Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlığı

 Ülkemizde yürürlükte olan 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereğince şirketler çalışmalarında sağlık ve güvenlik kriterlerine dikkat etmek zorundadır. Özellikle yüksek risk grubuna giren iş kollarında faaliyet gösteren firmalar için bu kanun oldukça katı gereksinimler içermektedir. Günümüzde birçok şirket yaptıklarında çalışmalarda bu kanun ve konuyla ilgili ISO 45001 gibi uluslararası standartlara uyum sağlamak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği danışmanlığı almaktadır. Taksim Danışmanlık olarak farklı sektörlerde ve farklı risk gruplarında faaliyet gösteren çok sayıda firmaya iş sağlığı ve güvenliği danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Bu hizmet kapsamında, şirketlerde potansiyel tehlikeleri belirlemek için çalışma ortamlarını dikkatlice inceleyerek kuruluşların bu yükümlülükleri yerine getirmelerine yardımcı olmaktayız. Çalışanları riske atabilecek ya da bir kuruluşa yasal yükümlülükler getirebilecek tüm konuları tespit etmek için prosedürleri, politikaları, ekipmanları ve çalışma alanının düzenini detaylıca inceleyerek raporlamalar yapmaktayız. Bunun yanı sıra tehlikeli kimyasallar ve ağır sanayi gibi iş sağlığı ve güvenliği koşullarının çok daha kritik olduğu sektörler için geliştirilmiş özel standartlar ve mevzuatlar için şirketleri yönlendirmekteyiz.

İş sağlığı ve güvenliği danışmanlığı kapsamında, riskleri ve tehlikeleri belirledikten sonra bunları ortadan kaldırmak için şirketlere seçenekler sunuyoruz. Bu seçenekler, yeni makine satın almayı, çalışma ortamını yeniden tasarlamayı ya da çalışma uygulamalarını değiştirmeyi içerebilimektedir. Örneğin, bir vinç satın almak ağır malzemeleri taşıyan işçilerin neden olduğu yaralanmaları önleyebilir.

Bazı durumlarda ise riskleri ortadan kaldırmak tamamen mümkün olmamaktadır. Bu nedenle iş güvenliği danışmanlarımız bunları en aza indirmenin yollarını bulmaktadır. Örneğin, yüksek derecede toksik kimyasalların daha az toksik kimyasallarla değiştirilmesini önerebilirler. Zararlı dumanları bir çalışma alanından daha etkili bir şekilde uzaklaştırmak için havalandırma sistemlerinin iyileştirilmesini ya da makinelerin daha az insanın onlarla temas ettiği yerlere taşınmasını önerebilirler.

İş güvenliği danışmanlarımızın önerebileceği diğer çözümlerden bazıları şunlardır.

Ø  Çalışanları potansiyel tehlikelerden ayırmak için engeller koymak

Ø  Tekrarlanan hareketlerden kaynaklanan yaralanmaları önlemek için çalışanların iş görevlerini revizeetmek

Ø  İnsan hatasını azaltmak için tüm gereksiz öğelerin çalışma alanlarını temizlemek

Ø  Yanlış kullanımı sınırlamak için kullanıldıkları işe göre renk kodlama araçları oluşturmak

İş sağlığı ve güvenliği danışmanlarımız ayrıca kuruluşların güvenlik programları geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Bu programlar emniyet yönetiminin çeşitli yönlerini ele almaktadır. Tehlikeleri yönetmek, kazaları ve olayları bildirmek, eylem planları ile şirketleri ve çalışanları acil duruma hazır hale getirmek, bunlardan bazılarıdır. Güvenlik programları, yasaları dikkate alarak, belirli faaliyetler için güvenlik önlemlerini ve uygulamalarını detaylandıran planları içermektedir. Bu planlar, çalışanların dinlenme odalarından tehlikeli proseslerin gerçekleştirildiği laboratuvarlara kadar her bir adımı kapsamaktadır. Güvenlik programlarının temel bileşenleri genellikle şunlar olmaktadır.

Ø  Çeşitli güvenlik olaylarına yanıt olarak alınacak önlemler

Ø  Güvenli kullanım teknikleri ve uygulamaları

Ø  Kullanılacak uygun koruyucu donanım

Ø  Eğitim planları

Ø  Tahliye yolları

Ø  Atık  yönetimi veya ekipmanın atıl hale getirilmesi için uygun adımlar

İş sağlığı ve güvenliği danışmanlık hizmeti kapsamında prosedürler oluşturmak, politikalar geliştirmek, acil durum eylem planları hazırlamak ve diğer tüm konularda Taksim Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Esentepe Mahallesi Yüzbaşı Kaya Aldoğan Sokak Pardus PLaza No:4 Şişli/İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?