ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı

TS EN ISO 15838 Müşteri İletişim Merkezi Yönetim Sistemi
10 Haziran 2019
AS 9100 Havacılık Yönetim Sistemi Danışmanlık Hizmeti
10 Haziran 2019

ISO TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Standardı

Ana otomotiv sektörü ve yan sanayi firmalarının kalite yönetim ihtiyaçlarını gözeterek hazırlanmış olan ISO TS 16949 otomotiv sektörü için tasarlanan ürünlerin üretim, montaj, servis ve inovasyon süreçlerini esas alan bir yönetim sistemidir. Can ve mal güvenliği bakımından dünyanın en yüksek kalite standartlarına sahip olan global otomotiv sektörü “IATF 16949” standardıyla daha önce yayınlanmış tüm ulusal kalite standartlarını bir araya toplamıştır.

Bu standartlara dahil olan kuruluşlar üretimi kalitelerini yükselterek, tedarikçi zincir hacimlerini genişletirler. Oluşabilecek hatalar önceden engellenir, fire vermeden üretim gerçekleştirirler. Aynı zamanda bu standart ile tedarik zincirinde yaşanabilecek hataların önüne geçerek, atıkların en az seviyelere inmesini de sağlamış olurlar.

Tedarikçi kuruluşların sisteme tabi olabilmeleri için öncelikle bir danışmanlık hizmeti almaları daha anlaşılır ve kolay bir süreç geçirmeleri içi gereklidir. Danışmanlık hizmetleri üst yönetim dahil tüm çalışanları kapsayacak şekilde organize edilir ve uygulamaya geçilir. Sistemle ilgili genel temel prensipler ve gereklilikler, idare şekilleri gibi teknik mevzuatların doğru bir şekilde anlaşabilmesi için eğitim programları düzenlenir. Şirketin üst yönetimi ile birlikte oryantasyon sürecinin masaya yatırılarak nasıl bir rota izleneceği belirlenmelidir.

Kurumsal kalite kitapçılığı hazırlanarak, iş takibi, iş akış grafikleri, uygulama talimatları, görev tanımları, denetim prosedürleri ve risk yönetimi gibi belgelendirme çalışmaları tamamlanmalıdır. Kalite devamlılığı ve takibi için kriterlere uyan sorumlu kişiler atanarak, sistemin yürütülmesi, denetlenmesi, önleyici tedbirlerin alınması ve uygulamaların aktif hale getirilmesi sağlanmalıdır.