Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

LEED Yeşil Bina Sertifikasyon Sistemi

Yeşil Bina Sertifikası Nedir?

Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik Sertifikasyonu (Leadership in Energy and Environmental Design - LEED), bir binanın en önemli ölçütlerin tamamında performansı geliştirmeyi amaçlayan stratejiler kullanılarak tasarlandığını ve inşa edildiğini gösteren, bağımsız bir üçüncü taraf doğrulaması sağlayan uluslararası kabul görmüş bir yeşil bina sertifikasyon sistemidir. Bahsi geçen bu ölçütler enerji tasarrufu, su verimliliği, CO2 emisyonlarının azaltılması, gelişmiş iç ortam kalitesi ve kaynakların yönetimi ve etkilerine duyarlılık olarak sıralanabilir.

Dünyada en yaygın kullanılan yeşil bina derecelendirme sistemi olan ve neredeyse tüm bina tipleri için mevcut olan LEED, sağlıklı, yüksek verimli ve maliyet tasarrufu sağlayan yeşil binalar için bir çerçeve sunar. LEED sertifikası sürdürülebilirlik başarısı ve liderliğinin küresel olarak tanınan bir sembolüdür.

Yeşil bina, yapılı çevrenin doğal çevre üzerinde ve bu binalarda yaşayan insanlar üzerinde hem olumlu hem de olumsuz derin etkilere sahip olabileceği anlayışıyla başlayan bütünsel bir kavramdır. Yeşil bina, bir binanın tüm yaşam döngüsü boyunca olumlu etkilerinin arttırılması ve olumsuzluklarının azaltılması çabasıdır. Yeşil binanın birçok farklı tanımı olmasına rağmen, genellikle en önemli hususları olan binaların planlanması, tasarımı, inşası ve işletilmesi olarak kabul edilebilir. Bu hususlar; enerji kullanımı, su kullanımı, iç ortam kalitesi, malzeme bölümü ve bina etkileridir. Bu unsurlar, LEED yeşil bina derecelendirme sistemindeki farklı kredi kategorileri için temel parametreleri oluşturur. LEED, tüm bu alanlarda proje ekipleri için karar alma çerçevesi olarak hareket eder, en iyi uygulamaları ve yeniliği ödüllendirir ve farklı LEED sertifikası seviyelerine sahip örnek bina projelerini tanır.

LEED, yeşil bina tasarım ve inşasını puanlamak için bir puan sistemi sağlar. Sistem beş temel alanda kategorize edilmiştir: Sürdürülebilir Alanlar, Su Verimliliği, Enerji ve Atmosfer, Malzeme ve Kaynaklar ve İç Mekan Çevre Kalitesi. Binalara, çeşitli sürdürülebilir stratejilere ulaşıldığı ölçüde puan verilir. Sertifikasyon seviyesi ne kadar yüksek olursa sertifika olarak gümüş, altın, platin şeklinde daha yüksek puanlar verilir.

Sağlanan gelişim, LEED´in faydalarını bina ayak izinin ötesine götürerek içinde bulunduğu mahalleye kadar genişletmektedir. LEED sayesinde birçok alanda avantaj sağlamak mümkündür.  Ekonomik avantajlarına bakıldığında LEED, bina verimliliğine öncelik verilmesine, işletme maliyetlerinin azaltılmasına, varlık değerinin artırmasına ve kullanıcıları için üretkenlik, konfor, sağlık ve refahın sağlanmasına yönelik yönetim uygulamalarının hayata geçirilmesine yardımcı olur. Sağlık alanında sunduğu faydalar açısından LEED, daha temiz hava, gün ışığına erişim ve boyalarda ve kaplamalarda bulunan zararlı kimyasallardan arınmış sağlıklı mekanlar yaratır. Ayrıca enerji tasarruflu binalar, büyük endüstriyel alanlarda kirliliği azaltmaya ve dış mekan hava kalitesini artırmaya yardımcı olarak LEED´i dumanı azaltmada kritik bir araç haline getirir.

Yeşil Bina Sertifikası Başvuru Esnasında İstenilen Bilgiler

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?