Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Kimyasallar Yardım Masası


Kimyasallar Yardım Masası, kişi ve kurumların kimyasalların yönetim süreçleriyle ilgili gerekli bilgi ve dokümanlara erişebildiği bir platformdur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan bu platform aracılığıyla kimyasallar ile ilgili mevcut teknik ve mevzuat bilgilerine ulaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra, kimyasal kayıt sistemi, yürütülen projeler, uluslararası sözleşmeler ve diğer konulara ilişkin sorular da Kimyasallar Yardım Masası üzerinden doğrudan bakanlığa iletilebilmektedir.
Günümüzde kimyasalların üretim, depolama, lojistik, test vb gibi süreçlerinde insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından büyük riskler bulunmaktadır. Bu riskleri doğru bir şekilde yönetmek ve kimyasallarla ilgili tehlikelerden korunmak için ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Birçok standart, yönetmelik ve kanun çalışmaları yürütülmektedir. Kimyasallar Yardım Masasası da tüm bu çalışmaları bir araya getiren bir uygulamadır.


Kimyasallar Yardım Masası Nedir?


Kimyasallar Yardım Masası, özetle sanayi kuruluşlarının kimyasallar ile ilgili mevzuat bilgilerine ulaşmasını sağlayan bir bilgi merkezidir. Bunun yanı sıra kimyasallarla ilgili giriş ve ileri düzeyde birçok teknik bilgi, global prosedürler, mevcut gelişmeler, duyurular, rehber dokümanlar da yine Kimyasallar Yardım Masası içerisinde yer almaktadır. Kullanıcılar, Kimyasallar Yardım Masası içerisinde ayrıca, zararlı maddelerin sınıflandırma ve etiket bildiriminin yapıldığı Kimyasal Kayıt Sistemi ile ilgili birçok bilgiye de erişme şansı bulmaktadır.
 

Kimyasallar Yardım Masası’nda Neler Var?


Uygulama içerisinde yer alan bilgileri şöyle sıralayabiliriz:
 

Kimyasallar Yardım Masası’nı Kimler Kullanabilir?


Kimya sektöründe faaliyet gösteren veya bu sektöre ürün veya hizmet sunmak isteyen gerçek ya da tüzel kişiler Kimyasallar Yardım Masası’nı kullanabilir. Bu uygulama içerisinde kimyasallara ilişkin çok sayıda teknik, sektörel, idari ve güvenlik bilgileri yer aldığından ileride bu alanda kariyer hedefi olan kişiler de bu siteden çok değerli bilgiler edinebilir. Bu bağlamda, hem profesyoneller hem de öğrenciler siteyi sektörle ilgili bir bilgi merkezi olabilir değerlendirebilir. İşletmelerin başta kalite birimleri olmak üzere üretim, satın alma, tedarik zinciri ve lojistik gibi departmanlarında görev alan çalışanlar da Kimyasallar Yardım Masası’ndan yararlanabilirler.
 

Kimyasallar Yardım Masası Nasıl Kullanılır?


Kimyasallar Yardım Masası, kullanıcı dostu bir sitedir. Yani, siteye giren kullanıcılar istedikleri bilgiye çok hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. Siteye girdikten sonra sol tarafta sitenin içerisinde yer alan bilgilerin konu başlıkları halinde sıralandığı menüden istenilen bilgiye, dokümana ya da başka sitelere erişim sağlanabilmektedir. Sitedeki bilgilerin bazıları doğrudan sayfa üzerinde yer alırken bazıları harici olarak bilgisayara indirilebilmektedir.
Sitede yer alan soru formu da sitenin bir diğer kullanışlı aracıdır. Bu forumdaki ad - soyad, e-posta, soru başlığı kategorisi vb gibi gerekli kısımlar doldurularak Bakanlığa soru sormak mümkündür.
 

Kimyasal Kayıt Sistemi Nedir?


Kimyasal Kayıt Sistemi (KKS), kimyasal maddelerle ilgili kayıt ve gerekli değerlendirilmelerin yapıldığı bir uygulamadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan bu web uygulaması ile sanayi kuruluşları ürettiği ve / veya ithalatını gerçekleştirdiği kimyasalların kaydını bu KKS üzerinden yapmaktadır. Kimyasal Kayıt Sistemi aracılığıyla;
gibi işlemler gerçekleştirilebilmektedir.
Kimyasallar Yardım Masası da sanayicileri Kimyasal Kayıt Sistemi’nin kullanımı konusunda bilgilendirdiğinden ve sistem üzerindeki değişiklikliklerden haberdar etmesi bakımından önemlidir.

 

 

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?