilir.
Atık transferi; Atık işleme tesisi yazan yerden, bilgiler doldurulacaktır.
Transfer talep tarihi; Taşıma belgesi 30 gün geçerli olacaktır. Talep tarihi bu doğrultuda seçilmelidir

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?