Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi

 

ISO 9001 Canlı Online Eğitimlerimiz Başladı. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimine Başvurmak İçin Formumuzu Doldurun Sizi Arayalım. ISO 9001 Eğitiminde Global Kalite Ve Üstün Hizmet.

 

Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) tarafından ilki 1987 yılında hazırlanan ISO 9000 serisi standartlar, 2000 yılında ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi adı altında birleştirilmiştir. Standart ile ilgili ilk önemli revizyon 2008 yılında yapılmıştır. Daha sonra tekrar gözden geçirilen ve üzerinde birtakım düzenlemeler yapılan standart, 2015 yılında yeni versiyonu ile yayınlanmıştır. Günümüzde birçok kurum, hala geçerli olan ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi’ne çeşitli eğitimler ve danışmanlık hizmetleri alarak entegre olmaya çalışmaktadır.


ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Neden Önemlidir?
    Bu standardın gereklilikleri yerine getirmeyi başarabilen kuruluşlar genel anlamda çalışma performansını artırmış olmaktadır. Bu bağlamda ISO 9001, sürdürülebilir bir kalkınmayı gerçekleştirebilmek için çok önemli temeller oluşturmaktadır. Ürün ve hizmet güvenilirliği sağlayarak müşteri memnuniyetini artırırken, aynı zamanda çalışanların motivasyonlarını, dolayısıyla iş tatmini iyileştirmektedir. Kurum bünyesindeki süreçlerin daha kaliteli bir şekilde işletilmesine olanak tanıyan bu sistem, maliyetleri düşürmekte, tüm faaliyetlerdeki denetimi ve kontrolü kolaylaştırmaktadır. Kurumsal imajı iyileştirirken aynı zamanda piyasadaki rakip firma ya da kuruluşlara üstünlük kazanılmasını sağlamaktadır.
    Bütün bu avantajlarından ötürü ISO 9001 sertifikası almak büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu belgeye henüz sahip olmayan kuruluşlar bir an önce ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi eğitimi alarak, bu sistemi uygulamaya başlamalıdır.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi Nedir?
    ISO 9001 sertifikası almak isteyen kuruluşların belge başvurusundan önce bu sistemin koşullarını bilmesi ve uygulaması gerekmektedir. Bu nedenle kuruluşlar, bir ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi eğitimi kapsamında sistemin süreçleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmalı ve belgelendirme prosedürlerini öğrenmelidir. Başvurudan evvel alınacak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi eğitimi hem sistemin öneminin ve gerekliliklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamakta hem de kuruluşlara bu süreçte bir yol haritası çizmektedir. Böyle bir eğitim alınmadan yapılacak başvurunun ise büyük ihtimalle olumsuz sonuçlanacaktır. Bu bakımdan, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi eğitimi , faaliyet gösterdiği sektör ya da çalıştığı alan farketmeksizin her kuruluş için büyük bir öneme sahiptir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi Kimlere Yöneliktir?
    ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile ilgili bilgi ve tecrübe sahibi kurum ya da kişiler talep edildiğinde bu sistemi anlatan eğitimler düzenlemektedir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi ‘ne genel olarak kuruluşlarında bu sistemi kurmayı hedefleyen çalışan ve yöneticiler katılmaktadır. Bunun yanında var olan kalite yönetim sistemlerini geliştirmek isteyen kuruluşlar da konu ile ilgilenen personellerinin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi almasını istemektedir. Bunun yanında, ISO 9001’in 2008 revizyonunu uygulayan ve 2015 revizyonuna geçmek isteyen kuruluşlar için de ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi eğitimi büyük önem taşımaktadır.
    ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi eğitimi , sadece, bu standardı uygulayıp belge almaya hak kazanmayı hedefleyen kurumlara yönelik değildir. Bununla beraber, kalite yönetim sistemleri hakkında uzmanlık sahibi olmak ve bu alanda kariyer yapmak isteyen kişiler de ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi ‘ne katılabilmektedir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi İçeriği ve Süresi
    ISO 9001 sertifikası almak, var olan kalite sistemlerini iyileştirmek veya kalite konularında bilgi edinmek isteyen kişilerin katılım sağlayacağı ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi ‘nde şu konular işlenmektedir:
-    Kalite kavramının ve özel olarak ISO 9001 standardının tarihçesi.
-    ISO 9000 serisi ve ISO 9001 ile ilgili temel kavramlar
-    ISO 9001’in temel yapısı, alt başlıkları ve maddeleri.
-    ISO 9001 içerisinde yer alan kalite prensipleri
-    ISO 9001 ile ilgili belgelendirme hizmetleri ve bu süreçte yapılması gerekenler.
-    Standart kapsamında düzenlenmesi ve takip edilmesi gereken dokümanlar.
-    İlk defa ISO 9001 belgesi alacak kurumların takip etmesi gereken prosedürler
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi eğitimi 1 günlük olarak planlanmaktadır. Fakat eğitim içeriğine ve katılımcı sayısına bağlı olarak 2 gün ya da 2 günden fazla olacak şekilde de organize edilebilmektedir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi Kapsamında Anlatılan Standart Maddeleri
    ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi ’nde standardın ana konu başlıkları detaylı olarak ele alınmaktadır. Bu başlıklar anlaşılmadan standarda hakim olmak ve kalite yönetim sistemini uygulamak pek mümkün değildir. Bu başlıkları şöyle sıralayabiliriz:
1.    Kapsam
2.    Atıf Yapılan Standart ve Dokümanlar
3.    Terimler ve Tarifler
4.    Kuruluşun Bağlamı: Kuruluşu, amaç ve hedeflerine ulaşması yoluna etkileyen bütün iç ve dış hususlar doğru bir şekilde belirlenmelidir.
5.    Liderlik: Kurumun üst yönetimi ISO 9001 esaslarının uygulanması konusunda şirket geneline öncülük etmelidir.
6.    Planlama: Kalite yönetim sistemi kural ve kaideleri uygulanmadan evvel kapsamlı bir planlama yapılmalıdır. Risk ve fırsatlar, amaç ve değişiklikler belirlenmelidir.
7.    Destek: Kurumun kalite yönetim sistemini uygularken faydalandığı iç ve dış kaynaklar; kişiler, altyapı, dokümanlar vs. doğru belirlenmelidir.
8.    Operasyon: Ürün veya hizmetin tasarımdan müşteriye ulaşıncaya kadar geçen süreçte kalite yönetim sistemi esaslarına dikkat edilmelidir. Bunun yanında satış sonrası hizmetler, tedarikçi ilişkileri ve müşteri hizmetleri de bu bağlamda organize edilmelidir.
9.    Performans Değerlendirme: Kurum bünyesinde yürütülen çalışmaların performansları izleme, ölçme, analiz ve son olarak değerlendirme aşamalarından geçilerek sürekli olarak kontrol edilmelidir.
10.    İyileştirme: Başta müşteri memnuniyeti olmak üzere, kurum, çalışma performansını ve elde ettiği kaliteyi daima iyileştirmeye çalışmalıdır. Bunun için ortaya çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirmelidir.
 
Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?