Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

ISO 14046 Su Ayak İzi Eğitimi

 
Su ayak izi eğitimi, ISO 14046 standardının maddelerinin açıklandığı; ilke ve prensipleriyle ilgili bilgilerin aktarıldığı temel bir eğitimdir. ISO 14046 su ayak izi eğitimine katılan kişiler, ürünlerin, süreçlerin ve kurumların su ayak izinin yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA) yaklaşımına göre nasıl hesaplanacağı hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Kurumsal sürdürülebilirlik politikalarının vazgeçilmez bir parçası olan su ayak izi hesabı ve yönetimi hakkında teorik ve pratik bilgiler edinmek ve bu bilgileri kuruluşlarında uygulamak isteyen kişiler ISO 14046 su ayak izi eğitimine katılmalıdır.

ISO 14046 Su Ayak İzi Eğitimi Kapsamı

Günümüzde kullanılabilir su kaynaklarının giderek azalması, var olan kaynakların daha bilinçli ve sorumlu bir şekilde yönetilmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda, su yönetimi konusunda risklerin azaltılması ve fırsatların değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmaların başlangıç noktası ise kurumsal su ayak izi hesaplamalarının yapılması, dokümante edilmesi ve doğrulanmasıdır. Tüm bunların merkezinde ise ISO 14046 standardı yer almaktadır. Bu nedenle ISO 14046 standardının doğru anlaşılması ve uygulanması büyük önem arz etmektedir. Bu da ISO 14046 su ayak izi eğitimine katılım sağlamakla mümkündür.
Su ayak izi eğitiminin temel konu başlıkları şunlardır:
Ø ISO 14046 nedir, neden önemlidir?
Ø ISO 14046 standardının maddelerinin açıklanması
Ø Standardın temel ilkeleri ve uygulama alanları
Ø Bireysel ve kurumsal su ayak izi hesabı nasıl yapılır?
Ø Belirli ürünlerin su ayak izi değerleri
Ø Ülkemizin ve diğer ülkelerin su ayak izi değeri
Ø Bazı kuruluşlarda yapılan örnek çalışmalar
Ø Yaşam döngüsü değerlendirmesi yönteminin su ayak izi hesaplamalarında kullanımı
 

ISO 14046 Su Ayak İzi Eğitimi Detayları

Su ayak izi eğitiminin süresi eğitimin içeriği ve katılımcı sayısına bağlı olarak değişebilmektedir. Bazı giriş seviyesinde eğitimler bir gün süreyle düzenlenebilirken, süresi 4 - 5 gün kadar olan eğitimler de mevcuttur. Normal şartlarda sınıf ortamında yüz yüze düzenlenen eğitimler, içinde bulunduğumuz COVID-19 pandemi şartlarından ötürü büyük oranda online olarak verilmektedir. Eğitim saati yaklaştığında katılımcılara katılım linki gönderilmekte ve bu link üzerinden eğitime katılım sağlanabilmektedir. Eğitime katılan kişilere su ayak izi eğitimi katılım sertifikası verilmektedir. Sonunda sınav yapılan eğitimlerde ise sınavda başarı sağlayank kişilere başarı sertifikası takdim edilmektedir.

ISO 14046 Su Ayak İzi Eğitimine Kimler Katılmalı

Su ayak izi eğitimi, faaliyet alanı ve büyüklüğü fark etmeksizin her sektörde çalışan kuruluşlara açıktır. Her seviyeden çalışan eğitime katılabilmektedir. Bu bağlamda şirketlerin en üst düzey yöneticilerinden daha alt seviyelerde görev yapan personellere kadar herkes eğitime katılarak konuyla ilgili bilgi sahibi olabilmektedir. Ayrıca, şirketlerde başta ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi olmak üzere diğer kalite ve yönetim sistemi uygulamalarından sorumlu kişiler de ISO 14046 su ayak izi eğitimine katılarak bu konudaki bilgilerini artırma ve bakış açılarını genişletme fırsatına sahip olabilmektedir.

ISO 14046 Su Ayak İzi Eğitimi Faydaları

Su ayak izi eğitiminin katılımcılara özetle şu faydaları sağladığını söylemek mümkündür:
Ø Kurumsal su ayak izi hesaplamalarının ve yönetiminin nasıl yapılacağını öğrenmek
Ø Ürün ve süreçlerin su ayak izi değerlerinin yaşam döngüsü değerlendirmesi yaklaşımıyla nasıl hesaplandığını öğrenmek
Ø Kurumsal sürdürülebilirliğin ayrılmaz bir parçası olan çevresel sürdürülebilirlik politikalarının güçlenmesini sağlamak
Ø En önemli kurumsal sosyal sorumluluklardan biri olan su ayak izi hesabını yaparak paydaşlar nezdindeki itibarın artmasını sağlamak
Ø Kurumsal bazda su yönetimi risklerinin nasıl yönetileceğini öğrenmek
 
Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?