Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler Belgesi

ISO 22483 belgesi turizm içi hizmet sektörü için bir kalite standardı niteliği taşımaktadır. Basit tabirle bir “kalite sertifikası” . İlk olarak ISO uluslararası bir standarttır, standardı olabilecek her sektörü ve hizmeti kapsamaktadır. ISO kısaltmasının devamına belirli kodlar gelir ve bu kodlara göre hizmetler kategorilere ayrılır. 22483 kodu turizm ile ilişkilendirilir. Yani ISO 22483 belgesi uluslararası bir kalite garantisi anlamına gelmektedir. Turizm daha çok tatil odaklı olsa da iş için gidilen seyahatler de bir o kadar fazladır. Sebep her ne olursa olsun eve en yakın konforu aramak en doğal haktır. Bu konforun tasdiklenmesi için bu belge elzemdir. Böylece uluslararası standartlarda bir kalitede seyahat gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda karşılıklı güven sağlamaktadır.

ISO 22483 Turizm ve İlgili Hizmetler Belgesi oteller ve bu alandaki kuruluşlar için bir standart olması dışında bu kurumlar için gerekli olanı belirler ve öneride bulunur. Uluslararası olması dünyadaki standartlara ve verilere göre tasarlanmasını sağlamıştır.

ISO 22483 hizmet sağlayıcı olarak da ayırt edici özelliğe sahiptir. Kurumları birbirinden ayırt ettiği gibi bu belgeye sahip yerleri tercih edenlerin aldığı hizmet açısından da fark yaratmaktadır. ISO 22483 belgesi turizm sektöründe faaliyet gösteren tüm otellere verilebilmektedir. Belgeyi edinmek, istek ve başvuru talebinde bulunmak ve diğer tüm sorular için iletişime geçilmelidir. Daha detaylı bilgiler o aşamada verilecektir.
Belgenin geliştirilmesi için göz önünde bulundurulan kriterler:


Oteller


Tüm oteller için geçerli bir belgedir. Otellerin ekonomiye katkısı yadsınamayacak kadar fazla bir yüzdelik orana sahiptir. Otel için gerekli her şeyi kontrol eden bu belge sayesinde gerekli tüm çalışmalar da tamamlanmaktadır. Otelde verilecek her türlü hizmet ve çalışan standartları belgenin denetimine tabidir. Bir otel için en önemli kıstaslardan biri de müşteri memnuniyetidir. Bu hizmet belgesi memnuniyeti garantileyecek tüm unsurları denetlemektedir. Personel, otelde kullanılan malzemeler, eşyalar, bakım, temizlik, hijyen, erişilebilirlik, iletişim, nitelik gibi akla gelen önemli kabul edilen her şeyin sağlaması bu belge ile yapılabilmektedir. Belgeyi edinmeden önce kuruluşların denetim ve eğitimlerden geçmeleri ve bu eğitimi sağlayabilecek yetkili kuruluşlar ile irtibata geçmeleri hem gereklidir hem de büyük kolaylık sağlayarak süreci basite indirgeyecektir.

Hizmet Gereksinimleri


Hizmet gereksinimleri uygulanabilirlik açısından katagorize edilmiştir. Bunlar;

o    Personel Gereksinimleri
o    Hizmet Gereksinimleri
o    Etkinlik Organizasyonu Gereksinimleri
o    Eğlence Etkinlikleri
o    Güvenlik ve Güvenilirlik Gereksinimleri
o    Bakım Gereksinimleri
o    Temizlik Gereksinimleri
o    Tedarik Yönetimi
o    Müşteri Memnuniyeti ve Geri Bildirimler
 

Hizmet gereksinimleri kendi içinde şu şekilde ayrılmaktadır:

o    Bilgi ve iletişim hizmetleri
o    Ön büro hizmetleri
o    Genel gereksinimler
o    Rezervasyon hizmetleri
o    Giriş hizmeti (check- in)
o    Çıkış hizmeti (check- out)
o    Bagaj taşıma hizmeti
o    VIP hizmetleri
o    Konaklama hizmetleri
o    Odalar
o    Yiyecek ve içecek hizmetleri
o    Büfe sistemleri
o    Mutfak sunumu
o    Servis hizmetleri
o    Havuzlar
o    Spa / Sauna
o    Yan hizmetler
o    Yardımcı hizmetler

ISO 22483 Belgesinin Faydaları


Bu belgeye sahip olmak için iletişime geçmeden önce faydalarını da bilmekte yarar var. Belgenin size ve / veya kuruluşunuza sağlayacağı faydaların bazıları aşağıda listelenmiştir:

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?