Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

LCA Yaşam Döngüsü Değerlendirilmesi

LCA (Yaşam Döngüsü Analizi) ISO tarafından belirlenmiş olan ve bir ürünün, servisin ya da hazırlanmış olan bir prosesin tüm yaşam döngüsünün çevresel etkenlerinin hesaplandığı değerlendirme sistemidir. ISO 14040/44 uluslar arası standartlarına göre belirlenmiş olan bu değerlendirme kapsamında bir ürünün üretim anından başlayarak işleme, kullanma ve yaşam döngüsü gibi bir üretim ve kullanım süresinden itibaren çevresel etkilerin hesaplanması yolunda kullanılan standartlardır. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi bütünsel bir analiz yöntemi olarak karşımıza çıkar ve sürdürülebilirlik faaliyetlerinin ölçülmesi ve geliştirilmesinde önemli bir fayda sağlar. Çevresel etkilerin dikkate alındığı LCA yaşam döngüsü süreçleri de çevre sağlığı gerekliliklerini belirler.

Sürdürülebilir Çevre İçin Yaşam Döngüsü

Kuruluşlar için kaliteli ve güvenli bir iş stratejisi geliştirilmesi için LCA oldukça büyük bir önem taşır. Kalite standartlarında özellikle uluslar arası bir güvenilirliği olan kuruluşlar rekabet avantajı konusunda pazarda önemli adımlar atar. LCA ürünlerin başlangıç anında yaşam döngüsünün sonuna kadar olan süreçte analizler yaptığı için ürünlerin kalitesinin iyileşmesi için de potansiyel barındırır. Ürünün bütün bir yaşam döngüsünü takip ettiği için de risk yönetimi alanında gerekli olan çalışmaları sağlar ve risk yönetimi alanının gelişmesine yardımcı olur. Yaşam döngüsü süreçleri sayesinde takip edilen ürünlerin kalitesi ve güvenliği sayesinde müşteri memnuniyeti ile birlikte kuruluşun imajı da olumlu yönde etkiler görecektir. LCA çalışmaları son yıllarda kuruluşlar için büyük önem kazanmıştır. Çalışmalar birçok alanda yapılmakta ve yaygınlığını da arttırmaktadır. Üretilen ürünlerin ve üretim sistemleri tarafından meydana gelebilecek çevresel sürdürülebilirlik anlarına dair önemli çalışmalar yapar. Yaşam döngüsü süreçleri böylece daha iyi kontrol edilir ve geliştirilebilir. Kaynak tüketiminin oranının azaltılması ve çevresel karbon salınımlarının da etkilerinin azaltılması için LCA düzenlemeler yapar ve yaşam döngüsü süreçleri için analizlerin çevresel sorumluluk içinde yapılmasını sağlar.

Taksim Danışmanlık sayesinde uzman ve tecrübeli bir kadronun çalışmalarıyla kuruluşunuz için Grekli olan LCA alanındaki hizmetleri alabilirsiniz.

 

LCA Kuruluşlar İçin Neden Önemlidir?

LCA sayesinde kuruluşunuzun pazar payında da bir artış yaşamanız mümkün. Yaşam döngüsü süreçleri kontrolü sayesinde ürün kalitesinin artması Pazar payının artmasında ve yeni iş fırsatlarının doğmasında da etkili olacaktır. Pazar gereklilikleri alanında bu önemli artışlar tedarik zincirinin yönetimi için de önemli avantajlar ağlar. LCA uluslar arası alanda da etkinliği olan bir standart olduğu için kuruluşların uluslar arası çalışmalarının oluşmasında fayda sağlayacaktır. ISO tarafından belirlenen bu standartlar kuruluşun ürünlerinin yaşam süreleri üzerinde de kalite yönetiminde kuruluş için gelişmeler sağlar. Aynı zamanda bu standartlar sayesinde belirlenen mevzuata uygunluk ve uyumluluk sağlamasıyla yaşanabilecek olan cezai işlem ve yaptırım risklerini azaltacaktır. Yaşam döngüsü değerlendirmesi analizleri sonuçlarına göre kuruluşlar yönetim alanında politikalarında yeni yönler belirleyebilir. Ürünün etki ölçümü, ürün geliştirme ve iyileştirme alanında çalışmalar, stratejik planlama alanında stratejik geliştirme de LCA önemli rol oynar. Rekabet avantajı sağlanmasında ve kazanılmasında, çevre yönetim politikalarındaki karar alma ve entegre süreçlerinde LCA en önemli standartlardan biridir. Ürünlerin bütün bir yaşam döngüsü süreçleri çalışmalarına odaklanan bu standart sürdürülebilirlik alnındaki en somut adımların atılabileceği analizleri de yapmakta etkilidir.

Sürdürülebilir Bir Çevre İçin LCA Çalışmalarının Etkileri

Ürünlerin meydana gelmesi sürecinde ve devamındaki kullanım sürecinde çevresel olarak birçok etkisi bulunmaktadır. Çevresel olarak;

etkiler bulunmaktadır. LCA sayesinde çevresel etkilerin ve konuların belirlenmesi sayesinde amaç, hedef ve kapsam alanları yeniden belirlenebilir. Bu belirleme sayesinde ortaya çıkacak olan sonuçlar sürdürülebilir bir çevre için gereken çalışmaları belirler. Yaşam döngüsü süreçleri bir ürünün üretilmesi aşamasındaki harcanan hammadde ve enerji miktarları çevresel etkilerin belirlenmesinde de rol oynar. LCA çalışmalarının sağladığı bütünsel analiz sayesinde riskler ve çevresel etkinlikler daha etkili biçimde kullanılabilir. Risk faktörlerinin önüne geçmek sürdürülebilir bir çevre için olduğu kadar sürdürülebilir ürünlerin meydana gelmesi için de kullanılabilir ve bunun için LCA analiz sonuçları en etkili kullanılabilecek sonuçları verir.

Kuruluşunuz tarafından sağlanacak daha kaliteli ürünler ve sürdürülebilir çevresel alan sağlamak için LCA standartlarına sahip olabilirsiniz ve bunun için başvurabileceğiniz Taksim Danışmanlık size alanında uzman bir hizmet sağlayacaktır.

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?