Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Kema-Keur Belgesi

Kema-Keur Sertifikası (Belgesi) elektrikli ürünlerle alakalı bir belgedir. Kema-Keur Sertifikası risklerin azaltılması ve üretici, toptancı, perakendeci ve tüketiciler için maliyetlerin kontrol altına alınması açısından faydalı bir sertifikadır. Eğer bir firma elektrikli ürünler için dünya çapında pazarlarla bağlantı kurmak istiyorsa Kema-Keur Sertifikası’nı alması gerekir.

Uluslar arası pazarda saygın ve güvenilir olabilmek için, firmaların uluslar arası standartlara, sertifikalara ve belgelere sahip olması önem arz eder. Yani ihracat ve ithalat işlemlerini, özellikle ihracat işlemlerini çok yapan bir firma için uluslar arası kabul edilebilirliği ve tanınabilirliği olan standartlar, sertifikalar ve belgeler büyük önem taşır. İhracat işlemlerinde firmanın ürünlerinin sorunsuzca gümrükten geçmesi ve uluslar arası pazarda dolaşabilmesi bu standartlar, sertifikalar ve belgelerle daha kolay ve daha garantili bir şekilde olur. Aksi takdirde gümrük kapılarında, havalimanlarında ya da limanlarda firmanın mallarına el konulması, malların ülkeye sokulmaması, malların geri gönderilmesi ya da cezai işlem uygulanması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Güçlü, saygın ve güvenilir bir uluslar arası kalite kuruluşu tarafından ürünlerinizin onaylanması ve Kema-Keur avantajlarını kullanarak uluslar arası ticarette avantaj kazanmanız uluslar arası pazarda firmanızın yararına olacaktır.

Kema-Keur Sertifikası’nın Ortaya Çıkışı

KEMA (Keuring van Elektrotechnische Materialen te Arnhem - Arnhem´de Elektroteknik Malzemelerin Muayenesi) NV, 1927’de kurulan ve merkezi Arnhem/Hollanda’da bulunan bir enerji danışmanlık şirketidir. Enerji değer zincirine işletme ve teknik danışmanlık, operasyonel destek, ölçümler ve denetim ile test ve sertifikasyon hizmetlerini içeren yönetim danışmanlığı, teknoloji danışmanlığı ve hizmetleri sunmuş bir şirkettir. 22 Aralık 2011’de Norveç merkezli bir şirket olan DNV tarafından, KEMA hisselerinin %74,3’ü satın alınmış ve 20’den fazla ülkede bulunan 2300 uzmanla küresel bir danışmanlık ve sertifikasyon şirketi oluşturulmuştur.

12 Eylül 2013’te DNV ve GL, DNV GL olmak üzere birleşerek dünyanın önde gelen gemi ve açık deniz sınıflandırma (klaslama) kuruluşu haline gelmiştir. Hâlihazırda bu şirketin, DNV GL olarak kendi laboratuarlarından KEMA sertifikalarını vereceği ifade edilmektedir. 30 Aralık 2019’da KEMA BV kuruluşunun mülkiyeti DNV GL’den CESI SpA’ya devredilmiştir. Bu devir ya da satın alma işlemi; Arnhem (Hollanda) ve Prag’da (Çek Cumhuriyeti) bulunan KEMA’ya ait laboratuarlarda gerçekleştirilen tüm yüksek gerilim testi, inceleme ve sertifikasyon faaliyetlerini kapsamaktadır. Bu işlem, 2 Mart 2020’de Chalfont (ABD) laboratuarlarının satın alınmasıyla tamamlanmıştır.

KEMA test ve muayene tesisleri, 10.000 MVA’lık en yüksek kısa devre gücüne sahip dünyanın en büyük yüksek-güç laboratuarını ve süper şebekeler için ultra yüksek voltaj bileşenlerini test edebilen dünyanın ilk laboratuarını ayrıca akıllı şebeke bileşenlerinin gelişmiş testi için Flex Power Grid Laboratuvarı’nı içermektedir.

Kema-Keur Sertifikası’nı Almanın Yararları ve Diğer Hususlar

Kema-Keur Sertifikası’nı alarak; elektrikli ürünlerin arızalarında oluşabilecek hasar riskini önlemeye yönelik bir adım atmış olursunuz. Kema-Keur işareti ile ürünlerinizin işaretlenmesi, hem firmanızın itibarının hem de müşteri güveninin artmasına katkı sağlar. Ayrıca bu işarete ve bu belgeye sahip olmak dünya çapında bir pazarlama avantajı elde etmenizi de sağlar. Bir firmanın ürünlerinin üzerinde Kema-Keur kalite işaretinin olması, o firmanın ürünlerinin ve üretim yeri ya da yerlerinin ilgili laboratuarlar tarafından düzenli olarak gözetim altında olduğunu gösterir. Bu belgeye sahip olan bir firmanın, bir kerelik test yerine devamlı bir kalite kontrol içinde olduğu ve sürekli uygunluğun öne çıktığı ifade edilebilir. Kema-Keur Belgesi, Avrupa’da da kabul gören bir belgedir.

Eğer bir firma Kema-Keur Sertifikası almak istiyorsa, ilgili ürününün MSDS ve TDS formları ile teknik çizimlerini İngilizce olarak bir belgelendirme şirketine teslim etmelidir. Bu firmanın ürünleri, belgelendirme şirketinin anlaşmalı olduğu laboratuarlar tarafından incelenerek söz konusu firmaya ücretsiz bir ön çalışma dosyası ve teklif iletilecektir. Belgelendirme işlemi ile ilgili detaylı hususlar hakkında bilgi almak için belgelendirme şirketleri ile görüşmek ya da ilgili yerlerden bilgi alıp başvuru işlemlerini yapmak daha isabetli olacaktır.

Kema-Keur Belgesi (Sertifikası) almanın, bu belgeyi alan firmaya Ticaret Bakanlığı (Eskiden Ekonomi Bakanlığı) tarafından teşvik sağlanacağı da belirtilmektedir. Hollanda merkezli bir kuruluş tarafından verilen bu belge için söz konusu firmanın ürünleri yapılacak olan test ya da testler aşamasından başarıyla geçmelidir. Kema-Keur Sertifikası alım süreci, fiyat teklifi ve belge için devlet destekleri ile başvuru süreci hakkında bilgi almak için bir belgelendirme firması ile iletişime geçilebilir.


 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?