Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Danışmanlığı

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Danışmanlığı

 

Müşterilerinizin şikayetleri ile etkin bir şekilde ilgilenir ve onların beklentilerini karşılarsınız, her bir müşteri şikayetini müşteri memnuniyetine çevirebilirsiniz. Çünkü her müşteri şikayeti, aynı zamanda işletmenizin performansını geliştirmek ve ileriye taşımak için bir fırsattır. ISO 10002 Belgesi işte bu performans seviyesini yakalamak ve sürdürmek isteyen her işletme için gereklidir.

“ISO 10002 Kalite Yönetimi - Müşteri Memnuniyeti - Kuruluşlarda Müşteri Şikayetlerinin Ele Alınması İçin Kılavuz” adıyla 2004’te yayınlanan standart, müşteri şikayetlerini gelişmek için fırsat olarak gören işletmeler için en gelişmiş uluslararası kılavuzdur. ISO 10002 standardı uyarınca müşteri şikayetlerinin doğru yönetimi konusunda politikalar belirlenmeli ve paralel şekilde tutarlı hedefler ortaya konulmalıdır. Sonraki aşamada şikayetlerin alınması, kaydı, değerlendirilmesi, ilgililere aktarılması, sorumlular tarafından gerekenlerin yapılması, yapılanların dokümantasyonu ve tüm bu sistemin etkinliğinin ve sürekliliğinin sağlanması gibi detaylı bir müşteri şikayetleri yönetim sürecinin oluşturulması gereklidir.

ISO 10002 Belgesi Almak

ISO 10002 belgelendirme süreci temel olarak 3 aşamadan oluşur:

    1. Eksiklerin değerlendirilmesi
İlk aşama işletmenizin müşteri ilişkileri departmanınızın incelenmesi üzerine kuruludur. Bu aşama geliştirilmesi gereken işlemlerin kriterler altında belirlenmesine yardımcı olur ve size asıl değerlendirme öncesi zaman kazandırır. İşte bu aşamada uzman danışmanlık şirketinden alacağınız destek, ISO 10002 sürecinizi hızlandıracak ve operasyonel giderlerinizi azaltacaktır.
    2. Resmi değerlendirme
Resmi değerlendirme aşaması da kendi içinde iki kısma ayrılır. İlk kısımda firmanızın ne kadar hazırlıklı olduğun ve ISO 10002 standartlarına ne derece uyduğu tespit edilerek danışmanlık firmanızın eşliğinde değerlendirilir ve bulguların detayları sizinle paylaşılır. Bu adım sayesinde eksikleriniz varsa bunları kapsamlı resmi kontrol öncesi düzeltmeniz mümkün olur. Eğer tüm eksiklikler giderilirse resmi kontrol sürecine geçilir. Bu aşamada ISO 10002 kapsamında tüm kriterler eksiksiz değerlendirmeye alınır.
    3. ISO 10002 belgelendirme ve sonrası
Kapsamlı resmi değerlendirmeyi geçtiğinizde işletmeniz geçerlilik süresi 3 yıl olan ISO 10002 belgesini almış olur. İşletmenize özel atanan müşteri yöneticiniz bu süreçte sizinle iletişim içerisinde bulunur, düzenli ziyaretler ile sisteminizin hem standartlara uygun kalmasına hem de gelişmesine katkı sağlar.
    ISO 10002 belgelendirme henüz Türkiye’de akredite edilmemiştir. Başvuru ve belgelendirme süreci için almak için Türkiye’den referans sahibi uzman danışmanlık şirketiyle temasa geçmeniz gereklidir. ISO 10002 belgelendirme sürecinin tüm detayları ve danışmanlık hizmeti almak için Taksim Danışmanlık’a dilediğiniz an ulaşabilirsiniz.

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Nedir?

Müşterilerinizin sizden ve hizmetlerinizden beklentileri sürekli büyür. Firmanızın rakipleri de benzer beklentileri karşılamak doğrultusunda kendilerini geliştirmeye çalışırlar, peki ya siz neden geri kalasınız?

