Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Kapasite Raporu


Kapasite Raporu kavramı sanayi ile alakalı bir kavramdır. Ankara Sanayi Odası (ASO), İstanbul Sanayi Odası (İSO) gibi sanayi odalarına kaydolarak sanayi kuruluşu niteliği kazanan özel veya tüzel kişiliklerin çeşitli bilgilerini içeren ve kuruluşun kimlik kartı gibi görülen bir belgedir. Bu belgenin kuruluşlarla ilgili olarak içerdiği bilgiler; özel veya tüzel kişiliklerin irtibat bilgileri, üretim konuları ve yıllık üretim kapasiteleri, teknolojileri, makine parkı, kullandıkları hammaddeler, sermaye ve istihdam bilgileri ve benzeri konulardır. İSO organizasyon yapısı içerisinde kapasite raporlarının düzenlenmesi işiyle, Üyelik İşlemleri ve Kapasite Şubesi ilgilenmektedir.

Kapasite Şubesi tarafından görevlendirilen ekspertiz heyetleri yani bilirkişi (uzman) heyeti diyebileceğimiz bir heyet ile firma işyerinde yapılan inceleme ve belgelerin değerlendirilmesi sonucunda düzenlenen kapasite raporları, prosedür gereğince Odalarca elektronik ortamda hazırlandıktan sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (T.O.B.B.) onayını almak zorundadır. Kapasite raporlarının yanıltıcı veya haksız rekabete neden olabilecek bilgiler içermesi büyük önem taşımaktadır. Yapılan hesaplamalarda T.O.B.B. tarafından belirlenen kriterler (ölçütler) ve hesaplama yöntemleri esas alınmaktadır. Kapasite Şubesi tarafından kapasite raporlarında yer alan ürünler ile makine ve tüketim kalemleri TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) ve TOBB tarafından belirlenmiş kodlama sınıflamasına göre kodlanmalıdır. Ürünlerin kodlanmasında PRODTR 2010, makine ve tüketim kalemlerinin kodlanmasında ise CPA 2008 isimli sınıflama sistemi kullanılmaktadır.

Kapasite raporu başvurusunda bulunabilmek için, başvuracak olan firmanın üretim yeri veya merkez adresinden en az birinin bağlı olduğu odanın (sanayi odası) sınırları içinde bulunması ve ilgili odaya üye olunması gerekmektedir. Yani bir firma İstanbul Sanayi Odası’na kapasite raporu için başvuracaksa bu sanayi odasına üye olmak zorundadır. Eğer işyeri adresi değişikliği, üyelik işlemleri ve kapasite şubesine bildirilmezse bu üyelerin kapasite raporu başvurusu kabul edilmeyebilir. İSO’ya üye olmak ve üyelik işlemleri ile ilgili sayfaya erişmek için bu bağlantı kullanılabilir. Ayrıca diğer sanayi odaları ile ilgili bilgi almak için ise, sanayi odalarının resmi internet sayfasına gidilebilir.

Kapasite Raporu İle İlgili Diğer Hususlar

Kapasite raporu konusunda, firmaların sanayi odalarına üyeliği önem arz etmektedir. Üyelik denilince de akla ilk gelen şeylerden bazıları; irtibat bilgisi ve adres bilgisidir. Firmalar, irtibat bilgilerinde ve adres bilgilerinde değişiklik olursa, üye oldukları sanayi odalarına bu durumu bildirmelidirler. Örnek olarak İstanbul Sanayi Odası’nın adres değişikliği işlemleri ile ilgili sayfasına erişmek için bu bağlantı kullanılabilir.
Eğer bir firmanın geçerli kapasite raporu var ise ve adres değişikliği belediyenin mahalle-sokak ismi güncellemesinden kaynaklanıyorsa o firmanın mevcut kapasite raporu, üye olduğu (yani kapasite raporunu aldığı) sanayi odası tarafından geçerli olarak kabul edilebilir. Eğer Kapasite raporu olan firma, üretim adresini değiştirip, başka bir adrese taşındıysa kapasite raporu iptal olacaktır. Bu firmanın yeni Kapasite raporu müracaatında bulunması gerekmektedir. İnternet üzerinden online (çevrimiçi) Kapasite raporu işlemleri yapılabilmektedir. Firmalar, Kapasite raporu müracaat formu ve bu raporla ilgili istenen belgeler için sanayi odalarının internet sitelerini inceleyebilirler. Kapasite raporu işlemleri ile ilgili olarak ücret alınabilmektedir.

Kapasite raporu başvurusu, “Kapasite Raporu Müracaat Formu” doldurularak (2 adet) ve ekte belirtilen belgeler konularak kapasite şubesine yapılabilmektedir. Kapasite raporu işlemleri kapsamında 01.01.2020 tarihinden itibaren normalde alınan ücretlere ek olarak TOBB onay harcı adı altında ayrıca bir ücret de istenebilir. Kapasite raporu ücreti ve TOBB onay harcının toplamı tek kalem olarak sanayi odalarının banka hesap numaralarına yatırılırsa, sanayi odaları ödeme yapıldı olarak kabul edebilir. Tabi sanayi odalarının uygulamaları arasında farklılıklar olabilir. Banka hesaplarına para yatırma seçeneğine ek olarak, sanayi odalarının veznelerine nakit ödeme yapmak da bir seçenektir. Onaylanan kapasite raporları firmalar tarafından kargo ile istenebilir, eğer sanayi odasının böyle bir uygulaması varsa.

Kapasite raporunun bir adrese kargolanmasını isteyen firma, sanayi odasının böyle bir uygulaması varsa, o sanayi odasına adresini bildirmelidir. Yani kapasite raporunu hangi adrese istediğini bildirmelidir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi telefonla kapasite şubeleri aranarak veya sanayi odalarının resmi internet sitelerinden elde edilebilir. Ayrıca üyelik işlemleri ile ilgilenen yetkililerden de bilgi alınabilir. Yatırım Teşvik Belgesi, Dâhilde İşleme İzin Belgesi, Sanayi Sicil Belgesi müracaatları, vergi incelemeleri, resmi ve özel ihaleler ve yurtiçi-yurtdışı kredi teminleri gibi işlemlerde kapasite raporu kullanılmaktadır. Kapasite raporunun kullanıldığı yerler ile bilgi almak için TOBB – Sanayi Veritabanı’na bakılabilir.
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?