Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Marka Tescili Nedir?

Marka Tescili Nedir?

 

Marka tescili, herhangi bir markanın, ürünün ya da hizmetin ilk kimin tarafından düşünüldüğünü ve tescil ettirildiğini gösteren bir belgedir. Günümüzde markaların korunabilmesi için tescil ettirilmesi gerekmektedir. Doğru bilinen yanlışlardan biri marka ve patentin aynı anlama geldiğidir. Bu iki kavram arasında büyük farklar bulunmaktadır. Marka kullanılmakta olan isim, logo gibi işaretleri korur, patent ise yeni buluşlarınızı koruma amaçlı bir kapsam sağlar.


Marka Tescili Nasıl Yapılır?


Marka tescili ettirmek, birkaç farklı aşama sonrasında, herhangi olumsuz bir durumla karşılaşılmaması durumunda marka tescil edilebilmektedir. Türkiye´de marka tescili konusunda yetkili mercii Türk Patent Enstitüsü´dür. Bu enstitü kısaca TPE olarak da bilinmektedir. Başvuru aşaması gerçek ya da tüzel kişiler tarafından şahsen gerçekleştirilebilmektedir. Bu noktada aracı kullanmak şart değildir. Ancak işlemlerin daha profesyonel takibi ve tatbiki için aracı firmalar da kullanılabilmektedir. Bu durumlarda aracılar için vekâletname düzenlenmelidir.

Marka tesciline başvurabilmek için öncelikle markanın belirlenmesi gerekmektedir. Bundan sonra da enstitünün belirlemiş olduğu sınıf listesinden hangisine ya da hangilerine ait olduğunun belirlenmesi ve buna uygun olarak başvuru ücretinin yatırılması gerekmektedir. Böylece başvuru yapılmakta ve TPE tarafından başvuru incelenmektedir. Daha sonra enstitü bu başvuruyu yayına çıkararak bültende yayınlar. Eğer herhangi bir itiraz talebi gelmezse tescil kararı çıkartılır ve marka tescil harcının yatırılması ile de ilgili belge düzenlenir.


Süre ve yenileme


Tescil edilen markaların korunma süresi on yıldır. On yıllık sürenin ardından dilerseniz markanızın tescili yenileyebilir ve istediğiniz kadar bu süreci devam ettirebilirsiniz.


Adres değişikliği


Marka tescil edildikten sonra eğer hak sahibi bir adres değişikliği yaşadıysa, bunu muhakkak Türk Patent Enstitüsü´ne bildirmelidir. Aksi durumlarda muhatap, yasal hak kayıplarına maruz kalabilir. Adres değişikliğinin bildirimi için marka tescil belgesinin aslı ve adres değişikliği harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir. Eğer bu değişiklik aracı firma tarafından yapılacaksa da vekâletname başvuruya eklenmelidir.


Deneyim


Marka tescili için öncelikle aracınızın deneyimli olması işleri her zaman kolaylaştıracaktır. Çünkü, aracı firmanın daha önceden ne kadar fazla müşteri ile çalıştığı, onların bugüne kadar daha fazla problem ve aksaklıkla karşı karşıya kaldıklarını göstermektedir. Dolayısıyla da çözüm üretmede daha yararlı olacaklardır.


İş Takibi


Ayrıca marka tescili için kompleks olarak görülen TPE aşamalarını dikkatle takip etmekte, bu aracı firmaların seçim kriterlerinde önemli bir ayrıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. İyi örgütlenmiş bir marka tescil firması işlemleri çok hızlı ve düzenli şekilde gerçekleştirmektedir.
Aracı firmanın sadece ilk tescilde değil, 10 yıl sonra yenileme sırasında da karşınızda olacak yapıda olması da büyük bir avantaj olacaktır.


Referans ve Vizyon


Aracı firmaların vizyonlarına, bugüne kadar gerçekleştirmiş oldukları marka patentlerinin başarılarına göz atmak ta, bu tür firmalar ile çalışmak nezdinde size fikir verecektir. Örneğin, doğru sınıfların seçilmemesi durumunda başkalarınca markanızın farklı sınıflarda tescil edilebilir ve marka kullanımında engellemelerle karşılaşabilirsiniz.
Marka tescili için başvurmak yeterli değildir. Çeşitli ölçütlerle yapılan inceleme sonrasında tescil talebiniz iptal olabilir.

Marka Tescili için gerekli olan ve dikkat edilmesi gerekenlere maddeler halinde bakacak olursak;

•    Öncelikle bir başka kurum, kuruluş ya da kişi tarafından daha önceden başvurusu yapılan veya tescil edilen markalar ya da bunlara birbirinden ayırt edilemeyecek denli benzeyen başvurular TPE tarafından kabul edilmemektedir. Bu kural, marka tescilinde dikkate alınması gereken en önemli husustur.
•    İkinci olarak da ifa edilen hizmetin ya da üretilmekte olan malın kalitesi ya da niteliği hakkında bireyleri yanıltan markalar da tescil için kullanılamamaktadır.
•    Bir diğer önemli kural ise, toplumun her kesimi tarafından kullanılan coğrafi kaynak, cins, tür, gaye ya da değer belirten, vasıf gibi isimler marka olarak tescil edilememektedir.
•    Aynı şekilde meslek gruplarını tanıtmak için kullanılan işaret ya da isimler de başvuruda kullanılamamaktadır.
•    Bir diğer önemli kural da dini değerleri yahut simgeleri muhteva eden markaların kullanılamamasıdır.
•    Dikkat edilmesi gereken bir diğer nitelik ise, toplum düzeni ile ahlâka mugayir markaların tescil edilememesidir.
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?