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, size müşteri şikayetleri ile ilgilenmede yol gösterecek uluslararası kalite standardıdır. ISO 10002 aynı zamanda firmanızın hangi konularda geride kaldığını tespit etmenize ve şikayete neden olan sorunların kaynaklarını bir anlamda “kurutmanıza” yardımcı olur. Size yol gösterici etkin ve verimli yöntemler sunarak müşteri memnuniyetini garanti eder.

ISO 10002 Belgesi İşletmenize Neler Kazandırır?

    - Müşteri şikayetlerini hızlı bir şekilde tespit edersiniz.
    - Müşteri odaklı yaklaşımlar daha fazla şikayete çözüm bulmanıza yardımcı olur ve müşteri memnuniyetini arttırır.
    - Çalışanları yeni, etkin ve verimli müşteri hizmetleri teknikleri hakkında eğitmiş olursunuz.
    - Şikayetlerle ilgilenme sürecini gitgide geliştirir.
    - İşletmenizin imajını güçlendirirsiniz.
    - Şikayete neden olan noktaları hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz.

ISO 10002 ile ISO 9001 Entegrasyonu

ISO 10002, ISO 9001 ile uyumlu bir standarttır. ISO 10002 belgesi işletmenizde tek başına uygulanabileceği gibi ISO 9001 sistemiyle entegre uygulanması da mümkündür. Eğer işletme müşteri şikayetleri yönetimi sürecini etkin olarak yürütüyorsa, ISO 9001 değerlendirmesiyle birlikte ISO 10002 değerlendirmesine de girip eş zamanlı belgelendirme yapabilirsiniz.

ISO 10002 Belgesi Danışmanlık: Müşteri Odaklılık

Müşteri odaklı yaklaşım müşteri ilişkileri standartlarının temelini oluşturan en önemli yönetim prensiplerinden biridir. Müşteri odaklılık öncelikle müşteri beklentilerinin ve isteklerinin ne olduğunu anlamamızı ve bu bilgileri en etkin şekilde almamızı sağlayacak standart yöntemler belirlemekle başlar.

Devamında müşterilerimizin isteklerini ve beklentilerini arzulanan kalite düzeyinde karşılamamızı sağlayacak bir altyapıyı kurmuş ve bunun için gerekli kaynakları ayırmış olmak gerekir. Son olarak da müşterilerle işbirliğimiz ve alışverişimiz devam ettiği sürece müşterilerimizin bizimle ilgili algılarını izlemek, ölçmek ve değerlendirmek gelir. Bunun için de müşterilerimizin memnuniyet derecelerini tespit etmek amacıyla kesintisiz çift yönlü iletişim kurmayı gerektirir.

KOBİ’ler İçin ISO 10002 Danışmanlığı

Müşteri şikayetleri ile doğru şekilde ilgilenmek KOBİ’ler için de önemlidir. Yani ISO 10002 şikayet denetim sistemi her ölçekte işletmeye fayda sağlayabilir. İşletmenizin boyutundan bağımsız olarak müşteri şikayetleri ile ilgilenme tarzınız ve müşterilerin beklentilerine uymanız, daha büyük hedeflere ilerlemeniz için kritik önemdedir.

ISO 10002 Belgesi Danışmanlığı İçin Neden Taksim Danışmanlık?

Firmanızın ISO 10002 belgesi danışmanlığı konusunda ihtiyaç duyacağı tüm uzman destek hizmetlerini Taksim Danışmanlık olarak tek elden veriyoruz. 2007 yılından bugüne dek pek çok farklı sektörden 4000’i aşkın kuruluşa verdiğimiz danışmanlık desteği, bizden alacağınız ISO 10002 belgelendirme danışmanlığı hizmetinin kalite güvencesidir.

Çağın gerekliliklerine uygun müşteri ilişkileri yönetimi yaklaşımıyla markalaşma ve kurumsallaşma yolunda Kalite Yönetim Sistemleri, Sosyal Uygunluk, Kişisel Veri Korunması, İş Sağlığı ve Güvenliği alanlarında almak istediğiniz tüm denetim, danışmanlık, eğitim ve belgelendirme hizmetleri için Taksim Danışmanlık’a ulaşın. Size özel teklifinizi uzmanlarımızdan bir an önce alın.
 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?