Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Kişisel Koruyucu Donanımlar Koruyucu Ayakkabılar için Uluslararası Standartlar

Kişisel Koruyucu Donanımlar – Koruyucu Ayakkabılar için Uluslararası Standartlar

ISO - Uluslararası Standartlar Örgütü tarafından standardizasyon getirilen en önemli alanlardan biri de Kişisel Koruyucu Donanımlardır. Bu kapsamda eldiven, maske, önlük gibi ISO standartları oluşturulan bir diğer KKD elemanı da koruyucu ayak giyecekleridir.


ISO 20346:2014 – Kişisel Koruyucu Donanımlar – Koruyucu Ayak Giyecekleri

 

Bu standart, genel amaçla kullanılan koruyucu ayakkabılar için temel ve ek gereklilikleri belirtmektedir. Mekanik riskler, kayma direnci, termal riskler, ergonomik davranışlar bunlara örnek olarak verilebilir. Ayrıca ortopedik kişiselleştirilmiş veya bireysel olarak üretilen ortopedik koruyucu ayakkabılar için gereksinimleri de belirtir. Ancak giysilerle ve çalışma alanı koşullarıyla etkileşim nedeniyle yüksek görünürlük özelliğini kapsamamaktadır.
İşle ilgili özel riskler de standartlar tarafından kapsanmaktadır. Örneğin itfaiyeciler için ayakkabılar, elektrik yalıtımlı ayakkabılar, elektrikli testere yaralanmalarına karşı koruma sağlayan ayakkabılar, kimyasallara ve erimiş metal sıçramalarına karşı koruma sağlayan ayakkabılar, motosiklet sürücüleri için koruma sağlayan ayakkabılar.


ISO 20347:2012 – Kişisel Koruyucu Donanımlar – Mesleki Koruyucu Ayak Giyecekleri


Bu standart, herhangi bir mekanik riske (darbe veya sıkıştırma) maruz kalmayan iş ayakkabıları için temel ve ek gereksinimleri belirtmektedir. Bahsi geçen KKD kullanıcıyı mesleki kazalarda oluşabilecek yaralanmalardan korumak için gerekli özelliklere sahip koruyucu ayak giyecekleridir. Bu standart kapsamındaki iş ayakkabılarının (kauçuk ve polimerik tipler hariç) sağlaması gereken temel gereksinimler arasında suya dayanıklı olma, antistatik ve tamamen kapalı olma, enerji emici topuğa sahip olma, penetrasyona karşı dirençli olma, yakıt yağına karşı dış taban direncine sahip olma gibi belli güvenlik standartları bulunmaktadır.


 

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?