Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık Hizmeti

ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık

Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile beraber teknolojik her üründe bir yazılım ürünü kullanılması da adeta zorunlu hale gelmiştir. Günümüzde, hangi alanda olursa olsun bir ürün piyasaya sürüldüğünde, içerisinde o ürünün doğru ve amacına uygun şekilde çalışması için bir yazılım olması gerekmektedir. Bu yazılım, çok yönlü, büyük ve kompleks bilgiler içerebileceği gibi basit ve detay sayısı az bir ürün de olabilmektedir. Fakat, her durumda, ürünün istenildiği gibi çalışabilmesi için içinde bulunan yazılımdaki her bilginin hatasız olması gerekmektedir.

Yazılım çalışmalarının günümüzdeki bilgisayar ve bilişim sektörleri için en önemli ve en gerekli bileşen haline gelmesi, bu alanda uluslararası birtakım standardizasyon çalışmalarını da gerekli hale getirmiştir. Bu bağlamda Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından kabul edilen ISO/IEC ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri standardı, yazılım çalışmaları için genel bir çerçeve çizmektedir. Yazılım ürünler ile ilgili ürün ya da hizmet sunan işletmelerde ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık hizmeti alarak bu sürece entegre olmayı amaçlamaktadır.

ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık Hizmetleri Nelerdir?

Bu standart için verilen danışmanlık hizmetlerini daha iyi kavrayabilmek için ISO 12207’nin düzenlenme amacını ve hangi aşamalarda gerekli olduğunu anlamakta fayda vardır. ISO 12207, herhangi bir yazılım ürünü ya da yazılım hizmeti içeren bir sistemle ilgili proje başlatılmasından ilgili ürün ya da sistemin kullanımdan kaldırılmasına kadar izlenmesi gereken bütün süreçlerdeki, yani yaşam döngüsündeki faaliyetleri ve görevleri kapsamaktadır. ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık hizmeti alan bir işletme, bu süreçlerde ne tür adımlar atması ve ne gibi stratejiler izlemesi gerektiğini öğrenebilmektedir.

ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık Hizmeti Kapsamı

ISO 12207 belgesi almaya hak kazanan bir işletmenin, standart içerisindeki yer alan süreçleri uygulaması gerekmektedir. Bu bağlamda, ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık hizmeti alan işletmeler şu süreçler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmektedir.

•    İşletmenin paydaşlarından gereksinim toplanması
•    Yazılım ile ilgili gereksinimlerin belirlenmesi ve analiz edilmesi
•    Yazılım ile ilgili sırasıyla mimari tasarım, detaylı tasarım ve inşa edilme süreçleri
•    Yazılım entegrasyon ve yeterlilik testi süreçleri
•    Yazılım ile ilgili projenin planlanması, tetkik ve kontrol süreçleri
•    Karar alma mekanizması, risk yönetimi ve kalite kontrol süreçleri
•    Konfigürasyon ve problem çözme süreçleri

ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık hizmeti ile beraber, bu temel süreçlerin yanında, işletmeye, organizasyona veya birimlere özgü süreçler de geliştirilebilmektedir.  ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık konusunda yasal ve profesyonel destekler sunan firmalar, belge başvurusu yapacak işletmelere şu konularda yardımcı olmaktadır:

•    ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık kapsamında işletmedeki mevcut yazılım süreçlerinin analizi ve eksikliklerin belirlenmesi.
•    ISO 12207 konusunda işletmedeki sorumlu kişilere birtakım eğitimler verilmesi.
•    Eksik olan süreçlerin oluşturulması, çalışır hale getirilmesi ve bir kontrol mekanizması geliştirilmesi.
•    ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık hizmeti kapsamında dokümantasyon çalışmaları da son derece önemlidir. Standardın gerektirdiği bütün dokümanlar danışman firma ile beraber hazırlanmaktadır.
•    Danışmanlık hizmeti veren kuruluş, gerekirse örnek çalışmalarla standart gereksinimlerin daha iyi anlaşılmasını ve belgelendirme sürecinin hızlandırılması sağlamaktadır.
•    ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık hizmetleri içerisinde işletmede gerekli denetimlerin yapılması da önemli bir yere sahiptir. Bu bağlamda, hem iç tetkikler hem de akredite belgelendirme kuruluşunun ilerleyen zamanlarda gerçekleştireceği resmi denetimlere de hazırlık yapılmaktadır.
•    Denetimlerden sonra belge alan kuruluşların talebi doğrultusunda, ISO 12207’nin işletmede uygulanması ve belge yenileme süreçleri için de danışmanlık hizmeti verilmeye devam edebilmektedir.

ISO 12207 Yazılım Yaşam Döngüsü Süreçleri Danışmanlık Hizmeti Neden Gereklidir?

Görüldüğü üzere ISO 12207 standardı, her biri detaylı olan çok sayıda süreci kapsamaktadır. Profesyonel bir destek olmadan bu süreçleri tek başına oluşturmak, uygulamak ve takip etmek bir işletme için hem çok zor olacak hem de çok uzun süreler alacaktır. Bu durum da sertifikasyon maliyetlerinin artmasına neden olacak ve işletmenin yazılım süreçlerini yavaşlatacaktır. Bu nedenle, ISO 12207’nin öngördüğü değişimi daha sağlıklı, doğru, güvenilir ve hızlı bir şekilde yakalamak isteyen işletemeler, bu süreci bir danışmanlık firmasının gözetiminde sürdürmelidir.
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?