Teklif Formu
0850 888 85 63
info@taksimdanismanlik.com

ISO Belgelendirme

ISO Nedir? sorusuna kelime anlamı ile bakacak olursak, İngilizce açılımı International Standart of Organization ya da International Organization of Standardization olan bir kuruluştur. Türkçe anlamı Uluslararası Standart Organizasyonudur. Bu organizasyon 23 Şubat 1947 yılında kurulmuştur. Ülkelerin standart hazırlama kurum veya kuruluşlarını bünyesinde toplamaktadır. Birçok farklı sektörde kalite için birbirinden farklı belgeler bulunmaktadır. Hepsinin yönetim sistemleri ve belgeleri farklıdır ve tüm bu kuruluşlar belgeleri ile birlikte ISO bünyesinde toplanmaktadır. Daha iyi anlaşılması için Türk Standartları Enstitüsü’nün uluslararası versiyonu olarak da tanımlanmaktadır. ISO 200’e yakın ülke ile çalışmaktadır. Türkiye 26 Mayıs 1955 yılında dahil olmuştur. Tüm standartlar gibi belli şartları ve koşulları vardır ve ISO 5 – 10 yıl arasında güncellenmektedir. ISO sözcüğünün yanına gelen rakamlar ait oldukları sektör ve kalite standardı ile ilgili bilgi verir. Ayrıca bu kodlama bir kalite yönetim sistemidir. Kendi içerisinde birçok kola ayrılmakta ve bu şekilde sistemli bir çalışma yürütmektedir.

ISO’nun Amacı Nedir?

Baş amacı farklılıkları gidermektir. Elbette uluslararası standartta bir kalite ve güven sözü vermek, tüketicinin bundan emin olmasını sağlamak başlıca amaçları arasındadır. Bu amaç her kurumda mevcuttur. ISO duruma daha objektif bir yerden bakarak bunu bir kolektif haline getirmiştir. Belirli bir seviyeye sahip tüm kuruluşların sağladığı hizmet kalitesinde belli bir noktaya gelmiş olmasını hedeflemektir. Bu bir gerekliliktir.

ISO Neden Gereklidir?

Neredeyse her kuruluşun hedefi uluslararası standarda kavuşmaktır. Bu sadece müşteri çeşidini artırmakla kalmayacak, bilinirliği de artırarak kişisel ya da kurumsal bir tatmin sağlayacaktır. Kaliteyi, çevreyi, insanı, güveni, emniyeti savunan ve korumaya çalışan bir şirket olmak kişisel ve ruhsal sağlık için de önem arz etmektedir. Herkesin ya sahip olduğu ya da sahip olacağı bir kalite standardı belirleme ve güven/emniyet temin etme belgesi olan ISO’nun sessiz ve derinden ilerleyişi sürmektedir. Birçok kişi veya firma araştırma yaparken üreticilerin bu belgeye sahip olup olmadığına bakmaktadır. Bu belgeye sahip olmayan insanların belgelerine el konulmakta ya ISO ile ilgili tüm süreçleri durdurulmaktadır.

ISO Kimler Tarafından Alınabilir?

Bir sınırlama söz konusu değildir. Herhangi bir kuruluş, işletme ya da kurum bu belgeyi edinebilir. Belgeyi edinmek için belirlenmiş olan şartları sağlamak yeterlidir. Bu şartların sağlandığı kanıtlanmak üzere başvuru yapılmalıdır. Şartlar sağlanmış olsa dahi bir sonraki denetimde sağlanmadığı takdirde belgenin elden gitmesi ediniminden daha kolaydır.

ISO Sahibi Olmak İçin Neler Gereklidir?

Öncelikle bir kurum veya kuruluş sahibi olmak gereklidir. Neticede bu kurumun ihtiyaçları belirlenmelidir. Sonra hangi ISO belgesinin alınacağı ya da gerekli olduğu belirlenmektedir. Bu belgelerle ilgili bilgi toplanmaktadır. Karar verilen bu bilgilerle ISO belgesi ile alakalı bir pazar yoklaması yapılmaktadır. Daha sonra standart içerisine alınan aşamalardan geçilecektir. Sistem kurumu ve sistem uygulamaları sağlandıktan sonra belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılmaktadır. Daha sonra bu belgenin denetimi yapılmaktadır ve bu denetim belgelendirme üzerinedir. Örnek olması adına ISO 9001 belgesi için gerekli evraklar:

•    Başvuru formu
•    Ticaret sicil gazetesi
•    Oda sicil kayıt levhası
•    Vergi levhası
•    İmza sirküleri
•    SGK bildirgesi


 ISO Nedir ve Faydaları Nelerdir?

•    ISO, kurumu ya da kuruluşu belli bir seviyeye taşır. Bu seviyede ISO organizasyonuna dâhil olmayana yer yoktur. Bu yüzden bir ayrıcalıktır.
•    Uluslararası bir standart sağlar.
•    Şartlar el verdiğinde yurt içinde de yurtdışında da eşit büyüme potansiyeli kazanılmaktadır.
•    Kuruluşa gelişim kazandırır. ISO sürekli olarak güncellenen bir sistemler bütünüdür. Belgesini elinde tutmak ya da teşkilatta varlığını sürdürmek isteyen kişi ya da kurumlar devamlı kendilerini geliştirmek durumundadırlar. Bu da işletmeleri için oldukça olumlu bir koşuldur.
•    Belirli bir kaliteye ulaşıldığında talepte artış maliyette düşüş gözlemlenmektedir. Bu durum da otomatik olarak kurumun sektördeki hacmini artırmaktadır.
•    Sadece üretici tüketici değil; aracılar. Bakımcılar, yardımcı malzeme sağlayıcılar ve alakalı tüm kuruluşlarla iletişimde iyileşme sağlamaktadır.
•    Bir çalışma modeli belirlenmesini sağlayarak planlı ve programlı olmaya yönlendirmekte ve değer artırmaktadır.
•    Oluşabilecek herhangi bir hatayı ya da riski önceden tahmin edebilmekte ve buna göre nasıl aksiyon alınacağı belirlemektedir. Bu yönüyle bir yol göstericidir.
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:55 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : 0850 888 85 63
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?