Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Marka Danışmanlığı

Markalaşma, şirketlerin piyasada farklılaşmasını ve rakiplerine karşı avantaj elde etmesini sağlayan çok önemli bir süreçtir. Bu süreçte, paydaşların zihninde marka algısını şekillendiren kümülatif varlıkları ve eylemleri belirleme, yaratma ve yönetmeye yönelik sürekli gelişen çalışmalar mevcuttur. Bir şirketin ürün ve hizmetleri ne kadar başarılı olursa olsun markalaşmaya gereken önemi vermediği müddetçe piyasada sürdürülebilir şekilde varlık göstermesi çok zordur. Bunun için kurumun kendisini, yaptığı çalışmaları, geliştirdiği ürün ve hizmetleri, spesifik eylem ve süreçlerini vs daima farklılaştırarak özgün kılmalıdır. Marka tescili, patent veya faydalı model girişimleri bu süreçte yapılacak çalışmalardan bazılarıdır. Taksim Danışmanlık olarak kurumlara verdiğimiz marka danışmanlığı hizmeti ile bu tür çalışmaların hızlı ve kolay bir şekilde amacına ulaşmasını sağlıyoruz.

 

Marka danışmanlığı kapsamında kurumların ihtiyacı olan marka tescili alma, patent / faydalı model başvurusu yapma, markalaşma sürecini takip etme gibi konularda hizmetler sağlamaktayız. Bu süreçlerin en kritik adımlarından biri olan dokümantasyon aşamasında yetkili merciilerin kurumlardan talep ettiğini belgelerin hazırlanmasında önemli bir rol oynamaktayız. Örneğin standart bir patent başvurusunda Türkiye’de yetkili kuruluş olan Türk Patent Enstitüsü, patent başvurusu yapan firmalardan buluş ile ilgili özet bilgi, araştırma raporu, tarifname, teknik çizim vb gibi dokümanlar istemektedir. Başvurunun  başarıyla sonuçlanması; dahası, alınan patentin şirkete sürdürülebilir faydalar sağlaması için başvuru dosyasının doğru bir şekilde hazırlanması çok önemlidir. Bu nedenle, patent başvurusundan önce bizimle iletişime geçen kuruluşlar sürece her zaman bir adım önde başlamaktadır.

 

Bir ürün, hizmet ya da tasarım ile ilgili marka tescili yapmak patentten farklı olarak firmaların kullanmakta olduğu isim, logo, sembol vb gibi işaretleri / etiketleri koruma altına alır. Bu da reklam, satış, pazarlama vb gibi süreçlerde firmalara özgünlük kazandırarak piyasada çok daha hızlı itibar kazanılmasını sağlar. Bu sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi son derece önemlidir. Taksim Danışmanlık olarak marka tescili yaptırmak isteyen kuruluşlara profesyonel bir marka danışmanlığı hizmeti sunmakta; süreci başından sonuna kadar tüm ayrıntılarıyla planlamaktayız.

 

Tescil edilen markanın geçerlilik süresi 10 yıl olup bu sürenin sonunda tescilin süresinin uzatılması ya da yenilenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra işletme adreslerindeki değişiklikler de yine tescilin yenilenmesini gerektirebilir. Bunlar da da birtakım özel prosedürler gerektiren bir işlemdir ve Taksim Danışmanlık bu süreçlerde de şirketlerin yanındadır.

 

Marka Danışmanlığı Neden Önemli?

Markalaşmanın pratikteki karşılığı olan marka tescili, patent veya faydalı model alma çalışmaları kurumların rekabet gücünü ve prestijini artırır. Çalışanların moral ve motivasyonunu ve paydaşların firmaya duyduğu saygıyı yükseltir. Günümüzde firmaların pazarda farklılaşması, büyümesi ve yerel veya uluslararası düzeyde büyük bir kuruluşa dönüşmesinde markalaşmanın etkisi büyüktür. Sektör veya konumu fark etmeksizin bugün büyük kurumsal şirketlerin birçoğu markalaşma faaliyetlerine verdiği önem neticesinde bugünlere gelebilmiştir. Hatta birçok şirket kendi içerisinde bu konuyla çalışmak üzere özel ekipler kurmakta ve büyük bütçeler ayırmaktadır. Bunun yanı sıra konuyla ilgili uzmanlığı bulunan danışmanlık şirketlerinden marka danışmanlığı alarak markalaşma sürecini her açıdan sürdürülebilir şekilde yönetebilmektedir.

 

Taksim Danışmanlık olarak bugüne kadar birçok şirkete, marka tescili ve patent alma gibi süreçlerini profesyonel bir şekilde yönetmeleri konusunda destek sağladık. Bu alanda verdiğimiz hizmetlerin detaylarına web sitemizden ulaşabilir veya bizleri arayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

 

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?